I když máte příliš málo času nebo příliš mnoho lenosti, můžete zahradničit. Nenáročná zahrada je skvělá věc. Ovšem pozor, trávníček a řada thújí není ani nenáročný, ani zahrada.
1) Plánujte s ohledem na to, kolik máte času a zda u vás častěji zvítězí zahradnické nadšení, nebo lenost. Údržba chytře vysazených nenáročných trvalek, půdopokryvných rostlin, keřů sadových růží nebo květinové louky stačí minimální, oproti tomu choulostivým odrůdám růží a supertrávníčku se věnovat musíte (ani robotická sekačka za vás neudělá všechno).
2) Vybírejte rostliny s rozumem v hrsti. Pokud vysadíte takové, které se hodí do vašeho typu půdy, zasadíte na slunce druhy, které ho potřebují a stínomilné zase do stínu, ušetříte si mnoho práce. Je snazší se před výsadbou trochu poučit, než se později snažit rostliny v nárocích přeučit.
Stínomilné bohyšky zaplní místo pod stromy a na podzim pohltí listíAutor: Archiv ireceptar.cz
3) Nakupujte jen kvalitní sazenice. V osvědčeném zahradnictví nekoupíte zajíce v pytli a ještě vám dobře poradí. A nezanesete si na zahradu nějaké nekalé choroby.
4) Myslete dopředu. Pokud jde o budoucí velikost rostlin, plánujte důkladně a počítejte s jejich konečným vzrůstem. Až povyrostou, nebudou si překážet a vy si nepřiděláte zbytečnou práci a starosti. A jestli vás nebaví stříhání, vybírejte druhy a kultivary dřevin, které řezání a stříhání nevyžadují a stejně jsou pořád parádní – a že je takových hodně.
Floxy vykvetou na suníčku každý rok, aniž by po vás něco chtělyAutor: Archiv ireceptar.cz
5) Mulčujte, nenechávejte zem nahatou. Mulčování vám ušetří mnoho zalévání i pletí, protože chrání půdu před vysycháním a plevel se na ní tak snadno neuchytí. Mulčujte místa mezi řádky zeleniny, mezi trvalkami, mezi keři než vyrostou. Stačí vám k tomu vrstvička posečené trávy, slámy, listí, a pokud si potrpíte na dekórum, tak třeba dekorační kůra. Kolem bylinek jsou nejlepší oblázky. Můžete pod ně dát i netkanou textilii, ale rostliny se nebudou samy rozrůstat, protože jim v tom textílie bude bránit.
6) Zalévejte pořádně. To znamená neběhat s konvičkou dvakrát denně a necmrndat po troškách, ale zalít rostliny třeba ob den nebo ob dva dny důkladně. Aby se skutečně zplna hrdla napily. Květináče na sluníčku pravda potřebují svlažit častěji, ale čím větší nebo samozavlažovací, tím pomaleji vyschnou. A pokud v nich máte netřesky, vyschnout klidně můžou.
Půdopokryvný barvínek nahradí trávník ve stínuAutor: Archiv ireceptar.cz
7) Hnojte přiměřeně, a nejlépe přírodními, organickými hnojivy. Dají se dnes koupit a používat stejně snadno, jako ta umělá a udržují zahradu zdravější. Nepřehnojujte rostliny hnojivy s dusíkem, protože pak sice hrozně rychle porostou, ale budou jako ta nadopovaná nešťastná kuřata – odolnost a zdraví veškeré žádné.
8) Přizvete si pomocníky. A to takové, kteří se nebudou vymlouvat, když dojde na věc – tedy ptáky, žáby, ježky, slunéčka, střevlíky, škvory a další užitečnou žoužel. Stačí nepoužívat žádné jedy, tedy pesticidy, vyvěsit budky, a nechat v koutě zahrady trochu toho užitečného nepořádku. Divili byste se, pro koho všeho je kupka klacků, listí a kamení prvotřídní dům.
růže svraskalá kvete, plodí, nevyžaduje řez ani hnojení, netrpí chorobamiAutor: Archiv ireceptar.cz
9) Dopřejte si dobré nářadí. Vyberte si kvalitní kousky, které vám padnou do ruky, nejsou zbytečně těžké, a ty kovové občas naostřete. Třeba taková kvalitní sázecí lopatka, rýč, rycí vidle, dloubátko na dlouhé kořeny a na pletí břitvová motyčka, to je výbava, se kterou je zahradničení jedna radost. Drobné nářadí si naskládejte do zahradnické brašny, ať neztratíte půl dne jeho věčným hledáním.
10) Na zahradě se vyřáděte v tu pravou chvíli. Zalévání ráno a večer je efektivnější než za horkého poledne. Když plevel podseknete na slunného dopoledne, do večera zaschne a dá pokoj. Sazeničky vysazujte večer, snáze se ujmou. A tak dále… na další, vlastní fígle časem přijdete sami. A v ušetřeném čase budete s radostí koukat kolem, jak všechno pěkně kvete a radit kamarádům, co mají dělat, aby jim to taky tak pěkně kvetlo.