Chodbičky v jablku: Plod napadla housenka molovky jablečné

Housenka motýlka, která se obvykle živí jeřabinami, může napadnout i jablka, pokud nemá dostatek své nejoblíbenější potravy. Jak rozpoznat molovku a ochránit jablka?

„Prosím o radu, jak postupovat proti škůdci, který nám loni napadl jablka. Po jeho vpichu jsou plody deformované a na řezu jsou v dužnině patrné chodbičky. U některých odrůd tak škůdce zničil 70–80 % úrody. Před asi třiceti lety jsem se doslechl, že tento škůdce postihuje jeřabiny a jablka napadá, když zlikviduje úrodu jeřabin. O ochraně proti němu jsem se však z  nic nedozvěděl. Loni pak skutečně jeřáb v blízkosti chalupy neměl žádné plody. Strom jsme pokáceli, ale protože zahrádku máme v blízkosti lesa, nemáme jistotu, zda škůdce nepřijde z něj“ obává se čtenář Receptáře Karel Michalik z Třince

jablko napadené molovkou jablečnoujablko napadené molovkou jablečnouAutor: Archiv ireceptar.cz

Molovky, housenky nenápadných motýlů

Vaše jablka poškodily housenky molovky jablečné. Rod molovka (Argyresthia) zahrnuje skupinu drobných motýlů a housenky některých druhů škodí ovocným a okrasným stromům.
Molovka jablečná (Argyresthia conjugella Zeller) napadá především jablka a jeřabiny. V napadeném jablku může být až přes dvacet housenek, jejichž požerky v podobě úzkých chodbiček se různě křižují.

Životní cyklus molovky jablečné

  • Koncem léta dorostlé housenky opouštějí napadené plody a spouštějí se po vlákně k zemi, kde se zakuklí v listí nebo v zemi.
  • Druh má pouze jednu generaci v roce. Přezimuje kukla.
  • Motýlci se líhnou koncem května až začátkem června.
  • Za 14 dní samičky kladou vajíčka na plody. Kladení může trvat až do poloviny srpna.
  • Po 16 dnech se z vajíček líhnou housenky, které se zavrtají do plodu. Před zavrtáním způsobují housenky drobná poškození slupky. Silně napadená jablka se nevyvíjejí a opadávají.

chodbičky v napadeném jablkuchodbičky v napadeném jablkuAutor: Archiv ireceptar.cz

Dospělci čeledi Argyresthidae jsou charakterističtí tím, že při sezení mají zvednutý zadeček jako komáři. Více se vyskytují v podhorských a horských oblastech.

Škody nebývají velké

Zvláštní ochrana obvykle nebývá potřebná. Jen v některých letech, zvláště když se urodí málo jeřabin, mohou molovky působit větší škody i na jablkách. Tehdy je vhodné monitorovat let motýlů feromonovými lapáky. Při větším výskytu molovek je pak možné aplikovat insekticidy v době maxima líhnutí housenek z vajíček (červenec, srpen). Na tyto škůdce není přímo registrován žádný přípravek, ale můžete použít některý insekticid registrovaný na obaleče jablečného.

Laisser un commentaire