Chcete vypěstovat skutečně zdravé ovoce a zeleninu? Přejete si zdravou zahradu bez razantních chemických zásahů? Použijte přírodní prostředky.
Šíření chorob a škůdců nejsou v průběhu vegetační sezony ničím výjimečným. Ba právě naopak, v posledních letech se situace zhoršuje. Zčásti si za to můžeme sami. Znečištěné životní prostředí spolu s nadměrným používáním chemických postřiků totiž způsobuje vznik nerovnováhy v přírodě a porušuje přirozené ochranné a regulační mechanismy. Neuvážené používání pesticidů a herbicidů se podílí na snížení stavu užitečného hmyzu a vede k rezistencím: škůdci se časem stávají proti ochraně imunní, takže používáme stále silnější koncentrace postřiků a ocitáme se v začarovaném kruhu. Čím více chemických prostředků použijeme, tím více jich pak následně zkonzumujeme spolu s ovocem a zeleninou. Určitě je lepší mít menší a ne úplně dokonalá jablka v biokvalitě než nádherně velké plody obsahující celý koktejl nežádoucích látek.
Smíšené kultury patří mezi preventivní metody, specializovcané škůdce méně lákajíAutor: Archiv ireceptar.cz
Ekologicky s rozumem
Jenže bez ochrany to často nejde, a i když se rozhodneme pro ekologičtější přístup, neznamená to, že se o zahradu přestaneme starat. Naopak, všechny rostliny musíme o to pečlivěji kontrolovat. Například při zalévání či pletí nezapomeneme čas od času ohrnout lístky a podívat se na poupata, zda na nich není savý hmyz. Vždy je daleko efektivnější zakročit včas, dokud se škůdce ještě zcela nepřemnožil. A vždy také na prvním místě zkusíme použít přírodní prostředek. Teprve ve chvíli, kdy nezabere, použijeme chemii.
Postup při napadení rostliny
- Pokud škůdce objevíme, musíme ho nejprve identifikovat, s tím pomůže kniha nebo odborník.
- Poté přikročíme k tomu nejjednoduššímu, co můžeme udělat: škůdce sesbíráme.
- Vyzkoušíme i mechanickou ochranu, například mrkev nebo pór v době, kdy na ně nalétávají vrtalky a pochmurnatky, přikryjeme jemnou tkaninou (bílou netkanou textilií).
- Nezapomeneme ani na feromonové lapače a lepové desky.
- Vysadíme také přírodní predátory, jako jsou třeba parazitická vosička proti mšicím nebo dravý roztoč proti sviluškám a třásněnkám.
Proti pochmurnatce i dřepčíkům je účinnou ochranou lehká textilieAutor: Archiv ireceptar.cz
Česnekový a chilli olej proti savým škůdcům
Proti všem savým a žravým škůdcům je výborný česnekový olej:
-
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Můžeme přidat několik kapek tekutého mýdla nebo olej ředit vodou.
nasekáme dvacet stroužků česneku
- zalijeme je půllitrem rostlinného oleje
- roztok necháme na teplém místě jeden až dva dny stát, poté jej scedíme a můžeme použít.
Česnekový olej někdy pomůže i proti houbovým chorobám. Podobně působí také postřik z chilli papriček. Asi půl hrnku malých
pálivých papriček rozmixujeme se dvěma hrnky vody. Při stříkání však dáváme pozor na oči a pokožku, roztok je totiž velmi silný.
Česnekový olej zahubí mšice, ale slunéčku neublížíAutor: Archiv ireceptar.cz
Výluh z kopřivy a chryzantémy, orientální olej
- Na mšice použijeme výluh z kopřivy: kilogram posekaných listů zalijeme pěti litry vody a necháme je tři dny louhovat. Postřik neředíme.
- Škůdce odpudí také postřik z chryzantémy rodu Chrysanthemum coccineum. Usušené a namleté květy v množství asi jednoho hrnku zalijeme litrem vody, po dvou dnech výluh důkladně přecedíme a můžeme jej použít.
- Velmi vhodný je i roztok neemového oleje (neem oil), který bývá extrahován ze stromu Azadirachta indica; strom roste v Indii, ale olej je k dostání i u nás.
Postřik z tabáku
Na savé i půdní škůdce působí tabákový postřik. Použít můžeme nasekané tabákové listy nebo cigaretový tabák, 150 g zalijeme 3 litry vody a za občasného míchání obsah pod pokličkou vaříme 1,5 hodiny. V hrnci pak zůstanou asi dva litry hnědé zapáchající tekutiny, kterou dobře přecedíme a před stříkáním buď rozředíme vodou v poměru 1:1, nebo použijeme koncentrovaný roztok; přidat můžeme i kapku tekutého mýdla. Zejména na mšice funguje postřik skvěle, po několika aplikacích se jich zcela zbavíme; kořenové škůdce zlikvidujeme, když roztokem prolijeme půdu.
MšiceAutor: Archiv ireceptar.cz
Líh na puklice a štítenky
Také puklice a štítenky jsou velmi úporné. Díky pevné skořápce dovedou odolat i velmi silným postřikům. Z domácích rostlin je můžeme odstranit vatičkou namočenou v lihu (70% líh naředíme vodou v poměru 2:1).
Ochrana stromů křemelinou
Proti útoku housenek ochrání ovocné stromy křemelinový prášek. Tento přírodní produkt obsahuje rozsivky, které mají i po rozemletí stále ostré hrany. Křemelinou natíráme navlhčené kmeny stromů a silnější větve, protože housenky tuto bariéru nepřekonají. Nátěry několikrát zopakujeme.
feromonový lapač v ovocném saduAutor: Archiv ireceptar.cz
Prevence
I přes tuto ochranu pořád platí, že v čím lepší kondici rostlina je, tím lépe dovede škůdcům odolávat. Klíčem k úspěchu pěstování daného druhu rostlin jsou dobře zvolené stanoviště, správná péče o půdu a pravidelné organické hnojení.