Květopas jahodníkový klade vajíčka do poupat jahod

Vyskytuje se poměrně zřídka, ale pokud na záhony zavítá ve větším množství, může nás o úrodu. Jahody doplácejí na podivuhodný způsob rozmnožování tohoto nosatého brouka.

Nevím si rady se zasycháním květů jahodníků. Ačkoliv má porost nádherně nasazená poupata, záhy začnou usychat, jakoby se zlomí a úroda je mizivá. Je to způsobeno špatným hnojením, nebo chladným počasím?  Ptá se Jakub Bouchořský z Opavy

Nečekaný nájemník

Příčinou není špatná výživa ani chladné počasí, ale škůdce květopas jahodníkový (Anthonomus rubi), brouk z čeledi nosatců, který nakusuje stopky květních poupat. Ta potom vadnou, zasychají a opadávají. Květopas škodí lokálně, ale může zničit až 80 % úrody.

květopas jahodníkový (Anthonomus rubi), brouk z čeledi nosatcůkvětopas jahodníkový (Anthonomus rubi), brouk z čeledi nosatcůAutor: Archiv ireceptar.cz

Vývojový cyklus květopase

  • Nosatci jsou 2–4 mm dlouzí, tmaví až černí.
  • Larvy jsou bílé, beznohé, zavalité, mírně prohnuté, s hnědou hlavou.

uschlé květy jahodníkuuschlé květy jahodníkuAutor: Archiv ireceptar.cz

Brouci přezimují na nejrůznějších místech. Na jahodnících začínají úživný žír obvykle ve druhé polovině dubna až počátkem května v době, kdy začínají kvést jabloně. Vajíčka kladou po jednom do květních poupat jahodníků a nakusují květní stopky těchto poupat. Hlavní doba kladení vajíček se shoduje s dobou plného květu jabloní a trvá potud, pokud jsou k dispozici nerozkvetlá poupata jahodníků. Poté se brouci stěhují na později kvetoucí růžokvěté rostliny (na maliníky, ostružiníky). Larvy se vyvíjejí a kuklí ve spadlých zaschlých poupatech. Brouci se líhnou začátkem července, ale v této době škody již nezpůsobují. Do roka se vyvine jedna generace.

Prevence a léčba

Jahodníky ošetřujeme těsně před květem například přípravky Calypso 480 SC, Decis Mega nebo Karate Zeon.

Mechanickou zábranou může být netkaná bílá textilie položená na záhony před květem.  

Laisser un commentaire