Především díky velmi chutnému typu hokkaido dýně pěstuje stále více lidí. Ať už hokkaido, špagetová nebo máslová, péči vyžadují všechny podobnou. Blíží se čas výsevu!
Tykve rostou bujně a jsou velmi plodné. Vyžadují dostatek prostori a živin, jinak na péči náročné nejsou. Jejich pěstování se vyplatí.
V jaké půdě tykve pěstovat?
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Vybereme slunný pozemek.
Tykve vytvoří spoustu organické hmoty, vyžadují proto propustnou půdu s dostatkem humusu a bohatou na živiny. Pozitivně reagují na organické hnojení chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem.
Výhody přímého výsevu
Vysévat přímo na pozemek, nebo předpěstovat sadbu? Doporučujeme přímý výsev v polovině května do hnízd, ve sponu 2×0,5–1 m dle vzrůstnosti odrůdy. Rostliny z předpěstované sadby vždy trpí po výsadbě na záhon „přesazovacím šokem“ a semenáče z přímého výsevu je většinou ve vývoji doběhnou.
máslová dýněAutor: Archiv ireceptar.cz
Rostou bez závlahy
Tykve mají bohatou kořenovou soustavu zasahující hluboko do půdy. Ve většině případů nepotřebují závlahu a dovedou si obstarat živiny i vláhu z hlubších půdních horizontů.
Tykev musí dozrát
Vegetační doba většiny odrůd je od 110 do 130 dní. Zimní tykve sklízíme plně vyzrálé až tehdy, kdy je slupka plodu tak tvrdá, že do ní nezaryjeme nehet. Na dlouhých výhonech nasazuje tykev plody postupně. Ty nejmladší, ještě s měkkou slupkou, nebudou dostatečně vyzrálé před příchodem prvních mrazů. Zpracováváme je jako první, ke skladování se nehodí a rychle hnijí.
- Plody sklízíme před příchodem prvních podzimních mrazíků.
- Na plodu necháme stopku dlouhou 2–5 cm, rána po ulomení stopky je totiž nejčastější cestou průniku infekce dovnitř plodu.
dýně hokkaidoAutor: Archiv ireceptar.cz
Prodloužená trvanlivost tykví
Po sklizni plody uložíme přibližně týden na slunci nebo na vzdušném chráněném místě a necháme jejich slupku „vy-tvrdnout“. Tím prodloužíme jejich trvanlivost.
Čistou odrůdu sami nevypěstujeme
Tykve jsou jednodomé, cizosprašné a opyluje je hmyz. Na jedné rostlině jsou květy samčí i samičí. Hmyz, který velké žluté květy tykví lákají, snadno přenese pyl z jedné odrůdy na druhou, což zapříčiní nežádoucí hybridi-zaci. Pokud chceme sklidit odrůdově čistá semena pro další výsevy, musíme zajistit opylení samičího květu pylem stejné odrůdy. Pro vypěstování vlastní „čisté odrůdy“ bychom museli zajistit prostorovou izolaci minimálně 1000 metrů od jiných tykví. Z čehož jasně vyplývá, že je jednodušší nakupovat semínka u renomovaných firem, které zaručují pravost deklarované odrůdy a vysokou klíčivost.