Který nábytek postavit na zahradu

Všichni si občas rádi zalenošíme na lehátku nebo v křesle na zahrádce či na balkoně. Který nábytek vybrat pro venkovní účely? Jaké výhody a úskalí mají jednotlivé materiály?

Prvním kritériem pro nákup zahradního nábytku bývá většinou cena, ale i tady platí, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Navíc bychom měli uvážit i řadu dalších hledisek a odpovědět si na základní otázky:

  • Zůstane nábytek na místě delší dobu, nebo bude nutné jej každý večer uklízet?
  • Smíříme se s každoročním ošetřením, či nikoliv?
  • Budeme nábytek používat ve městě, u horské roubenky nebo na chatě poblíž Sázavy?

Ten, kdo musí uklízet nábytek každý večer do kůlny nebo do garáže, asi nebude volit těžké typy z masivního dřeva, ale spíše lehké, skladné či skládací výrobky z plastu, hliníku či ratanu. Při každodenní manipulaci s nábytkem je jeho hmotnost jedním z nejdůležitějších faktorů!

masivní železný nábytekmasivní železný nábytekAutor: Archiv ireceptar.cz

Nepoužíváte nábytek pod stříškou? Pak by měl být odolný vůči vodě, abyste ho při každé letní přeháňce nemuseli přenášet do bezpečí jako kočka koťata.

Co všechno je třeba promyslet?

  • Odpovídá cena našim představám a kvalitě a vzhledu zboží?
  • Jaké hmotnosti výrobek dosahuje, kdo ho bude uklízet a jak často? 
  • Kolik prostoru zabere uskladněný nábytek? 
  • Jaké vlastnosti má použitý materiál, jak reaguje na teplo, je odolný vůči vodě, jak se čistí a jakou údržbu vyžaduje?

Plast není vždy slast

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Tip: Před koupí plastového nábytku přejedeme všechny hrany rukou, zda při lisování nevznikla nepříjemná ostrá zakončení. A na rovné ploše ověříme stabilitu nábytku. Viklavé židle snáze praskají.

Stálé oblibě se už léta těší plastový nábytek z polypropylenu. Je lehký, levný, snáší teplo i chlad, snadno se omývá, a zpravidla ho lze skládat do sebe − stohovat. Ovšem občas praská, Jeho povrch se snadno poškodí, přímé slunce mění jeho barvu, zejména tmavá provedení se na slunci rychle rozpálí, v horku, sedáky i opěradla vyžadují v horku, ale i za chladného počasí látkové potahy či matrace, které občas stojí víc peněz než celá židle.

Na druhou stranu lze snímatelný potah sedáku vyprat.

není plast jako plastnení plast jako plastAutor: Archiv ireceptar.cz

Tento způsob léta…

Pověstná vančurovská věta naznačuje, že voda v létě nemusí jen příjemně chladit. Aby zahradní nábytek odolal dešti, musí být buď z materiálu naprosto odolného vodě (plast, hliník, teakové dřevo…) nebo z materiálu patřičně upraveného. Například dřevo musí být speciálně mořené, kovy a litina natřeny antikorozními a odolnými komaxitovými nátěry.

Většina úprav používaných na dřevěný nábytek ze smrku či borovice apod. má jednu velikou nevýhodu – minimálně každý druhý rok je třeba ošetření obnovovat. Kromě toho dřevěné výrobky bývají poměrně těžké a obvykle nepatří k designérským zázrakům.

Kdo si může dovolit ponechat nábytek celý rok na zahradě na svém místě, může zvolit litinu kombinovanou třeba se dřevem. Na trhu je k mání i řada dalších doplňků z litiny − od stolků, židlí či stojanů na slunečníky až po různé dekorativní doplňky. Litina se zpravidla upravuje komaxitovými barvami, dřevo lazurou. Cena litinových produktů domácích výrobců nebývá nijak závratná. Přitom získáme nábytek takříkajíc na věčné časy vyžadující minimální údržbu! Výrobky z dovozu bývají výrazně dražší.

dřevená klasika vyžaduje více údržbydřevená klasika vyžaduje více údržbyAutor: Archiv ireceptar.cz

Čemu dát přednost?

Možná se vyplatí řídit se tím, co si dnes pořizují provozovatelé zahradních kavárniček a restaurací – ti více méně opustili plast a nejčastěji volí kombinace hliník − plastový výplet, či kov − dřevo. V zahrádkách luxusnějších podniků najdeme i ratan.

Ratanový nábytek byl svého času velmi oblíbený. Vyrábí se z plazivých, popínavých či šplhavých lián z čeledi arekovitých, což jsou mnohametrové pralesní rostliny. V exteriéru vynikne provedení z neloupaného ratanu, rostliny, která byla zbavena jen svrchní části kůry s ostny. Zbývající vrstva kůry ratan před občasnou sprškou ochrání. Přesto bychom takový nábytek neměli nechávat stát v kalužích vody. Je lehký, mívá velmi příjemné tvary a navíc se hodí téměř ke každému domu či zahradě, což se o některých jiných materiálech říct nedá.

Ratan mohou dokonale napodobit výrobky z umělých vláken. Na tuzemském trhu je známé pod názvem hularo. Nevýhodou je vyšší cena.

ratanový nábytekratanový nábytekAutor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Tip: Pokud si nehodláte pořídit značkový teakový nábytek, zkuste se podívat do některého z hobby marketů, kde lze nábytek z teakového dřeva koupit až o polovinu levněji než ve specializovaném obchodě. Trendem posledních let je pak nábytek z neupraveného teakového dřeva, které pobytem venku získává zajímavou patinu.

 

Rozhodně se také nespletete při nákupu teakového nábytku. I ten se hodí téměř kamkoliv. Teak, jenž se pro svou odolnost používal k výrobě lodí, spolehlivě snese celoroční pobyt na zahradě. Cena je ovšem poměrně vysoká, výjimkou nejsou židle za nejméně 6 až 7 tisíc korun.

Proto výrobci začali používat cenově méně drahé materiály, například robin či rotinber. Jsou stejně odolné jako teak, bohužel nemají jeho nosnost. Proto se používají na sedáky, nikoliv na nosné prvky. 

Moderní materiály

Poslední dva až tři roky se hojně začala používat na sedáky zahradního nábytku síťovina z polyetylénu. Má řadu výhod – je lehoučká, nevytváří elektrostatický náboj, slunce ji nerozpálí, déšť jí proteče jako cedníkem a „vytvaruje“ se podle vašich proporcí. A odolnost? Zcela bezkonkurenční, vždyť stejný materiál se používá jako základ skluznic lyží! Síťovina bývá kombinována se dřevem včetně teaku, ale také s hliníkem. Může být neutrálně šedá, ale také barevná. Tvarově jde zpravidla o nábytek s velmi zdařilým designem, často ve skládacím provedení.

Laisser un commentaire