Zahradničení pro začátečníky: Jak hnojit rostliny a půdu

Koloběh živin v přírodě je dokonalý. Aby byla zahrada stále úrodná, je třeba odebrané živiny do půdy vracet a pěstované rostliny hnojit.

Kompost by neměl chybět na žádné zahradě

Kompost recykluje téměř všechen organický odpad ze zahrady i z kuchyně. Vyrobí kvalitní hnojivo zcela zdarma. Na velké zahradě je výhodné si založit dva či více kompostů (jeden bude zrát, jiný sloužit k odkládání, další bude již připravený k použití). Dobře založený kompost zraje přibližně rok. Na velmi malou zahradu se vejde alespoň malý kompostér, který si můžeme koupit nebo i sami jednoduše vyrobit.

  • Pro kompost je nejvhodnější polostinné, závětrné místo. Kolem můžeme vysadit rozmanité keře, které jej zakryjí, částečně zastíní a budou na místě udržovat vyšší vlhkost.
  • Na odkrytou půdu položíme hrubší materiál, například vrstvu z klacíků, kvůli vzdušnosti. Mezi zemí a kompostem nesmí být žádná neprostupná bariéra, jinak by do něj pro proces zrání nezbytné půdní mikroorganismy a žížaly neměly přístup.
  • Ohrazení kompostu by mělo být vzdušné.
  • Dostatečně vzdušný kompost není nutné přehazovat, ovšem jedno či dvě přehození proces zrání urychlí. Vnější části by se při přehazování měly dostat dovnitř.
  • Přikrytí kompostu prodyšným materiálem pomůže zadržet teplo, které urychluje rozklad. Ideální je vrstva slámy.
  • Kompost by neměl být mokrý, ale přiměřeně vlhký. Při dlouhotrvajícím suchu mu prospěje pokropení dešťovou vodou.
  • Proces zrání urychlí kompostový startér, který obsahuje potřebné mikroorganismy. Můžeme jej zakoupit, poslouží ale i zkvašený výluh z kopřiv, slepičinců nebo kolečko zralého kompostu.
  • Vršek kompostu můžeme na sezonu osít, například dýněmi.

Kompost promění zbytky z kuchyně i zahrady na kvalitní hnojivoKompost promění zbytky z kuchyně i zahrady na kvalitní hnojivoAutor: Archiv ireceptar.cz

Kompostovat lze posečenou trávu a listí, mech, slámu, podrcené větve, kůru, piliny, zaschlé drny (pokládají se kořeny vzhůru), hnůj, organický odpad z kuchyně (včetně kávové sedliny a sáčků od čaje), dřevěný popel, lepenku, nepotištěný papír, obsah kadibudek. Různé materiály je nejlepší co nejvíce střídat a míchat. Velmi cenným materiálem jsou i kopřivy a další plevele, neměly by ale obsahovat semena. Kořeny a oddenky necháme nejprve dokonale vyschnout na slunci, aby v kompostu neožily.
Kompost v několikacentimetrové vrstvě rozhodíme na záhony na jaře i na podzim. Štědře jej přidáváme k vysazovaným rostlinám. Vhodný je i do pěstebních nádob a truhlíků.

Luxusní kategorií mezi komposty je speciální žížalový kompost. Žížaly totiž produkují hnojivo vskutku vynikajících vlastností. Do dobře fungujícího kompostu se nastěhují samy, ale můžeme cíleně chovat i výkonné kalifornské žížaly.

Žížalí trus je pro rostliny elixíremŽížalí trus je pro rostliny elixíremAutor: Archiv ireceptar.cz

 

 

 

 

Laisser un commentaire