Rozchodníky: nenáročné kvetoucí polštáře na skalku, suchou zídku, štěrkový záhon

Jsou odolné, kvetou od jara do podzimu, a pokud i v těch největších vedrech zůstanou delší dobu bez zálivky, nevadí –rozchodí to.

Rozchodníky jsou sukulentní rostliny, takže umějí s vodou dobře hospodařit. Do stejné skupiny jako rozchodníky (Sedum) patří také mnohé kaktusy. Již z toho je patrné, že i rozchodníky budou vůči suchu a vysoké intenzitě slunečního záření značně odolné.

rozchodník (Sedum causticola)rozchodník (Sedum causticola)Autor: Archiv ireceptar.cz

Zelení velbloudi

Sukulenty mají dužnatá těla či listy se sukulentními buňkami, dlouho přežívají bez jediné kapky zálivky a při prvním dešti do svého těla „nasají“ velké množství vody, kterou buňky dokáží dlouhodobě zadržovat a pro potřeby rostliny pak postupně uvolňovat. Jsou to zkrátka takoví rostlinní velbloudi. Také jejich fotosyntéza a dýchání jsou oproti „normálním“ rostlinám dokonale uzpůsobené životu v suchých slunných podmínkách. V

V zahradě i v pokoji

Rod Sedum zahrnuje kolem 550 druhů rozšířených po téměř celém světě. Najdeme mezi nimi jak druhy tropické a subtropické, tak i ty, které snesou naše nejtužší mrazy. Některé druhy (např. rozchodník ostrý – Sedum reflexum) jsou domácí i na našem území.

Rozchodníky jsou většinou vytrvalé, ale i jednoleté a dvouleté rostliny. Tvarově jsou velice rozmanité – od nízkých, polštářkovitě či kobercovitě se rozrůstajících rostlinek s delšími stonky a drobnými listy, přes druhy s přízemní listovou růžicí, vysoké v řádu desítek centimetrů, až po polokeře či keře vysoké i přes metr. V zahradách najdou uplatnění především druhy tvořící polštářovité porosty a středně velké druhy vysoké 20–60 cm. Mnozí zástupci tropických a subtropických druhů se u nás pěstují jako pokojové rostliny.

odolný a nenáročný rozchodník ostrý (Sedum acre)odolný a nenáročný rozchodník ostrý (Sedum acre)Autor: Archiv ireceptar.cz

Květy mezi kameny

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Rozchodníky patří mezi významné medonosné rostliny. Včelám, čmelákům či motýlům poskytují bohatou pastvu do pozdního podzimu.

Rozchodníky mají drobné květy uspořádané ve vrcholových květenstvích. Květy jsou žluté, bílé, oranžové, růžové či červené v mnoha odstínech, různě zbarvené bývají i listy, které mohou být sytě i světle zelené, s nádechem dočervena, dorůžova, ale také třeba žlutě panašované. Určité zbarvení listů je pro některé druhy a odrůdy typické, u jiných se mění, především podle intenzity osvětlení. Plánujeme kamennou zídku či štěrkovou cestičku na zahradě olemovat nenáročnými a odolnými květinami? Chceme oživit slunnou skalku, na které kvůli suchu a slunečnímu úpalu přes léto „klasické“ skalničky nevydrží? Pak jsou pro nás tou nejlepší volbou rozchodníky.

Kaktusová lékárna

Některé jsou též léčivé? V domácím léčitelství se využívá především šťáva a „gel“ z čerstvých listů podobně jako například u různých druhů aloe, k hojení ran, popálenin, plísňových onemocnění a vředů. Při vnitřním užití většího množství čerstvých listů a stonků však některé rozchodníky (např. u nás běžně rozšířený rozchodník ostrý) vyvolávají mírnou otravu, projevující se zvracením a celkovou slabostí. Ze sušených listů se připravují čaje a léky na snížení krevního tlaku.

Milovníci slunce

Rozchodníky mají rády slunné stanoviště a dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu. Velmi dobře se jim daří také na různých kamenitých plochách s minimem substrátu – na štěrkových záhonech, suchých zídkách, skalkách a podobně.

rozchodníky ochotně pokrývají kamenyrozchodníky ochotně pokrývají kamenyAutor: Archiv ireceptar.cz

Na zálivku ani živiny nejsou náročné. Zaléváme je několik prvních týdnů po výsadbě a jen mírně, aby půda byla pouze vlhká, nikoliv mokrá. Pokud jsou již dostatečně zakořeněné, nemusíme je prakticky vůbec zalévat, závlaha by byla nutná jen při suchu delším než měsíc a doprovázeném teplotami kolem 30 °C a více.

Hnojení obecně není potřeba, vždyť v přírodě roste většina druhů na půdách chudých na živiny, některé dokonce pouze na písčitých půdách či v kamenité suti nebo puklinách skal, kde není téměř žádný substrát. Výjimku tvoří některé bohatě kvetoucí, středně velké druhy, například Sedum spectabile a příbuzné, které vyžadují propustnou půdu se středně vysokým obsahem živin nebo pravidelné přihnojování v době od založení květenství do ukončení květu.

Do záhonů, skalek i nádob

Ze všech rozchodníků se hodí středně velké druhy. Využívají se v zahradních i v parkových výsadbách jako nenáročné záhonové květiny a jako výrazný prvek větších skalek i pro výsadbu do nádob. Mezi nejznámější rozchodníky z této skupiny patří rozchodník nádherný (Sedum spectabile), rozchodník nachový (Sedum telephium) či rozchodník velký (Sedum maximum) a jejich odrůdy i vzájemní kříženci. Zahradních kultivarů těchto rostlin bylo vyšlechtěno mnoho desítek a liší se velikostí, barvou květů (nečastěji v odstínech červené a růžové, ale i v dalších barvách) i barvou listů (především v odstínech zelené, červené či modrošedé). V odborné literatuře můžeme tyto druhy najít i pod novým rodovým jménem Helotelephium.

rozchodník nádherný (Sedmu spectabile)rozchodník nádherný (Sedmu spectabile)Autor: Archiv ireceptar.cz

Rostliny jsou to vytrvalé s 30–60 cm vysokými olistěnými stonky nesoucími bohatá květenství drobných kvítků.

  • Kvetou od konce léta do konce podzimu. Květy je možné použít i k řezu.
  • Na zimu nadzemní části odumírají.
  • Na začátku jara je dobré všechny odumřelé části odstranit – ve vlhkých jarních plískanicích mohou zahnívat a hniloba se pak snadno přenese i na podzemní, přezimující části rostliny.
  • Vždy po 4–6 letech je vhodné trsy rozdělit na několik menších a ty nově vysadit. Rostliny se tím rozmnoží a hlavně zmladí. Příliš staré trsy jsou již oslabené a špatně rostou i nakvétají.
  • Rozchodníky můžeme množit i stonkovými řízky a výsevem.

Do skalek a zídek

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Rozchodníky jsou vhodné i pro osázení na údržbu nenáročných zelených střech.

Pro osázení suchých zídek, štěrkových záhonů i skalek je vhodný rozchodník ostrý (Sedum acre) a jeho kultivary. Původní druh tvoří delší, poléhavé stonky s drobnými zelenými válcovitými lístky. Květy má žluté, na vyšších, vystoupavých stoncích. Rostliny bohatě odnožují. Kultivary mívají většinou stonky zkrácené, s velice hustým olistěním, mnohdy výrazně zbarvené. Vytvářejí efektní koberce. Množit je můžeme snadno řízkováním (poléhavé lodyhy tvoří kořeny často na i několika místech po celé délce), dělením trsů i výsevem.

Další podobné, drobnější, poléhavé až polštářovitě rostoucí druhy jsou například Sedum album, Sedum anglicum, Sedum borschii, Sedum montanum či Sedum reflexum.

Nádherné i odolné

Plazivé rozchodníky lze pěstovat v řadě kultivarůPlazivé rozchodníky lze pěstovat v řadě kultivarůAutor: Archiv ireceptar.cz

Z původních druhů rozchodníku nádherného (Sedum spectabile) či rozchodníku nachového (Sedum telephium) bylo vyšlechtěno mnoho zahradních odrůd, lišících se velikostí, barvou květů i barvou listů. Ukázky jejich rozmanitosti lze vidět na některých zahradnických výstavách, např. na tradičních výstavách skalniček v Praze na Karlově náměstí. Rostliny najdou uplatnění v květinových záhonech, na skalkách a vysazené do nádob je můžeme použít např. jako vhodnou a především nenáročnou okrasu dvorků a teras. Zahradní kultivary rozchodníku ostrého a dalších podobných druhů jsou ideální pro skalky a záhony se suchomilnými rostlinami

Laisser un commentaire