Sekačky: elektrické, benzinové, vřetenové, mulčovací, traktorové…

Je přirozené, že se mnozí lidé začínají zajímat o žací techniku až poté, co se stali vlastníky zatravněných pozemků. Následující přehled se bude hodit jim, ale i tomu, kdo modernizuje zahradní strojový park.

Elektrické

Nejlevnější alternativu představují elektrické rotační sekačky, které můžeme ve značkové variantě sehnat již od 1500 Kč: V této cenové kategorii však musíme počítat se šasi z termoplastického materiálu, záběrem kolem 32 cm, košem s kapacitou 35 l a musíme oželet mulčování.

Modely za cenu kolem 3000 Kč nabízejí záběr až 40 cm a mulčovací vložku v základní výbavě.

Největší modely se záběrem 46 cm, košem na 60 l, plechovým tělem a jednorychlostním pojezdem stojí 8000 Kč a více.

elektrická sekačkaelektrická sekačkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Výhodou je, že elektrické sekačky mohou sekat i na prudkých svazích, kde to s benzinovou sekačkou není možné, nevýhodou, že potřebují přívodní kabel a zapojení do elektrické sítě.

Alternativou jsou akumulátorové typy. Jsou tiché, lehce se udržují, mají však menší sběrací koš a na jedno nabití vydrží pracovat asi hodinu, proto je dobré pořídit si nejméně dva akumulátory. Sekačky mají záběr okolo 40 cm a stojí od 10 000 Kč výše.

Benzinové rotační

Základní řadou jsou modifikace bez vlastního pojezdu. Nejlevnější čínské sekačky přijdou zhruba na 4000 Kč, značkové stojí kolem 6000 Kč. Mají zpravidla plechové šasi, šedesátilitrový sběrací koš a jednoduchý čtyřtaktní SV motor o maximálním výkonu 3,5 HP.

Plnohodnotné stroje nabízejí alespoň jednorychlostní pojezd řešený řemínkem a malou šnekovou převodovkou. Stojí 10 000 až 35 000 Kč, ty dražší mají hydropojezd, elektrický startér, samočinné dobíjení akumulátoru, plynulé přepínání mezi sběrem a mulčováním i za chodu motoru, rotostop a další technické vymoženosti a koš nejméně na 80 l trávy.

benzínová sekačkabenzínová sekačkaAutor: Archiv ireceptar.cz

V levnějších strojích bývají motory s rozvodem ventilů uložených v boku válce, který je označován písmeny SV, nejčastěji od Briggs & Stratton. V novinkách a silných provedeních se pak využívají OHV motory (ventily jsou uloženy v hlavě válce) od stejného výrobce nebo motory Honda s rozvodem OHC (v hlavě válce jsou uloženy ventily i vačkový hřídel).

Jednodušší jsou rotační mulčovací sekačky pro okrasné trávníky, mají záběr 48 cm a stojí podle provedení od deseti do šestnácti tisíc korun. Některé modely kromě mulčování nabídnou i možnost bočního výhozu, takže můžeme sekat vyšší trávu.

Poháněna bývají zadní kola, někdy naopak přední. Takovému pohonu se raději vyhneme u sekaček s košem, protože pokud je i jen z části naplněný, může mírně přizvedávat přední část stroje a kola pak prokluzují.

Pro velké nebo členité zahrady jsou optimální sekačky se zadním pohonem, záběrem 48—53 cm a velkými hnacími koly, která zpříjemňují práci zvláště na nerovném terénu.

Vřetenové

Nejkvalitnější střih zajistí vřetenová sekačka. Tráva totiž není urážena čepelí jako u rotační sekačky, nýbrž přestříhnuta dvěma noži — pohyblivým a pevným.

vřetenová (lištová) sekačkavřetenová (lištová) sekačkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Ruční sekačky této konstrukce pořídíme do 3000 Kč, ty s elektrickým pohonem do 6000 Kč. Prakticky všechny modely nemají širší záběr než 38 cm a lze k nim dokoupit sběrací koš, pokud již není v základní výbavě.

Dražší jsou akumulátorové modely, ty stojí až 10 000 Kč a na jedno nabití zvládnou posekat asi 300 m², nejdražší jsou pak samojízdné vřetenové sekačky s benzinovým pohonem a záběrem 40—51 cm. Ceny začínají u 35 000 Kč a špičkové stroje stojí až 100 000 Kč.

Údržba není složitá, důraz se klade na správné seřízení vřetena.

Bubnové

Od bubnové sekačky vyžadujeme, aby si poradila s velmi vysokou trávou a nálety a aby zvládala nerovný terén. Při koupi se zaměříme především na to, zda má stroj foukaná kola a masivní disk, nejlépe dvojitý, vybavený celoplošným podběhem. Dnešní sekačky nabízejí dva až šest žacích nožů, které jsou otočné a tudíž chráněné proti poškození při nárazu na překážku.

Lucina a Líza pohromaděbubnové sekačkyAutor: Archiv ireceptar.cz

Výhodou je vícerychlostní pojezd, případně s variátorem umožňujícím plynulou změnu rychlosti. Všichni výrobci osazují tyto sekačky motory s maximálním výkonem až 15 HP, což je zárukou nízké spotřeby a dlouhé životnosti. Ceny se pohybují od 18 000 do 70 000 Kč.

Mulčovací

I mulčovače jsou vhodné na vysokou trávu. Drtí ji na jemnou směs a vracejí na zem, kde se časem rozloží. Stroje se nebojí stařiny, drobných náletových dřevin a spleti plevelů, všechno dokonale posekají a rozemelou.

mulčovačmulčovačAutor: Archiv ireceptar.cz

Mulčovače mají podobné parametry jako bubnové sekačky, včetně výkonných motorů, nejlevnější seženeme za 25 000 Kč, ty největší stojí kolem 75 000 Kč.

Robotické

Je to novinka posledních let, akumulátorové sekačky s rotačními noži a se záběrem až 53 cm trávník sečou a trávu mulčují, přičemž jejich pojezd řídí elektronika. My jim jen vymezíme prostor a o ostatní se už nemusíme starat, sekačka si například sama zajede do dobíjecí stanice. Ty opravdu nejjednodušší stojí 35 000 Kč, za výkonné modely dáme až 100 000 Kč.

robotická sekačkarobotická sekačkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Traktorové

Čtyřkolové jednonožové ridery se sběracím košem a záběry 60 až 72 cm jsou masivní sekačky, které lze obsluhovat jako malé traktory. Levnější verze jsou poháněny klasickými motory sekačkového typu s objemem válce 190 cm³, dražší modely pak mohou mít i profesionální OHV motor o objemu 350 cm³.

traktorová sekačkatraktorová sekačkaAutor: Archiv ireceptar.cz

I základní modely však mohou nabídnout variátorovou nebo komfortnější hydrostatickou převodovku. V základu nechybí ani mulčovací set a koš o objemu 150 l. Stojí od 35 000 do 80 000 Kč.

Foto Stiga a Shutterstock

Laisser un commentaire