Jak zazimovat letněné pokojovky a rostliny citlivé na mráz?

Brzy bude třeba přestěhovat letněné pokojové rostliny domů. Jak jim prodloužit sezonu a šetrně je připravit na zimu? A jak chladnomilnějším rostlinám zajistit zimování, které je posílí?

Nejhůře si na návrat do bytu zvykají rostliny letněné přímo na zahradě, kde mívají obvykle vlhčí mikroklima a jsou zvyklé na deště a větší intenzitu slunečního světla. Rostliny letněné na sušších a chráněných místech (například na balkonu nebo na terase) snášejí sice stěhování do bytu o něco lépe, přesto obecně platí, že prudký přechod z venkovního prostředí přímo do bytových podmínek rostlinám nesvědčí a často na něj reagují například shozením listů, čímž se ztrácí největší výhoda letnění – to, že rostliny venku zesílí a nashromáždí živiny, aby pak mohly lépe přežít nepříznivé zimní období.

zazimovánízazimováníAutor: Archiv ireceptar.cz

Příprava na zimování je důležitá

Pokud rostliny letníme volně na zahradě, přeneseme je na chráněné místo přímo u domu. Přes den je ještě většinou teplé a slunečné počasí a pobyt venku rostlinám stále velmi prospívá. Na ochranu před nočním chladem rostliny přeneseme do bytu, pokud to však není možné (letníme větší množství rostlin, nebo jsou větší a těžko se přenášejí), zakryjeme je na noc netkanou textilií, která má výborné izolační schopnosti. Stejně postupujeme i u rostlin pěstovaných na balkonech a parapetech oken.

Většina běžných pokojovek (pokud jsou letněné již od jara a tím dostatečně otužilé) snáší krátkodobé noční poklesy teplot až těsně nad nulu a některé subtropické rostliny, jako je fíkovník, aukuba, oleandr, granátové jablko a další, přežijí i mírný krátkodobý mráz. Rostliny proto definitivně přeneseme domů až v době, kdy se noční teploty začnou přibližovat k bodu mrazu.

granátové jablkogranátové jablkoAutor: Archiv ireceptar.cz

Správné zimování: silné a kvetoucí rostliny

  • Pro pokojové azalky a oleandry je ideální zimování na zaskleném balkonu či v chladné zimní zahradě. Při teplotě kolem 10–15 °C a dostatku světla i přes zimu bohatě nakvétají
  • Granátová jablka, citrusy, a další užitkové subtropické rostliny zimované ve správných podmínkách mohou přinést bohatou úrodu.
  • Muškáty přezimují v chladnějších a světlých prostorách, jinak intenzivně rostou i přes zimu a jejich výhony vytahují.
  • Kaktusy a další teplomilné sukulenty ke zdárnému přezimování a bohaté násadě květů potřebují zimování při teplotách kolem 5–10 °C.

Vhodné místo pro zimní odpočinek rostlin

Nejideálnější pro zimování teplomilných i chladnomilných rostlin jsou samozřejmě vytápěné zimní zahrady, kde můžeme přesně regulovat potřebnou teplotu. Takový komfort si však může dopřát jen málo lidí.

sukulentysukulentyAutor: Archiv ireceptar.cz

Najít v bytě vhodné místo pro teplomilné pokojové rostliny většinou není až tak velký problém. Horší je to s druhy vyžadujícími chladné zimování. Nejsnáze pro ně najdou dobré podmínky obyvatelé rodinných domků, ve kterých je většinou možné umístit rostliny do chladných světlých sklepů, hal nebo chodeb – nejlepší jsou prostory s teplotami kolem 10–15 °C.

I obyvatelé bytů však mohou zimování vyřešit: například muškáty nebo kaktusy umístí na chladnou a světlou chodbu bytového domu (hlavně panelákového), kde se zimní teploty zpravidla pohybují právě v tomto rozmezí. Výborné pro zimování a aklimatizaci letněných pokojovek jsou také zasklené balkony a terasy. Jsou ideální pro zimování citrusů, kaktusů, okrasných subtropických a jiných chladnomilných rostlin. Bílá netkaná textilie v zimě balkon zatepluje a chrání před sluncem. 

Autor: Martin Zoun  

Laisser un commentaire