Lekníny jsou skvostnou korunou vodní hladiny. Aby však kvetly, potřebují dobré podmínky. Problém může být i přezimování. Jak při pěstování postupovat?
Rád bych osadil zahradní jezírko lekníny. Zahrada je položena v nadmořské výšce kolem 600 metrů. Kde seženu vhodné sazenice, jak bych je měl správně do jezírka zasadit a jak bych se měl o ně starat, aby prospívaly a hlavně krásně kvetly? Ptá se čtenář Jaroslav Soukup
Druh a odrůdu leknínu vybírejte podle velikosti a hloubky nádrže
Pěstování leknínů v zahradním jezírku má několik úskalí. Nepíšete, jak hluboké jezírko máte. Ale lekníny se dají koupit v různých velikostech růstu. Čím větší listy rostlina tvoří, tím potřebuje více prostoru a větší hloubku vody.
- Drobně rostoucím leknínům postačí hloubka mezi 30 až 50 cm.
- Větší a bujně rostoucí rostliny vyžadují hloubku 80 cm a více.
Poupata rozkvétající na hladině činí z leknínu takřka pohádkovou květinuAutor: Archiv ireceptar.cz
Počet rostlin v jezírku je také dán velikostí rostlin. Drobnolistým leknínům postačí plocha jednoho metru čtverečního, mohutný velký leknín pak pokryje plochu několikrát větší.
Studená voda leknínům nesvědčí
V nadmořské výšce 600 m již hrozí vymrzání leknínů i v přírodních nádržích. Pokud však jejich dno pokrývá vrstva bláta, do které se kořeny leknínů uchytí, a pokud rybník nepromrzne až ke dnu, většinou bez problémů přezimují. Spadané listí zde vytvoří žádoucí podušku.
Jestliže je však voda hodně studená, lekníny hůře rostou, přes léto nezískají dostatek zásobních látek a zimu pak nepřežijí. Proto je ve vyšší nadmořské výšce i v přírodním jezírku jistější lekníny pěstovat v přenosných koších. Na podzim je vylovíme a necháme je ve sklepě do jara. V zahradním jezírku, kde není na dně skoro žádná vrstva bahna, ve které by se mohly rostliny zatáhnout, je musíme bezpodmínečně na zimu vyndavat. Kromě toho jezírka nebývají ani dostatečně hluboká a často promrzají až ke dnu.
Druh a odrůdu leknínu vybírejte podle velikosti nádržeAutor: Archiv ireceptar.cz
Přesazování leknínů
Zakoupený leknín je většinou zasazen jen do malého květináče. Aby pěkně rostl, je nutné ho přesadit do velkého drátěného koše, nejlépe do speciálního koše na lekníny, do kterého přidáme vhodný substrát a do něj opatrně rostlinu přesadíme. Leknín má poměrně křehké listy, kořeny i poupata. Speciální substrát pro lekníny se většinou neprodává, a tak si ho musíme připravit sami. Musí být těžký a dostatečně vyhnojený. Přihnojovat lekníny můžeme vždy na jaře, kdy vhodné hnojivo, třeba granulované organické, ze kterého se živiny uvolňují pozvolna, zapravíme do substrátu před vložením do vody. Přihnojování přímo do jezírka není moc vhodné, protože voda se zakalí, začnou v ní růst řasy a sinice, a většinou začne i zapáchat. Aby nádoba s lekníny na dně dobře držela, můžeme ji zatížit kamenem.
Jinou péči lekníny nepotřebují a většinou ani netrpí chorobami či škůdci. Aby rostliny kvetly, musí dostatečně zesílit. Když jsou tyto podmínky splněné, můžeme se radovat ze spousty krásných květů všech možných barevných odstínů.