Květy uprostřed sněhu a mrazu: čemeřice, vřesovec a rohatá violka

Nejen na jaře a v létě, ale i v zimě se můžete těšit ze vzácných květů, které v ponurých dnech působí jako účinná antidepresiva. Křehké květy těchto výjimečných zahradních rostlin se totiž rozvíjejí uprostřed zimy.

Ani v zimě nemusí zahrada vyhlížet smutně a opuštěně. Kromě zasněžených jehličnanů a holých větví listnáčů ji mohou zdobit odkvětlá květenství trav, dřeviny s barevnými plody…  a dokonce i půvabné květy! Pokud si vysadíte čemeřice, violky a vřesovce, zahrada pokvete po celý rok, a nejen od jara d podzimu, jak se to od ní obvykle očekává.

Otužilé květy čemeřice

Čemeřice východní (Helleborus orientalis) je mnoha zahradníky opěvována pro svou ohromnou vitalitu a svěžest, kterou žádný mráz nepokoří. Je to spolehlivá a dlouhověká lesní bylina, oblíbená ve venkovských a lesních zahradách.

Čemeřice východní (Helleborus orientalis)Čemeřice východní (Helleborus orientalis)Autor: Archiv ireceptar.cz

Nad 30 až 40 cm vysokými trsy pevných lesklých listů vyčnívají velké miskovité květy s nápadným středem, které statečně odolávají mínusovým teplotám. Krásně vynikají pod stromy a na záhonech mulčovaných borkou nebo štěpkou.

Jak ji pěstovat?

  • Čemeřice prospívá v humózní, vlhčí půdě v polostínu až stínu na nerušeném místě.
  • Rostlině pravidelně odstraňujeme poškozené listy a uschlé květy.
  • Kvetení urychlíme, když rostlinu přiklopíme skleněnými zvony (stejně samozřejmě poslouží i širší zavařovací sklenice).
  • Čemeřici množíme dělením, často se ale sama vysemeňuje.

Rohatá violka na skalku i do truhlíků

Violka rohatá (Viola cornuta) existuje díky neustálému šlechtění téměř ve všech barvách. Růst rostlin je keříčkovitý
a kompaktní. Květy violky tvoří pět překrývajících se sametově hebkých, jedno či různobarevných korunních lístků.

Violka rohatá (Viola cornuta)Violka rohatá (Viola cornuta)Autor: Archiv ireceptar.cz

Hodí se do skupinových výsadeb, na obruby záhonů, na skalky, ale i do koryt a truhlíků. Odrůdy, které nejsou pěstovány pod sklem, mají sice menší květy, zato ale kvetou už od podzimu, a je–li zima mírná, dělají radost po celé měsíce.

Jak ji pěstovat?

  • Violky mají rády osluněná až polostinná místa.
  • Potřebují vlhčí, ale zároveň dobře propustnou půdou. Nesnášejí úpal ani přeschnutí, ze kterého se jen těžko vzpamatovávají.
  • V případě krutých mrazivých a vlhkých dní mohou některé rostlinky odumřít. Při takových podmínkách je tedy vhodné záhony s violkami zakrýt slámou či chvojím.

Zimní barvy vřesovce

Vřesovec plěťový (Erica carnea ‘Snow Queen’) je vřesovištní rostlina kompaktního polokulovitého vzrůstu s drobnými baňkovitými kvítky. Temně zelené jehlicovité olistění s bronzovým nádechem a květy s hnědými tyčinkami krásně vynikají na sněhové pokrývce. Na rozdíl od jiných druhů vřesů a vřesovců totiž rozkvétá uprostřed zimy.

Vřesovec plěťový (Erica carnea ‘Snow Queen’) Vřesovec plěťový (Erica carnea ‘Snow Queen’) Autor: Archiv ireceptar.cz

Asi 30 až 40 cm vysoká rostlina se hodí k pokryvu půdy, ale i do okrasných koryt a okenních truhlíků. V nabídce je mnoho dalších kultivarů s květy rubínovými, růžovými či fialovočervenými.

Jak jej pěstovat?

  • Vřesovec pleťový sázíme na slunná až polostinná vlhčí místa.
  • Prospívá mu písčitohumózní půda, snáší i půdy vápenité.

Lehkým sestřihem po odkvětu podpoříme tvorbu většího množství poupat v příštím roce.

Laisser un commentaire