Přejete si na zahradě něco krásného i originálního? Netradiční formy dřevin nabízí mnoho možností. Malé stromky na kmínku jsou půvabné a upoutají pozornost.
Jako ministromky jsou označovány jehličnany, pnoucí dřeviny, balkonové květiny, listnaté keře i stromy. Kmínková forma má nejčastěji podobu malého stromečku, přičemž korunka může být zapěstována v různé výšce – od 20 centimetrů až třeba po dva metry. Tyto druhy při přirozeném růstu většinou žádný vzpřímený kmen zakončený pravidelně větvenou korunou netvoří. Takový tvar získají až zásahem pěstitele.
kmínkový šeříkAutor: Archiv ireceptar.cz
Tvarování ministromků
Tvaru kmínku u původně keřovitých dřevin můžeme docílit pečlivým vyvazováním k rovné opoře a řezem, jímž z kmínku odstraňujeme nežádoucí výhony a listy (takový způsob úpravy se často používá u jednoletě pěstovaných balkonových trvalek – například fuchsií).
Další možností, jak lze z keře vypěstovat stromeček, je očkování nebo roubování. Tyto dva způsoby jsou používány častěji u dřevin jehličnatých, listnatých i ovocných (u jabloní, růží i angreštu). Stromky tak mají buď převislý charakter s deštníkovitou korunou, která má často větve až k zemi, nebo vytvářejí menší korunky, jež lze tvarovat například do kulovitých forem.
čarověníkAutor: Archiv ireceptar.cz
V okrasném zahradnictví kmínkových forem stále přibývá, k těm nejoblíbenějším patří:
- vrby (zejména Salix integra ´Hakuro Nishiki´ a Salix caprea ´Kilmarnock´)
- modřín (Larix kaempferi ´Pendula´) – převislý modřín naroubovaný na kmínku s namodralými jehlicemi
- borovice kleč (Pinus mugo ´Jacobsen´) – zakrslá borovice naroubovaná na nižším kmínku
- borovice zobanitá (Pinus uncinata ´Kostelníček´) – velmi zakrslý druh borovice naroubovaný na nízký kmínek.
- dále skalník, šeřík, brslen, čimišník (Caragana arborescens),
japonská vrbaAutor: Archiv ireceptar.cz
Z vyšších dřevin je v kmínkové formě pěstován:
- javor babyka (Acer campestre ´Red Pygmy´)
- okrasná třešeň pilovitá (Prunus serrulata ´Kanzan´) s trychtýřovitou korunou či Prunus serrulata ´Kiku Shidare Sakura´ s polopřevislým typem růstu.
- Krásná je i převislá višeň chloupkatá (Prunus subhirtella ´Pendula´).
Pěstování kmínkových forem
Kmínkové formy dřevin vždy vyžadují speciální péči. Pokud jsou dřeviny naočkované nebo naroubované, představuje místo spoje kritickou část, která je náchylná k vylomení nebo k poškození. Toto riziko je ještě vyšší, pokud je místo štěpování pod korunkou, která je rozložitá a těžká. Proto již při výběru dřeviny hledíme na to, aby kmínek i korunka byly sobě úměrné.
- Příliš vytáhlý a tenký kmínek s rozložitou korunou nevybíráme. Raději zvolíme exemplář s nižším a silnějším kmínkem.
- Současně rovněž zkontrolujeme místo štěpování, zda jsou obě části dobře srostlé. Někdy se stane, že je spoj křivý nebo přiroste jen jedna polovina roubu (očka).
Alespoň v prvních letech pěstování vždy použijeme oporu. Stabilní a pevný kolík by měl zasahovat až do korunky. K němu pak na několika místech vyvážeme kmínek. Kolík je nejlepší instalovat už při výsadbě dřeviny. Jak kmínek postupně sílí, musíme úvazky povolovat, aby se nezařezávaly do kůry kmínku.