Léčivé květy z vlastní zahrady do čaje i do salátu

Květy si obvykle sušíme na čas zimních plískanic. Ale rýma a nás může přepadnout i v létě. Je příjemné projít se po zahradě a připravit si hojivý nálev z čerstvých květů.

Léčivé rostliny posilují zdraví a uleví při potížích, a ty nasbírané na vlastní zahradě dvojnásob. V zimě, usušené a voňavé, připomenou letní slunce. Ale účinné jsou i čerstvé – dokonce ještě více.

Zvláště druhy, které krásně kvetou, je radost pěstovat – kromě toho, že nám poslouží, tak zkrášlí zahradu a nasytí včelky, čmeláky i motýly.

Růže stolistá (Rosa x centifolia)

Léčivé jsou nejen šípky, ale i okvětní plátky růží, a to všech druhů a kultivarů. Ovšem svou vůní i účinky mezi nimi vyniká růže stolistá zvaná lékárnická. Její vůně, to je ryzí růže, jemné a čisté růžové opojení. Květy čistí a uklidňují zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu. Ušlechtilá vůně, která prolne i květinový čaj, prospívá psychice.

Původ růže stolisté je obestřen tajemstvím. Patrně byla kdysi dávno vyšlechtěna z plané růže keltské, šípkové i ušlechtilé damašské. Byla běžná ve venkovských zahrádkách, dnes ji vytlačily novější kultivary – její vůně je ovšem nenahraditelná.  Kvete od června do srpna, květy jsou něžně růžové a množství okvětních lístků je skutečně velké. Tvoří metr až dva vysoké keře, je poměrně nenáročná a mrazuvzdorná.

růže stolistá a tymiánrůže stolistá a tymiánAutor: Archiv ireceptar.cz

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)

Květy divizny jsou balzámem pro zanícené sliznice dýchacích cest. Saponiny usnadňují odkašlávání, slizy sliznice pokryjí hojivou vrstvou a mírní jejich podráždění. Květy divizny uvolňují křeče a díky obsaženým flavonoidům posilují imunitní systém.

Divizna je až dva metry vysoká dvouletka, která se snadno množí i samovýsevem. Svědčí jí slunné stanoviště a propustná půda. Pro sušení květy sklízíme postupně až do září, sušíme je rychle a důkladně a uskladníme na suchém místě, snadno vlhnou a plesniví.

Levandule lékařská (Lavandula officinalis)

levandule lékařskálevandule lékařskáAutor: Archiv ireceptar.cz

Silice, díky nimž květy levandule tak příjemně voní, dezinfikují dýchací cesty a působí antibakteriálně. Podobně prospěšné jsou v traktu trávicím. Mají uklidňující schopnost, uvolňují a podporují spánek, který může být v době nachlazení nekvalitní. Mírně snižují i krevní tlak.

Tato středozemní vytrvalá bylinka je na zahradách velmi oblíbená – je krásná, voňavá, medonosná i léčivá. Potřebuje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Na živiny je nenáročná.

 

 Jedlé květy na talíři

Všechny květy zmíněných léčivých rostlin můžeme použít i méně tradičním způsobem – zpestřit jimi pokrmy. Jsou nejen pěkné na pohled, ale i chutné a především voňavé. Obsažená rostlinná barviva dodají tělu cenné látky, například posilují zrak. Ovocné saláty a nejrůznější dezerty ozdobené budou okouzlující, i k zelenině nebo na originální letní jednohubky je můžeme přidat.

Podobně lze použít i jedlé a zdravé květy měsíčku lékařského, okrasné denivky, dobromysli obecné, brutnáku lékařského, jetele, či lichořeřišnice větší (ta má výrazné dezinfekční účinky a s nimi spojenou mírně štiplavou chuť).

Laisser un commentaire