Proč morušovník neplodí? Pěstování, opylování a škůdci moruší

Co způsobuje, že na moruši, kterou mám na zahradě 14 let, se každým rokem objeví hrozny krásných květů, z nichž však nevyrostou plody? Ptá se Jana Flídrová z Žatce

Nešlechtěné jednodomé samičí stromy morušovníků, které nemají v blízkém okolí opylovače, neplodí, a to je s největší pravděpodobností případ vašeho morušovníku. Špatně plodit ale může i šlechtěný (roubovaný, řízkovaný) stromek. To se může stát, když byl z plodného stromu, který může mít některé větve jenom samčí a jiné jenom samičí, náhodou odebrán roub nebo řízek pouze se samčími nebo jen se samičími pupeny.

Štítenka a housenky

Pokud morušovníky pěstujeme ve vhodných podmínkách, většinou netrpí vážnějšími chorobami ani škůdci. Volně rostoucí morušovníky netrpí ohryzem zvěře a většinou dobře snášejí i posypové soli a exhaláty z ovzduší. Poslední dobou jsou však morušovníky poškozovány zavlečenou štítenkou katalpovou (Pseudaulacaspis pentagona), která saje na výhonech a dřevnatých částech rostlin. Neošetřené stromy mohou při silném napadení i uhynout.

Zrající morušeZrající morušeAutor: Archiv ireceptar.cz

V některých letech mohou být listy poškozovány housenkami různých motýlů. Na morušovníky nejsou povoleny žádné přípravky, ale ošetřit je můžete obdobnými přípravky pro jiné ovocné stromy.

O morušovníku

Morušovník (Morus) je rod rostlin patřících do čeledě morušovníkovité (Moraceae), které se dožívají i několika stovek let. Tyto opadavé, pozdě rašící stromy mohou být pěstovány i jako keře a s trochou péče je lze pěstovat i v nádobách na terasách a balkonech. Květy jsou drobné jednopohlavní, na téže nebo na samostatných rostlinách.

Opylování

Morušovníky jsou samosprašné, jsou opylovány větrem podobně jako příbuzné kopřivy. Stromky – semenáče jsou většinou jednodomé a z výsevů zpravidla vzejdou samčí (prašníkové) rostliny. Dvoudomí jedinci jsou množeni vegetativně. I ti však mohou mít některé větve jednodomé.

Lahodné moruše pěstovali i naši předciLahodné moruše pěstovali i naši předciAutor: Archiv ireceptar.cz

Ovoce našich předků

Plod morušovníku, moruše, je u nás oblíbeným ovocem již od středověku. V současnosti se u nás volně vyskytují spíše jen starší stromy. Například na jižní Moravě najdeme exempláře staré dvě stě i více let, kde přežily z dob, kdy v téměř každé zahrádce rostl jeden morušovník. Lidé jejich plody konzumovali čerstvé, ale také z nich pálili výborný destilát.

Pěstování moruší

  • Morušovníky jsou teplomilné stromy vhodné k pěstování ve vinorodých teplých oblastech.
  • Na chráněném, výhřevném a slunném místě se však morušovníku může dařit i ve vyšších polohách.
  • Stromy mají vysokou regenerační schopnost.
  • Podle druhu a kultivaru mají i poměrně dobrou mrazuvzdornost
    (–25 °C až –35 °C).
  • Jsou i dobře odolné proti chorobám a škůdcům.
  • Rostou na různých druzích půd a dobře snášejí sucho, hůře odolávají zamokření.

Roubované a řízkované stromky začínají plodit ve třetím až čtvrtém roce po vysazení. Plnou úrodu ovoce (50–100 kg) dávají po osmi až deseti letech. Případný řez provádíme v předjaří, kdy ještě neproudí míza.

Moruše, nevšední ovoce výtečné chutiMoruše, nevšední ovoce výtečné chutiAutor: Archiv ireceptar.cz

Druhy a kultivary

Dosud bylo vyšlechtěno na 400 odrůd a kříženců morušovníku, které se od sebe liší tvarem listů, barvou, velikostí a chutí plodů.

  • Morušovník bílý (Morus alba), původem z Číny a Koreje, se do Evropy rozšířil v 16. století nikoliv jako ovocný strom. Jedině jeho listy se totiž živí housenky bource morušového, které se zakuklí do bílých kokonů omotaných jemným vláknem, z něhož se vyrábí přírodní hedvábí.
  • Morušovník černý (Morus nigra) pochází ze západní Asie a jeho chutné ovoce a barvicí šťávu znali již staří Egypťané, Řekové a Římané.
  • Morušovník červený (Morus rubra) pochází ze Severní Ameriky a u nás se pěstuje jenom zřídka.
  • Morušovník trnavský (Morus trnaviensis) je kříženec blíže neurčeného původu z příbuzenství moruše černé a na Slovensku a jižní Moravě, kde jsou jeho plody velmi oblíbené, roste již přes 200 let.

Laisser un commentaire