Vypadají jako chomáčky vaty. To samičky pod chumáčem voskových vláken ukrývají vak s vajíčky. Vylíhlé larvy sáním oslabují a poškozují rostliny. Jak je ochránit?
« Na zahrádce pěstuji v polostínu hortenzii, které se tam daří. Pěkně kvete, ale letos se na jejích listech i stoncích objevily zvláštní bílé „vatové“ chomáčky. Pokud je setřu, objeví se znovu. O jaké postižení jde a jak zabránit, aby hortenzie znovu napadlo? » ptá se Anna Molčíková z Valtic
Krásné hortenzie nejsou náročné
Pěstování hortenzií je u nás stále populárnější pro jejich nenáročnost a pro krásné květy, které vydrží i celou zimu. Pokud je pěstujete na vhodném stanovišti (polostín, optimálně východní poloha) a v dobře propustné a živinami zásobené, slabě kyselé půdě s pH 5–6,5 (jenom modré hortenzie potřebují kyselejší půdu s pH 3,5–4,2 + případně síran hlinitý) a v létě jim dopřejete dostatek vláhy, vydrží snad skoro všechno. Možná jen hortenzii velkolistou (Hydrangea macrophylla) musíte v mrazivých lokalitách dobře připravit na zimu a ochránit ji proti silným mrazům, jinak dalším rokem špatně pokvete.
Hortenzie jsou ozdobou zahrady od léta do zimyAutor: Archiv ireceptar.cz
Zavlečená puklice je v našich krajích novinkou
Přestože u nás hortenzie netrpí chorobami ani škůdci, v posledních letech jsou napadány nově zavlečeným savým hmyzem puklicí – Pulvinaria hydrangeae (syn. Eupulvinaria hydrangeae), která bývá v dospělosti pokryta nápadnými bílými voskovými výpotky. Tato „puklice hortenziová“ zatím nemá oficiální české jméno. Je to polyfágní škůdce napadající četné dřeviny, jako jsou hortenzie, lípy, magnolie, javory, dříny, slivoně, tisy, hlohy aj.
Životní cyklus „puklice hortenziové“
- Má jednu generaci v roce.
- Larvy přezimují na větvích hostitelských dřevin nebo při základně stromů i mělce v půdě.
- Na jaře se larvy rozlézají a přisávají na větve, nejčastěji na mladé letorosty podobně jako naše puklice švestková.
- Larvy a mladé samičky jsou okrouhlé, světle hnědé, 3–4 mm velké a sají na mladých výhoncích a spodní straně listů.
- Dospívají během června a vytvářejí až 4 mm dlouhou schránku na vajíčka (ovisak), pokrytou silnou vrstvou bílých voskových vláken, do které nakladou tisíce vajíček a poté hynou. Koncem června a v červenci se z vajíček líhnou malé žlutozelené velmi nenápadné larvy, které se rozlézají a sají na rubu, řidčeji na líci listu.
- Po druhém svlékání se stěhují do zimních úkrytů.
Hortenzie chorobami ani škůdci netrpí, výjimkou je zavlečená pukliceAutor: Archiv ireceptar.cz
Na rostlinách nejvíce škodí od poloviny června do října. Sáním puklice oslabují rostliny, navíc vylučují lepkavou medovici, na níž se mohou vyvinout černě. Silně napadené rostliny mohou poškodit i jiné patogeny a mohou jim předčasně opadat listy.
Ochrana rostlin
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Přirozenými nepřáteli puklic jsou mimo jiné i četné druhy parazitických vosiček – chalcidek.
Hubení puklic postřiky je složité, protože dospělý hmyz je chráněn tvrdým krytem a ovisak je pokryt voskovou vrstvičkou, která vajíčka chrání před účinkem přípravků. Proto se musíme přednostně zaměřit na hubení larev, které ještě takovou ochranu nemají. Pokud tedy letos vaše rostliny výrazně napadla „puklice hortenziová“, na jaře příštího roku do konce května rostliny ošetřete prostředkem proti pohyblivým larvám škůdce. Můžete zvolit některý z povolených pyretroidů (Agrion Delta, Biolit, Decis Mega, Fast M, Karate se Zeon technologií 5 CS, Samuraj aj.) ve smíšeném postřiku s Ekolem, nebo systémovými přípravky s účinnou látkou acetamiprid (Mospilan 20 SP), thiacloprid (Calypso 480 SC) rovněž ve smíšeném postřiku s Ekolem.
pukliceAutor: Archiv ireceptar.cz
Další účinné ošetření můžete provést koncem června a v červenci na vylíhlé rozlézající se larvy a sice přípravky s účinnou látkou acetamiprid (Mospilan 20 SP), thiacloprid (Calypso 480 SC) se smáčedlem (např. Silwet), případně lze použít i pyrethriny, řepkový olej (Spruzit, Raptol). Postřik v létě opakujte dvakrát až třikrát v intervalech 5–7 dní.