Šlechtitel jabloní představuje nové odrůdy, které vynikají mnoha žádoucími vlastnostmi. Jak očkovat, pěstovat a sklízet Blaník, Fany, Petru, Fenix, Tábor nebo Vltavu?
Šlechtěním jabloní jsem se začal zabývat v roce 1980, a to ve Vlastišově na Podblanicku, od roku 1987 jabloně šlechtím i ve Voticích. Jako první byla v roce 2003 zaregistrovaná a zapsaná ve Státní odrůdové knize odrůda Blaník, v roce 2004 následovala odrůda Fany a v kategorii CAC jsou od roku 2006 povoleny k množení odrůdy Petra a Fenix. Odrůdy Tábor a Vltava jsou registrovány od roku 2010, kdy byla také odrůdě Tábor udělena právní ochrana v ČR.
Vysvětlivky zkratek v textu
ŠV = štíhlé vřeteno
Z = zákrsek
ČK = čtvrtkmen
CAC = konformní rozmnožovací materiál
Blaník
Odrůda vznikla křížením Floriny a Šampionu. Strom roste zpočátku nadprůměrně, s plodností intenzita růstu slábne, koruna je rozložitá, středně hustá.
BlaníkAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Odrůda je značně odolná proti pihovitosti dužniny, proto se hodí i k přeroubování zdravých stromů, je rezistentní proti strupovitosti a nadprůměrně odolná proti padlí jabloňovému.
Plody jsou nadprůměrné, kuželovitého tvaru se slabými žebry, slupka je ojíněná, středně silná, bělavě žlutá, krytá ze tří čtvrtin rozmytou tmavou červení. Světle krémová dužnina je nadprůměrně šťavnatá, pevná, navinule sladká, aromatická, velmi dobré chuti. Plodnost je raná, pravidelná a vysoká, strom plodí většinou jednotlivě, někdy ve shlucích na krátkém dřevě; probírku děláme zřídka. Ovoce sklízíme koncem září až začátkem října v závislosti na poloze, průběhu vegetace a použité podnoži, konzumní zralost nastává v listopadu.
- Podnože můžeme použít velmi zakrslé až středně vzrůstné, pro extenzivní pěstování i bujně rostoucí.
- Půdy vyžaduje propustné, dobře zásobené živinami a vláhou.
- Je vhodná do všech pěstitelských oblastí.
Fany
Odrůda vznikla křížením Šampionu a Jonathanu. Je středního až nadprůměrného vzrůstu, habitus koruny má vzpřímený až rozložitý s plodností na krátkém dřevě. Plodí většinou jednotlivě, někdy i ve shlucích, probírku uplatňujeme při přeplození.
FanyAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Odolnost proti strupovitosti je střední, proti padlí jabloňovému střední až vyšší.
Plod je velký, kulovitý až ploše kulovitý, velikostně i tvarově vyrovnaný, slupka je tenká až středně silná, není ojíněná ani mastná, má žlutou barvu částečně krytou červení ve formě žíhání. Žlutavá dužnina je středně pevná, křehké konzistence, středně šťavnatá, v chuti navinule sladká, velmi dobrá. Fany brzy, hodně a pravidelně plodí, jablka sklízíme ve druhé polovině září, konzumně zralá jsou od listopadu, skladovat je lze do poloviny února.
- Podnože lze použít zakrslé až středně vzrůstné.
- Odrůda je vhodná pro pěstitelské tvary ŠV, Z a ČK.
- Je středně náročná na polohu, půdy vyžaduje dobře zásobené živinami s dostatkem vláhy.
- V teplejších oblastech dosahují plody výborné kvality.
Petra
Kvalitní, nenáročná, pozdně letní až podzimní odrůda je povolena k množení v kategorii CAC, vznikla křížením Jolany a Šampionu a byla zkoušena pod pracovním označením KuP–223.
PetraAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Odrůda je odolná proti strupovitosti a středně až více odolná proti padlí jabloňovému.
Plod je střední až větší, kulovitý až kuželovitý, s malými žebry. Slupka se leskne, je hladká, slabě mastná, bez rzivosti, středně silná, zelenožlutá, překrytá červeným žíháním přecházejícím v rozmyté líčko v rozsahu tří čtvrtin povrchu. Do středně tuhé až měkčí, středně šťavnaté bílé dužniny prostupuje růžová červeň. Chutná navinule sladce, je slabě aromatická, velmi dobrá až výborná.
Strom roste středně, koruny vytváří vzpřímené, později částečně rozložité, středně husté. Plodí brzy, hodně a pravidelně. Jablka sklízíme koncem srpna až v polovině září postupnou probírkou během dvou týdnů, konzumně dozrávají v září, skladovat je lze do listopadu.
- Podnože lze použít zakrslé a polozakrslé, dobře plodí i na bujných podnožích, pěstitelské tvary mohou být ŠV, Z, ČK.
- Odrůda je středně náročná na polohu, půdy vyžaduje dostatečně zásobené živinami a vláhou.
- Lze ji pěstovat bez chemické ochrany proti houbovým chorobám.
- Hodí se do všech oblastí, v teplejších polohách jsou jablka kvalitnější.
Fenix
Odrůda vznikla křížením Floriny a Šampionu, byla zkoušena pod pracovním označením KuP–215 a je povolena k množení v kategorii CAC. Roste bujněji, v plodnosti středně, koruny vytváří vzpřímené, později rozložité, středně husté.
FenixAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Proti strupovitosti je odrůda středně odolná a proti padlí jabloňovému středně až méně.
Plody jsou větší, kulovité až ploše kuželovité, slupka je hladká, silnější, zelenožlutá, překrytá tmavší červení (na loži získává atraktivnější červený odstín) ze tří čtvrtin i více ve formě rozmytého líčka. Středně pevná a středně šťavnatá dužnina krémové barvy chutná navinule sladce až nasládle, je příjemně aromatická a velmi dobrá. Strom plodí brzy, hodně a při probírce plůdků pravidelně. Jablka sklízíme koncem září, konzumně dozrávají v říjnu a lze je skladovat do února i déle, protože nevadnou a odolávají skládkovým chorobám.
- Podnože lze použít slabě až středně vzrůstné, v horších půdních podmínkách dobře plodí i na silně rostoucích podnožích.
- Odrůda Fenix je vhodná hlavně do středních poloh.
Tábor
Kvalitní a vzhledná odrůda pro přímý konzum byla zkoušena pod pracovním označením KuP–216 ve Státní odrůdové zkušebně v Lysicích a Želešicích. Vznikla křížením Primy a Rubínu.
TáborAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Proti strupovitosti je Tábor rezistentní, proti padlí jabloňovému má odolnost vyšší.
Plod je nadprůměrně velký, kulovitý až ploše kulovitý, slupka lesklá, hladká, středně silná až slabší, zelenožlutá překrytá červeným líčkem většinou ve formě žíhání, částečně přecházející v rozmyté líčko v rozsahu tří čtvrtin povrchu. Dužnina má žlutavou barvu, jemnou konzistenci, je nadprůměrně šťavnatá, měkčí až středně pevná. Chutná navinule sladce až nasládle, je slabě aromatická a velmi dobrá.
- Strom roste nadprůměrně, koruny vytváří vzpřímené, později rozložité, středně husté. Plodí brzy, hodně a při probírce pravidelně. Jablka sklízíme koncem září, konzumně dozrávají v říjnu a lze je skladovat do února.
- Používáme velmi zakrslé až středně vzrůstné podnože a pěstitelské tvary ŠV, Z, ČK.
- Odrůda je středně náročná na polohu, půdy vyžaduje dobře zásobené živinami i vláhou, můžeme ji vysazovat do všech oblastí, nejlepší plody má ve středních a teplejších polohách.
- V prvních letech plodnosti se může objevit na přerostlých plodech fyziologická pihovitost dužniny.
Vltava
Odrůda byla zkoušena ve Státní odrůdové zkušebně v Lysicích.
VltavaAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Proti strupovitosti je Vltava rezistentní, proti padlí jabloňovému má odolnost vyšší.
Má nadprůměrně velký, kulovitý až kulovitě kuželovitý plod, slupku hladkou, středně silnou, slabě mastnou, zelenožlutou, překrytou červení ve formě žíhání přecházející v rozmyté líčko na polovině až třech čtvrtinách povrchu. Dužnina je středně pevná, krémové barvy, jemná, středně až více šťavnatá. Chutná navinule sladce až nasládle, je aromatická, velmi dobrá až výborná.
- Strom roste bujně, koruny vytváří vzpřímené, později rozložité, středně husté. Strom plodí brzy, hodně a pravidelně, jablka sklízíme asi v polovině září, konzumně dozrávají v říjnu, skladovat je lze do ledna.
- Podnože můžeme použít velmi zakrslé až polozakrslé, v horších půdních podmínkách i bujné, a to pro pěstitelské tvary ŠV, Z, ČK.
- Odrůda je středně náročná na polohu, vyžaduje půdy dobře zásobené živinami a vláhou, můžeme ji pěstovat ve všech polohách a nemusíme používat chemickou ochranu proti houbovým chorobám.