Křovinořezy, vyžínače: Kterou motorovou kosu vybrat

Motorová kosa, nazývaná též křovinořez či vyžínač, se hodí pro práce v hůře přístupných místech. Se strunovou hlavou seče trávu, s kotoučem zvládne vyklučit náletové dřeviny. Některé motorové kosy však umí i kypřit záhon.

Konstrukce

Základem každého křovinořezu je rám – dutá tyč, ve které je uložena poháněcí hřídel. U levnějších modelů je hřídel uložena v samomazných pouzdrech, u profi provedení rotuje ve valivých ložiscích.

Na spodním konci rámu je umístěna malá převodovka se dvěma ozubenými koly, která přenášejí točivý moment z hřídele na žací nástroj. Kola obvykle pracují ve speciálním plastickém mazivu tuhé konzistence.

Na rukojeti tyče pak najdeme veškeré ovládací prvky – levnější typy mají rukojeť jednoduchou, dražší pak dvojitou ve tvaru U. Při výběru vždy dbáme, aby byl stroj vybaven antivibračním systémem, který výrobce umisťuje mezi motor a ovládací prvky.

Motorová kosa: všestranný pomocník Motorová kosa: všestranný pomocník Autor: Archiv ireceptar.cz

 

Dvoutakt nebo čtyřtakt?

Základním typem pohonné jednotky je dvoutaktní motor podobné konstrukce jako u motorových pil. Výhodou hlavně větších zdvihových objemů je jejich výborná dynamika – motor velmi rychle nabírá potřebné otáčky. Dvoutaktní křovinořezy nabízejí mix vysoké užitné hodnoty, řada z nich má velmi vysoký točivý moment, který je vhodný i pro práci v lese. Minusem dvoutaktů je nutnost přidávat olej do benzinu¨, a tedy jejich menší ekologičnost.

Čtyřtaktní motory jsou značně modernější, ale nabízejí spíše konstantní výkon při zachování ekologie. Je tu však jedna výjimka – čtyřtaktní motor Stihl 4 mix, který k mazání využívá směs paliva a oleje jako dvoutakt. Ostatní výrobci čtyřtaktů pro motorové kosy (například Dolmar nebo Honda) zůstávají u odděleného mazání.

  • Velkou výhodou čtyřtaktů je také tichý chod, nízká spotřeba a snadné startování. Na údržbu jsou však náročnější, neboť je občas třeba zkontrolovat ventilové vůle a pravidelně měnit olej.

Čtyřtaktní pohonná jednotkaČtyřtaktní pohonná jednotkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Před koupí vyzkoušet

Před koupí křovinořezu můžeme prodavače požádat, zda bychom si stroj nemohli vyzkoušet v reálném terénu – díky této službě si křovinořez osaháme a zjistíme, jaké jsou jeho přednosti a nedostatky.

Pokud se rozhodneme pro koupi, prodejce poprosíme, aby nám přístroj sestavil a zprovoznil. Po příjezdu domů pak můžeme začít ihned pracovat.

Co všechno umí?

Všechny modifikace křovinořezů mají v základní výbavě poloautomatickou strunovou hlavu pro dočišťovací sečení a kotouč na sečení vysoké trávy.

Zádový křovinořez je určen do nejtěžšího terénuZádový křovinořez je určen do nejtěžšího terénuAutor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Některé modely se dokonce po menší přestavbě promění ve fukar na listí, pilu na prořez stromů, nůžky na plot nebo i efektivní kultivátor půdy.

K silnějším modelům můžeme přikoupit další kotouče, takže stroj si nakonec poradí i s náletovými dřevinami a křovisky.  

Na kolik vyjde?

Základní provedení křovinořezu s jednoduchou rukojetí seženeme i se čtyřtaktním pohonem do 10 000 Kč.

Modernější modifikace s dvojitou rukojetí začíná u renomovaných značek na přibližně stejné ceně, přičemž občas můžeme narazit na výhodnou cenovou akci, při které je stroj nabízen se slevou například 2000 Kč.

Levným čínským výrobkům se vyhneme, jejich nespolehlivost mluví za vše.

Nejdražší jsou takzvané zádové křovinořezy, jejichž cena atakuje hranici 15 000 Kč a více. 

Foto archiv

Laisser un commentaire