Pěstuji květinu toulitku. Je velká, krásně kvetla, ale nedávno začala chřadnout a na jejích listech se rozšířily velké hnědé skvrny, kde list odumírá a rostlina celkově chřadne.
Je šance ji ještě zachránit? Kde se stala chyba a jak tuto zajímavou pokojovou rostlinu pěstovat? Ptá se Alena Rajchmanová z Prahy 6
zhnědlé listy toulitkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Pralesní květina
Toulitka (Anthurium scherzerianum) je poměrně teplomilná rostlina původem ze Střední Ameriky, kde roste divoce v tropickém pralese. V našich domácnostech se pěstují vybraní kříženci, ale i u nich zůstaly zachovány původní nároky, které musíte při pěstování respektovat.
Rostliny vyžadují:
- stálou teplotu
- rozptýlené světlo, nesnášejí sluneční úpal
- vyžadují vysokou vlhkost, okolo 80 %.
Toulitce i orchidejím se daří u východního oknaAutor: Archiv ireceptar.cz
Pro zdárné pěstování je třeba zvolit vhodný substrát s dostatkem rašeliny, kompostované kůry a hrubého perlitu. Substrát je poměrně dost kyselý, proto musíte rostlinu přihnojovat prostředky bez vápníku a zalévat ji odstátou měkkou vodou.
V zimě hrozí toulitkám nastuzení i přelití
Podle obrázků soudím, že vaše rostlina prodělala nějaký šok. Mohla třeba na podzim nastydnout při delším větrání. Také mohla být zalita příliš studenou vodou, která způsobila, že kořenové špičky odumřely a kořeny začaly zahnívat. Každé další zalití pak situaci zhorší, protože kořeny
nemohou přijímat vodu. Rostlina nesnáší trvalé zamokření, substrát je však nutné udržovat přiměřeně vlhký.
- Od října, kdy rychle klesá intenzita slunečního svitu i délka dne, musíte zálivku a přihnojování omezit. Rostlinám během zimy méně uškodí, když je necháte mírně vyschnout, než když je budete přelévat.
- Přes zimu také asi doma více topíte a vzduch je suchý. Toulitku tedy vlhčete rosením – i v tomto případě měkkou vodou, aby se na listech netvořily bílé mapy od solí obsažených v mineralizované vodě.
- Protože substrát nesmí být zamokřený, je vhodné dát do misky pod květináčem drobné kamínky a ty udržovat stále vlhké. Také je možné použít jako doplňující dekoraci vlhký mech, který zadrží mnoho vody a během dne ji uvolňuje do okolí.
- Pro rostliny, které nesnášejí suchý vzduch a přímé světlo, je vhodnější, když jich pěstujete více pohromadě. Rostliny si tak vytvoří vhodné mikroklima a snáze přečkají nepříznivé období.
Jarní přesazení a ošetření kořenů
Ideální místo pro pěstování toulitky je východní okno, kam svítí slunce jen po ránu a rostlinu neohrozí polední úpal.
Nyní na jaře je vhodná doba rostlinu přesadit, což by jí velmi prospělo. Vyjměte ji z květináče, substrát vytřeste z kořenů a zkontrolujte jejich konečky. Pokud jsou světlé, jsou životaschopné a můžete rostlinu zasadit do nového substrátu a mírně ji zalít. Rostlina začne růst a její stav se rychle zlepší. Pokud jsou konce hnědé a jdou snadno odtrhnout, je nutné kořeny zkrátit a řezné rány zaprášit dřevěným uhlím. Když rány zaschnou, rostlinu přesaďte, ale musíte ji začít zalévat velmi opatrně.
zhnědlé listy toulitkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Zhnědlé okraje listů rostlině nijak nevadí, protože jde jen o vadu na kráse. Přesto tyto části raději odstříhněte, protože při pravidelném rosení by se na odumřelých částech listů mohla rozvinout plíseň šedá, která by mohla zahubit celou rostlinu. Toulika tvoří květenství vždy za listem, takže čím více bude mít listů, tím více pěkných květů nasadí. Proto odstříhněte jen odumřelou část listů a jejich zbytek nechte na rostlině.