Nejobávanější chorobu maliníku způsobuje houba zvaná Didymella applanata. Jak se projevuje a jak proti ní maliník chránit?
Jak se napadení Didymellou projevuje?
První příznaky onemocnění pozorujeme na letorostech dlouhých asi 20 až 30 centimetrů u báze mladých výhonků a v okolí oček jako hnědé skvrny lemované fialovou obrubou. Skvrny se rozšiřují vertikálně (podél výhonku) i horizontálně, čímž se po obvodu výhonku vytvářejí prstence. Napadené výhonky ostře kontrastují se zelenou barvou kůry zdravých výhonků. Choroba se projevuje i na listových stopkách a nervatuře listů jako hnědé nepravidelné skvrny. Napadené listy usychají a opadávají.
Výtrusy aneb cyklus houby
Když začnou výhony dřevnatět, tmavé zabarvení kůry se ztrácí a kůra se zabarvuje do stříbrošeda, v okolí oček se objevují početné drobné černé tečky. Jsou to rozmnožovací orgány houby, ve kterých na jaře dozrávají výtrusy sloužící jako zdroj nových infekcí. Pokud chceme cyklus nástupu choroby přerušit, je třeba všechny tyto zdroje výtrusů včas odstranit. Někdy se pokožka a kůra odlupují v pásech, usmrcují pupeny, z nichž vyrůstají rodivé větévky a nakonec výhonky odumírají.
napadení Didymellou Autor: Archiv ireceptar.cz
Prevence proti houbovému onemocnění
- Nejúčinnější ochranou proti odumírání je výběr vhodného stanoviště.
- Na slunečných místech mulčujeme půdu organickým materiálem – třeba nakrátko nařezanou slámou obilnin, trávou a podobně, pokryv pokud možno obnovujeme. Tímto způsobem zabráníme kolísání půdní vlhkosti a teploty.
- Nejdůležitější ovšem je důsledně z porostu odstraňovat všechny nemocné a odplozené výhony a spálit je. Prosvětlením porostu také snížíme relativní vlhkost vzduchu a omezíme tak podmínky infekce.
Foto: shutterstock.com, plante-doctor.dk