Časopis dTest vyzkoušel robotické travní sekačky devíti výrobců

Při opakovaných zkouškách sečení hodnotitelé v průběhu čtyř týdnů vypustili roboty na běžný trávník celkem čtyřikrát. Vedle jiného sledovali, zda se výsledný vzhled porostu zlepší.

Pro každou sekačku byla pro účely nejdůležitějšího z provedených testů — sečení běžného trávníku — vymezena rozloha 100 m², na kterou byly umístěny i fiktivní překážky. Roboty se na testovací ploše pohybovaly nahodile, trávu nesekaly pravidelně, takže na trávníku nevytvářely rovnoběžné pruhy. Pouze model Bosch Indego s funkcí Logicut si trávník nejprve zmapoval a pak sekal pravidelně v pruzích.

V prvním týdnu stroje snižovaly 50milimetrový trávník na 40 mm, ve druhém na 30 mm, a pokud to konstrukce sekačky umožnila, tak ve třetím a čtvrtém týdnu na 20 mm.

trávník v péči robotůtrávník v péči robotůAutor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Převzato z časopisu dTest 4/2014. Celkem bylo testováno 9 modelů robotických sekaček.

Ihned po dokončení hodnotitelé posuzovali stejnoměrnost posečení a mulčovací efekt a po třech dnech úhlednost posečení a celkový vzhled trávníku. Do celkového hodnocení započítali kvalitu posečení v okolí překážek — plotu, květinového záhonu, terasy a stromu.

Trávník v péči robotů

Roboty můžeme najít i na zahradách rodinných domů nebo chat, kde se starají o sekání trávy, zatímco jejich „páníčkové“ užívají ušetřený čas jinak (třeba v lehátku s naším časopisem v ruce…). Díky snadnému naprogramování totiž robotu určíme, s jakou pravidelností má sekat, a o nic víc se nestaráme. Až tak jednoduché to je. Nejdříve však pro to musíme něco udělat. V první řadě nainstalovat základnu a vytyčit hranice.

Do pěti, do pěti, musíme být v doupěti

Základnu tvoří plastová deska s dokem, kam se robot automaticky vrací, když mu, jak se lidově říká, dojde šťáva. Najede na desku, kde se konektory spojí se základnou a dobije se. Můžeme ji umístit na okraj zahrady nebo na příjezdovou cestu ke garáži mimo trávník. Ovšem určitě je lepší, když pro ni najdeme stálé místo, odkud ji nebudeme muset uklízet, ideálně pod střechou.

dokovací stanicedokovací staniceAutor: Archiv ireceptar.cz

Základna je do běžné elektrické sítě připojena pomocí transformátoru, který se stará nejen o přenos elektrické energie, ale také o vysílání komunikačního signálu. Sice by měl být vodotěsný, ale je lepší nechat ho v suchém prostředí, například v garáži (délka přívodního kabelu se pohybuje od 10 do 20 metrů).

Instalace základny většinou nezabere mnoho času. V případě modelů Brill, Worx a AL–KO, kde nemusíme dlouze odšroubovávat kryt a jednoduše zapojíme kabely na správné místo, je opravdu snadná. Obtížnější je u sekaček Gardena, Husqvarna a Ambrogio, kde jsou buď špatně umístěné vstupy pro kabely, nebo kabely nedrží v zástrčce či se musejí složitě provlékat otvory.

Pozor,hranice!

Celkově náročnější je položení takzvaného hraničního kabelu, kterým sekačce určíme prostor, v němž se má pohybovat. Měří od 150 do 200 metrů (bereme-li v úvahu testované modely) a společně s ním jsou v balení kolíky, kterými se připevňujeme k zemi (od 90 až po 320 kusů). Kabel nemusíme vyloženě zahrabávat pod zem, stačí ho pečlivě položit do trávy a pak řádně připevnit kolíky. O jeho přeseknutí se nemusíme obávat, tak nízko se čepele nedostanou. Po zapojení do základny je kabel aktivní a tvoří pro robota neviditelnou zeď.

vymezení hranice pro robotickou sekačkuvymezení hranice pro robotickou sekačkuAutor: Archiv ireceptar.cz

Kabelem můžeme také ohraničit překážky a jiná místa, kam chceme sekačce zamezit vstup, například k zahradnímu jezírku. Instalovat by se měl bez přerušení v jednom kuse a neměli bychom vést jeho dvě části podél sebe a spojit je stejným kolíkem. Potom totiž hrozí, že robot neuvidí kabel jako hranici a bude ji ignorovat.

Nevýhodou některých testovaných sekaček je, že mají hraniční kabel složený v krabici, takže se snadno zamotá. Modely Viking, Bosch, Gardena, Husqvarna a Worx ho mají prakticky navinutý na cívce, což velmi usnadňuje jeho pokládání.

Časopis dTest zkoušel, jak dlouho trvá vytyčení 100 m² . Tento úkon zabere nejméně času v případě sekačky Worx (85 minut), nejvíce u modelů Ambrogio, AL–KO, Viking a Brill (110 minut).

Připrav se, budeš sekat

Poté, co je vyznačeno území a ohraničeny překážky, můžeme robota zapnout. Každý je vybaven LCD displejem a různým počtem tlačítek — většinou start pro zahájení programu, stop pro okamžité zastavení, kurzorovými šipkami, případně dalšími tlačítky.

Ambrogio L85 EvolutionAmbrogio L85 EvolutionAutor: Archiv ireceptar.cz

Modely Bosch, Gardena a Husqvarna mají navíc numerickou klávesnici, což je velmi užitečný prvek výbavy. Většina robotů totiž při zapnutí vyžaduje zadat PIN kód (z bezpečnostních důvodů kvůli odcizení přístroje) — a když ho volíme kurzorem a každou číslici potvrzujeme zvlášť, je to zdlouhavé. Samotné sekačky (kromě modelů Robomow, AL–KO a Bosch) jsou navíc vybaveny alarmem, který se stará o jejich vlastní bezpečnost.

Robota lze naprogramovat, aby sekal s pravidelností třeba dvakrát týdně a my se o jeho činnost nemuseli starat. Jenže co když má sekat zrovna v den, kdy prší? Každý trochu zkušený zahrádkář přece ví, že mokrá tráva se seká obtížně. Sofistikovanější roboty jsou proto vybaveny dešťovým senzorem, díky kterému poznají, že se mají jet schovat.

Jednoduché a rychlé nastavení výšky sečení vhodně umístěným a snadno dostupným otočným ovladačem je součástí výbavy jen některých sekaček – konkrétně Bosch, Gardena, Husqvarna a Worx. Model Ambrogio je v tomto směru nejméně praktický, protože ho musíme zvednout vzhůru nohama, šroubovákem uvolnit žací čepel a tu pak ručně nastavit do požadované výšky.

Husqvarna Automower 220 ACHusqvarna Automower 220 ACAutor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Z pohledu bezpečnosti nepředstavuje žádná sekačka riziko, protože všechny se ihned po zvednutí ze země automaticky samy zastaví.

Sekání = mulčování

Sekačky se liší použitými čepelemi nebo noži. Některé vypadají podobně jako nůž klasické sekačky na trávu, jiné jako tři samostatné žiletky upevněné na plastovém kole. Součástí balení jsou často náhradní žiletky, protože se mohou snadno poškodit třeba o kámen.  

Vzhledem k tomu, že robotická sekačka nemá sběrný koš, ale posekanou trávu nechává za sebou, hodnotitelé z dTestu posuzovali í mulčovací efekt — tedy schopnost rozmělnit trávu natolik, aby nezůstávala v chuchvalcích, ale byla rovnoměrně rozprostřena po trávníku.

Zkoušku sečení vlhké trávy prováděli na běžném trávníku s výškou 50 mm a rozlohou 50 m². Každý model byl nastaven na nejnižší možnou výšku sečení a vyslán za vlhkého rána do akce.

Pro zkoušku s vysokou trávou stroje snižovaly běžný trávník z výšky 100 mm na 40 mm, opět na rozloze 50 m².

Test sečení na drnovitém trávníku vysokém pouze 30 mm probíhal na menší rozloze.

Při zkoušce sekání ve svahu se sekačky pohybovaly po 20stupňovém svahu.

Test začínal vždy s plně nabitou baterií. Hodnotitelé měřili, jak dlouho trvá posekat trávník, jestli bylo zapotřebí dobíjet baterii a jak dlouho to případně trvalo.

Worx Landroid 2.0 WG794EWorx Landroid 2.0 WG794EAutor: Archiv ireceptar.cz

Čepele a nože na plné obrátky

Nejvíc však hodnotitele zajímala odpověď na základní otázku, tedy zda robotické sekačky umějí sekat trávu. Po náročných zkouškách konstatovali, že umějí, ale s tím, že robotické stroje mají své limity.

V návodech k použití je uvedeno, že nejsou vhodné na neupravovaný a drnovitý trávník. To se také v testech potvrdilo a až na pár výjimek se s ním roboty vypořádat nedokázaly. Pouze Viking, vítěz srovnávacího testu, to jakž takž zvládl a vzhled trávníku nebyl úplně nejhorší. Modely Bosch, Worx a Robomow nerovný trávník posekaly velmi špatně — byl nerovnoměrně posekaný a zůstalo na něm hodně chuchvalců trávy.

Tady je na místě znovu připomenout, že robotická sekačka na rozdíl od klasické motorové nemá sběrný koš, ale trávu nechává ležet na trávníku. Musí ji proto dostatečně rozmělnit, aby se pak rychle vstřebala. Výsledky zkoušky sečení drnovitého trávníku však neměly na celkové hodnocení žádný vliv.

Vlhký trávník dělal problémy jen třem nejhorším robotickým sekačkám v testu — značkám Bosch, Gardena a Husqvarna — ostatní to zvládly dobře, vítěz testu dokonce velmi dobře. Značí to, že trávník byl rovnoměrně posečený s minimem shluků trávy.

V testu sekání vysoké trávy (100 mm) opět exceloval Viking — ve všech dílčích hodnoceních dostal nejvyšší známky. Sekačky Husqvarna, Gardena a Robomow, které skončily v tomto testu mezi posledními, předvedly uspokojivý výkon jak ve schopnosti mulčování, tak ve výsledném vzhledu trávníku. Jejich známku dále snížilo to, že při sekání rozlohy 50 m² musely dobíjet baterii. Robomow se nabíjel 90 minut a malý trávník tak sekal dohromady téměř tři hodiny. Zbylé dvě sekačky se nabíjely o polovinu času méně a 50 m² sekaly 2,5 hodiny. Pro srovnání, nejrychleji to zvládla sekačka Ambrogio v čase 55 minut, Worx byl o sedm minut pomalejší.

Brill Roboline R30Brill Roboline R30Autor: Archiv ireceptar.cz

Běžný standard

Zkouška sečení běžného trávníku, jak je zmíněna v úvodu článku, byla ze všech nejkomplexnější. Tady se ukázalo, jestli sekačka zvládne udržovat trávník tak, že se s opakovaným sečením bude jeho vzhled zlepšovat.

  • Když časopis dTest po čtyřech týdnech hodnotil testovací trávník přidělený modelům AL–KO a Brill, žádné zlepšení nezaznamenal. Na začátku i na konci byly vzhled a kvalita průměrné.
  • U ostatních sedmi modelů se testovací trávník s opakovaným sečením zlepšoval a u Vikingu, Bosche, Ambrogia a Worxu na konci vypadal velmi dobře.

Při zkoušce sečení běžného trávníku se opět ukázaly značné rozdíly v kvalitě baterie — její výdrži a době nabíjení. Všechny modely sice mají baterie typu Li–Ion, ale jejich výkony se liší.

  • Viking dokáže na jedno nabití posekat až 250 m² a nabíjí se jen hodinu.
  • Ambrogio poseká 220 m² , ale nabíjí se tři hodiny.
  • Nejhůře jsou na tom sekačky Gardena a Husqvarna, které posekají jen 65 m² a potom se nabíjejí 90, respektive 50 minut.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Kdo má velkou zahradu, měl by parametrům týkajícím se výdrže a nabíjení baterie věnovat velkou pozornost a při koupi se o nich nechat podrobně informovat.

Spočítáme-li si, kolik času by zabralo posekat například zahradu o rozloze 400 m² (sečteme časy ze čtyř testovacích sekání), tak například Husqvarně to bude trvat zhruba 9,5 hodiny, sekačce Bosch přibližně 6 hodin a nejrychlejšímu Vikingu asi 4,5 hodiny.

Udělování vavřínů

Nejlepší výkony v testu, celkově ohodnocení velmi dobře, předvedl Viking MI 632. Sešly se u něj vysoká kvalita sečení a výkonná baterie. To se však brutálně podepsalo na jeho pořizovací ceně. V průměru stojí 58 790 korun, což je více než dvakrát tolik co druhý i třetí nejlepší model v testu Worx Landroid 2.0 WG794E a Robomow RC304.

vítěz testu Viking MI 632vítěz testu Viking MI 632Autor: Archiv ireceptar.cz

Vzhledem k tomu, že nejnižší průměrná cena robotické sekačky ve srovnávacím testu neklesá pod 25 tisíc korun, není těžké si udělat obrázek, na jakých zahradách se asi budou pohybovat. Ano, u rodinného domu. Sice by bylo hezké přijet na chalupu s čerstvě posekanou zahradou, ale přece tam nenecháme šmejdit takto drahou mašinku bez dozoru?

Testovaný produkt Hodnocení Průměr. cena v Kč

Viking MI 632

velmi dobře (81 %)

58 790

Worx Landroid 2.0 WG794E

dobře (70 %)

25 450

Ambrogio L85 Evolution

dobře (64 %)

39 990

Bosch Indego

uspokojivě (58 %)

33 940

Husqvarna Automower 308

uspokojivě (56 %)

44 560

Převzato z časopisu dTest 4/2014 (redakčně upraveno)

Foto archiv firem

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Laisser un commentaire