„V plášť zahalím se úže…a těším se, že přivinu ke zvadlým retům růže.“ Já, na rozdíl od básníka, se těším, že se zahalím nejen v plášť, ale vyhledám pěknou a hlavně teplou šálu.
Počasopravci, zejména někteří, věští pro letošek (podobně jako loni) krutou zimu, snad dokonce i se čtyřicítkami. V mém věku by sice čtyřicítka byla přiměřený „mladší model“, ale to, tuším, onen počaso či klimatopravec na mysli neměl. Ať tak, či onak, při respektování přání nebo dokonce výstrah přátel zviřátek, zejména zviřátek kožešinových, nezbývá, než se poohlédnout po zateplení rostlinném. Kupodivu se zatím nikde neustavila společnost na ochranu rostlin, třebaže na to zahalení v plášť z rostlinných materiálů musí o život přijít pěkná řádka kytek. Nedej bože, aby se toho někdo chytil!
Při této příležitosti mě napadlo, jak byli naši předkové (ale i současníci) lenošiví vymýšlet pro rozmanité textilní rostliny vlastní, přiléhavá jména. Tak jako přirovnávali neznámé ke známému třeba v případě amerických dřevin, kde kdejaká tamní jehličina byla přirovnána k mediteránnímu cedru a nesla označení cedar (třeba white cedar, bílý cedr, byl zerav, túje západní), tak také kdejaké rostliny nabízející textilní vlákna byly přirovnávány ke známým textilním rostlinám: konopí nebo lnu. V lepší společnosti k hedvábí.
klejicha vatočník (Asclepias syriaca)Autor: Archiv ireceptar.cz
Hedvábná klejicha
Začnu posledně jmenovaným, třebaže ausgerechnet hedvábí moc nezahřeje. A to nejen to pravé, rozvinuté či odvinuté z kokonů bource morušového, ale i to rostlinné. Co chvíli ke mně zavítá dotaz čtenáře či posluchače, cože mu to vyrostlo neplánovaně na zahradě. V tom neplánování mají možná prsty včelaři, kteří často i u nás vysazovali klejichu vatočník, Asclepias syriaca. To je rostlina, po níž se jednak jmenuje celá čeleď klejichovitých, a jednak je výbornou pastvou pro včely. A když včely udělají svou práci a klejicha zaplodí, tak její tobolky po rozlousknutí obsahují překvapivě hedvábně lesklá vlákna, spíš chlupy. Bohužel se spřádat nedají, ale používaly se jako vycpávky, zateplení, vata. Proto vatočník. Bunda vycpaná vatočníkem by i mě dokázala v blížící se zimě zahřát.
Konopí nekonopí
To rozmanitá konopí by asi nedokázala, třebaže v případě toho pravého, původního textilního konopí či konopě seté ještě možná ano; i když zimní obleček z konopných vláken by byl asi stejně příjemný jako z vláken kopřivových. Ten jsem zažil na vlastní kůži, když jsem zdědil po kterémsi bratranci jeho oblek, ušitý za války. Za té druhé, světové. Byl z kopřiv, jak se na válečný materiál slušelo, a štípal a kousal, jako kdyby byl z kopřiv ještě živých.
provaz vyrobený z banánovníku Musa textilisAutor: Archiv ireceptar.cz
V botanické zahradě, kde jsem působil, jsme pěstovali dokonce konopí novozélandské. Kdo se na ně podíval, nikdy by srovnání s konopím nehledal. Po botanicku to je lenovník z rodu Phormium a má dlouhá textilní vlákna, která lze posléze spřádat a používat jako vlákna konopná. Konopí jako srovnávací jednotka pro rostliny s vlákny využitelnými v textilním (nejen) průmyslu posloužilo v mnoha dalších případech.
- Bahamské konopí je komerční název pro Agave sisalana
- Bombajské pro rostlinu Crotalaria juncea
- čínské konopí není nic jiného než mračňák, Abutilon theophrastii
- kubánským konopím označovali lidé kdysi rostliny z rodu Furcraea, zejména F. hexapetala
- manilské konopí se „dobývalo“ z listů bananánovníku Musa textilis
- ambarijské konopí bylo schováno za ibišek konopný, Hibiscus cannabinus
I to obyčejné textilní konopí seté mívalo přídomky jako „ruské konopí“, „indické konopí“ i další.
konopice (Galeopsis)Autor: Archiv ireceptar.cz
Lesní konopí
Slušelo by se přidat, že ani rostliny u nás zastoupené, jako je konopice z rodu Galeopsis, se srovnání s konopím nevyhnuly. Nejen co do komerčního názvu (např. „kopřivové konopí“, anglicky hemp nettle) – ale promítlo se i do českého botanického názvu konopice. Je to tak trochu kuriozita, protože v konopici žádné přadné vlákno nenajdete. Jméno uvedli do života bratři Preslové v roce 1819 zejména pro druh Galeopsis tetrahit. Údajně pro to, že jim svým vzhledem konopí připomínala. Musím se přiznat, že mně ne. Asi spíš vycházeli z tradice starých herbářů a lékárníků, kteří tento druh nazývali „divokým“ nebo „lesním“ konopím, „cannabis silvestris“. Zajímavé je, že se tohoto srovnání držela i předpreslovská lidová jména, která znala konopnici, konopicu i konopku jako tutéž rostlinu.
Nezbývá, než popřát, abyste v chladných dnech měli příjemnější textilní vlákno kolem krku než to konopné, ať už pravé nebo rozmanité, přenesené.