Můžete mít učiněnou pidizahrádku, anebo jen balkón. A stejně si můžete vypěstovat vlastní ovoce. Jednoduše v květináči. Odměna bude sladká a vy obdivovaní!
Natáhnout ruku a hodovat na zdravé dobrotě, ráno si utrhnout do jogurtu jahůdku, k svačině broskvičku. Přátelé budou valit očka, co že to máte v květináči? A když je vyzvete, aby ochutnali, vyhrajete rázem soutěž o nejlepšího pěstitele pod sluncem. A není to přitom vůbec nic složitého.
Jablůňky v květináčiAutor: Archiv ireceptar.cz
Sladké balerínky
Koupíte je ve všech větších nebo specializovaných zahradnictvích. Zakrslé ovocné stromky jsou pro pěstování v květníku jako dělané. K mání jsou jabloně, hrušně, broskvoně, nejlépe ve formě oblíbených balerínek, štíhlých malých stromků s krátkými větvemi, které jsou plody doslova obsypané. Do květináče ale můžete zasadit i rybíz, angrešt, muchovník, zahradní borůvky. Také maliny a ostružiny jsou náramná dobrota, ty můžete nechat šplhat po opoře – třeba po bambusovém žebříčku ze zahradnictví. A do menšího květníku nebo do truhlíku vysaďte jahody. Nejlépe stáleplodící odrůdy, třeba převislé, které výborně chutnají a ještě nadělají mnoho parády.
Borůvky můžete pěstovat přímo na stoleAutor: Archiv ireceptar.cz
Jak je sázet?
- Vyberte velký květináč, takový, který se k vám jen vejde. Pokud rádi přemisťujete věci z místa na místo, vložte pod něj podložku na kolečkách.
- Na dno nasypte vrstvu keramzitu, perlitu (obojí koupíte v zahrádkářských potřebách) nebo písku z pískoviště, pokud vám nevadí krást dětem materiál na bábovičky.
- Na tuto takzvanou drenážní vrstvu (odvádí přebytečnou vodu) nasypejte trochu univerzálního zahradnického substrátu, nebo substrátu pro pěstování jahod, nebo podobného, který vám prodavači doporučí – obvykle se snaží poradit dobře.
- Vytáhněte sazeničku z plastového květníku. Kořínky dole trochu pocuchejte, pokud jsou slisované, jak už nevěděly kudy kam, a sazenici dejte do květináče tak, aby byla zasypaná do stejné výšky, jako byla předtím. Kolem dosypte substrát a pěkně upěchujte.
- Zalijte a povrch posypte kamínky, kůrou, nebo třeba kakaovými slupkami – pro tento účel se někdy prodávají a moc pěkně voní po čokoládě, mňam.
Jahody v jahodě k zavěšeníAutor: Archiv ireceptar.cz
Jak se o ně starat?
Svého ovocného kamaráda dejte na sluníčko, ale pokud praží hodně, bude pro něj nejspíš lepší polostín. Dobře ho zalévejte a jednou za týden přihnojte. Hnojivo pro ovocné dřeviny rozmíchejte do zálivky podle návodu. A pak už jen čekejte, občas stromek pochvalte a těšte se na úrodu.
Plody muchovníku budou jako borůvky, až uzrají a zmodrajíAutor: Archiv ireceptar.cz
A co až léto skončí?
I v nádobách vydrží venku, do teplého bytu je nedávejte – zimního šlofíka ovocné dřeviny potřebují. Ale nesmí jim promrznout nohy, tedy kořeny. Nádobu pěkně obložte polystyrenem, obalte bublinkovou fólií, zkrátka zabalte do peřinky. Když větvičky shodí listy, zalévejte maličko nebo vůbec – kdo neodpařuje, moc nepije. A kořeny by mohly uhnít, kdyby stály pořád v mokru. Spícího kamaráda nehnojte, to až na jaře, až se probudí a vystrčí první lístky a kvítky.