Jak osadit prudký svah? Pomůže skalník, jalovec, růže, plamenka, barvínek i mulč

Pokud při osazování svahů dodržíte určitá pravidla, můžete i na svažité ploše zahrady vytvořit efektní a téměř bezúdržbové okrasné výsadby.

Pravidla osazování svahů

1) Zakryj mě, jinak ti uplavu: tak by mohlo znít první ze základních pravidel při osazování svahů. Svahy je nutné co nejdříve zakrýt a zpevnit zelení a případně doplnit mulčovacími materiály. Volnou půdu ze svahů totiž splavují i méně intenzivní deště, a pokud svah proti povětrnostním vlivům včas nezabezpečíte, přijdete o část výživné půdy, která se při prudkých deštích navíc může dostat na níže položené záhony nebo k domu a poškodit je.

osazování svahůosazování svahůAutor: Archiv ireceptar.cz

2) Rychle rostoucí vlasy: pro osázení svahů se nejlépe hodí rychle rostoucí půdopokryvné rostliny, které celý svah brzy zarostou a zpevní. Z dřevin jsou vhodné plazivé druhy skalníků (Cotoneaster) a jalovců (Juniperus), půdopokryvné růže (Rosa), barvínky (Vinca minor) nebo břečťany (Hedera), z okrasných bylin například „kobercové“ typy floxů, plamének (Phlox), vrbiny penízkové (Lysimachia numullaria), mateřídoušky (Thymus), popence (Glechoma) a další; jsou to vesměs rostliny bujněji rostoucí. Jestliže vysadíte zdravé, středně velké sazenice v rozestupech asi 30–50 cm od sebe (záleží na druhu), bude mít svah do dvou až tří let krásné husté „zelené vlasy“. Mezi půdopokryvné rostliny můžete pro zpestření vysázet i různé okrasné dřeviny či květiny.

Postup osazení svahuPostup osazení svahuAutor: Archiv ireceptar.cz

3) Na holou hlavu čepici, aneb když není porost, záhon důkladně přikryjte; lépe to vypadá, ale hlavně nebudou volný svah poškozovat eroze. Takové záhony se zpravidla zakrývají netkanou textilií, jutovou sítí či jinými vodopropustnými materiály a především mulčem. Musíte však vybrat ten správný, na prudkém svahu by se lehká kůra či dřevoštěpka samovolně sesypávaly nebo by je odplavoval déšť, proto vyrobte zábrany třeba ze silnějších větví položených po vrstevnici, nebo plochu zasypte štěrkem či oblázky.

Postup osazení svahuPostup osazení svahuAutor: Archiv ireceptar.cz

4) Pěkné vlasy potřebují častou péči: to platí i pro půdopokryvné rostliny. Pokud chcete mít porost hustý a upravený, musíte se o něj starat. Aby rostliny byly v dobré kondici a rychle přirůstaly, pravidelně je zalévejte a přihnojujte. Důležitý je také správný a pravidelný sestřih, aby se výhony bohatě větvily – dosáhnete tím hustého, zapojeného porostu. U dřevin, které nejsou vysloveně plazivé, ale jsou spíše polopoléhavé, pravidelně vystřihujte všechny výhony, které rostou vzhůru. Pokud jste vysázely více druhů půdopokryvných rostlin, hlídejte, aby neprorůstaly do sebe.

Půdopokryvné dřeviny a květiny v Dendrologické zahradě v PrůhonicíchPůdopokryvné dřeviny a květiny v Dendrologické zahradě v PrůhonicíchAutor: Archiv ireceptar.cz

Zatravnit?

Osít svah trávou vypadá jako to nejjednodušší řešení. Jenže výsev bývá problematický, semena jsou lehká a při zalévání se splavují, těžkosti nastávají i při sekání, na některé svahy není možné zajet se sekačkou, ani sečení kosou není praktické. Samotný trávník na svahu zkrátka není ideální.

Kde se inspirovat?

V Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy mají rozsáhlou kolekci půdopokryvných dřevin i květin, a to jak na pečlivě udržovaných sbírkových záhonech, tak přímo v parkových sesadbách a expozicích.

foto autor

Laisser un commentaire