Poušť má neodolatelné kouzlo. A kaktusy, chlupatí zelení kamarádi, kteří náhle překvapí fantastickými květy, rovněž.
O pěstování kaktusů se říkává, že je to disciplína pro líné zahradníky. Ale pozor, není to tak docela pravda, i kaktusy mají své nároky. Musíme dodržet několik hlavních pravidel. Mít trpělivost, v zimě dopřát kaktusům klid, v létě slunce, a hlavně šetřit se zálivkou.
Rok s kaktusy
V různých ročních obdobích potřebují kaktusy zcela odlišnou péči. Jen tak budou prospívat a kvést.
MammillariaAutor: Archiv ireceptar.cz
Zima
Zimní období je v našich podmínkách pro kaktusy tím nejnáročnějším. Zhruba v říjnu kaktusy začneme zimovat. Měly by prožít přirozené klesání teplot. Pokud je pěstujeme na okenním parapetu zvenku či na balkonu, o postupný pokles teplot se postará příroda sama. Snažíme se jim zajistit optimální podmínky, to znamená teplotu 8–12 °C, světlé stanoviště a nezaléváme je, protože v zimě kaktusy nerostou. Při teplotách v optimálním rozmezí nemusí být kaktusy na světle, i když je samozřejmě lepší, zajistit jim chladno a současně světlo. A pamatujeme si, že čím je teplota okolí během přezimování vyšší, tím světlejší stanoviště musíme pro kaktusy najít. Čím dokonaleji se přiblížíme optimálním podmínkám, tím více budou kaktusy kvést.
Jaro
Přibližně v březnu kaktusy přeneseme do tepla, postavíme je na jižní, západní či východní okno a pomalu je necháme probouzet. Jakmile se objeví zelený vrchol a nové trny, zalijeme kaktus teplou vodou (asi 50 °C ). Když teplota stoupne nad 18 °C a substrát v květináči je suchý, mírně je zaléváme 1x, maximálně 2x týdně. Pokud naše kaktusy přezimovaly v chladu a v temnu, musíme je na jaře nějaký čas, než si zvyknou, stínit před prudkými slunečními paprsky.
EchinocereusAutor: Archiv ireceptar.cz
Léto
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Nejčastější chyby při pěstování kaktusů:
- Příliš mnoho vody při zalévání
- Temný a chladný byt
- Okna směřující na sever
Nastává čas, kdy se nám kaktusy odmění za naši péči krásnými květy. Během největších veder uprostřed léta kaktusy přestanou růst. Začnou stagnovat a nepřijímají zálivku. Proto je v tomto období zaléváme opatrně, ačkoli slunce pere do jejich hlaviček. Nadbytek vody by mohl způsobit zahnívání kořenů, proto zaléváme teprve tehdy, když substrát vyschne. Po dobu největších veder (přelom července a srpna) asi 14 dní nezaléváme vůbec.
Podzim
Kaktusy pozvolna připravujeme na zimní období, snižujeme zálivku a s příchodem chladného počasí je nezaléváme vůbec.
Nádoby pro pěstování kaktusů
Dříve se používaly převážně hliněné květináče, ty však měly tu nevýhodu, že v nich substrát rychle vysychal. Pro domácí pěstování jsou vhodné i plastové květináče. Průměr květináče v jeho horní části by měl být jen o málo větší, než je průměr těla přesazovaného kaktusu. U květináčů je velmi důležité, aby měly dostatečně velké odtokové otvory ve dnu. Pokud nemají, raději je zvětšíme. Přebytečnou vodu z podmisek vždy slijeme.
AstrophytumAutor: Archiv ireceptar.cz
Přesazování kaktusů
Kaktusy můžeme je přesazovat v kteroukoliv roční dobu. Ale přece jen vhodnější dobou je časné jaro nebo pozdní léto – tedy doba stagnace růstu. Dobré však je, aby byl kaktus po přesazení v teple a v suchu, aby se drobná poranění na kořenech, která vždy při přesazování vzniknou, rychle zahojila.
- Kaktus vyjmeme z původního květináče a kořeny a spodní část těla kaktusu očistíme od starého substrátu.
- Jsou–li kořeny příliš dlouhé, zkrátíme je ostrým nožem nebo nůžkami. Pokud kořeny zkracujeme, je lepší nechat kaktus několik dní nezasazený, aby rány na kořenech zaschly.
- Do květináče dáme na dno kolem dvou centimetrů štěrku nebo hrubého písku a kaktus vložíme tak, aby kořeny splývaly rovně dolů a nebyly pokroucené.
- Pomalu dosypáváme suchý substrát.
- Povrch substrátu posypeme asi centimetrovou vrstvou křemičitého písku.
- Přesazené kaktusy asi týden až 10 dní nezaléváme a chráníme je před přímým sluncem.
Substrát, tajemství úspěchu kaktusáře
Příprava dobrého substrátu je malým tajemstvím každého kaktusáře. Někdo do substrátu přidává kamínky, jiný antuku, další jehličí či mletou pemzu. Každopádně platí, že zemina vhodná pro pěstování kaktusů by měla být především dostatečně propustná, mít vhodné chemické složení, to znamená, že by měla obsahovat všechny pro růst potřebné základní živiny, kterými jsou dusík, fosfor, draslík, a nejdůležitější stopové prvky. A jak si takový substrát můžeme připravit?
RebutiaAutor: Archiv ireceptar.cz
Léty prověřená směs má následující složení:
- 1/3 štěrku (písku)
- 1/3 rašeliny
- 1/3 zahradní zeminy
Zahradní zemina by měla být dobře proleželá, to znamená, že kompost z trávy, listí a jehličí necháme několik let zrát, aby se organické části dokonale rozložily.
Substrát je dobré sterilizovat teplem, můžeme použít běžnou nebo mikrovlnnou troubu. Před sterilizací musí být substrát mokrý. Dokonalé sterilizace dosáhneme při 100 °C po dobu 20 minut. Na přesazování ovšem používáme suchý substrát.
Jak kaktusy zalévat?
Kaktusy zaléváme nejlépe navečer, a to raději jednou důkladně než často a mírně. Substrát provlhčíme, necháme odtéct vodu, kterou vylijeme z podmisky a zase týden nezaléváme. Voda by měla být odstátá a nejlépe měkká.
LobiviaAutor: Archiv ireceptar.cz
Rozmnožování kaktusů
Kaktusy lze rozmnožovat vegetativně a generativně, tedy výsevem.
S výsevem začínáme v březnu a v dubnu
-
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Přímé slunce může semena či sazeničky zničit. Rostlinám ho můžeme dopřát až po roce či dvou letech.
Semena vyséváme do speciálního substrátu ze 2 dílů jemného písku a 1 dílu zeminy.
- Pro výsev použijeme plastové boxy (lze použít i obal od polárkového dortu, do kterého uděláme odtokové otvory), osvědčila se také akvária, terária a zavařovací láhve. V nich vytvoříme mikroklima skleníku.
- Semena vyséváme na povrch asi dvoucentimetrové vrstvy substrátu, který musí být dobře nasáklý vodou.
- Uzavřenou láhev či plastovou krabičku postavíme
na teplé, světlé místo. - Chladnomilné druhy klíčí při teplotách okolo 25 °C, teplomilné druhy při teplotách nad 30 °C.
- Po vyklíčení sazenice přikryjeme víčkem s otvory, aby mohly rostliny větrat.
- Poprvé sazenice přesazujeme, když mají alespoň půl centimetru.
- Substrát by měl být stále vlhký, po vyklíčení sazenice zavlažujeme pravidelně podmokem.
NococactusAutor: Archiv ireceptar.cz
Vegetativní rozmnožování
Kaktusy často tvoří odnože či větve. Mnohé druhy mají na odnožích čekací kořeny. Takové odnože je možné oddělit od mateřské rostliny a zasadit do suchého substrátu. Nikdy odnože, které oddělujeme řezem, nesázíme do vlhkého substrátu. Necháme ránu pořádně zaschnout, nejlépe 2 týdny, kdy se vytvoří tzv. kalus, a pak je sázíme do suchého substrátu. Umístíme je do teplého prostředí s nepřímým slunečním zářením a často je rosíme.
Oblíbené druhy kaktusů
Astrophytum
Velmi dekorativní kaktus má jen málo trnů nebo žádné. Miluje slunce a sucho. Jeho substrát by měl být dobře propustný a bohatý na kamínky. Kaktusy pocházejí z Mexika. Při dobré péči a zimování na jaře krásně kvetou.
Echinocactus
Kulovitý velmi dekorativní druh kaktu-sů pravidelně uspořádanými trny. Oblíbený je zvláště Echinocactus grusonii. Ovšem květů se od něj nedočkáme. Milují slunce a teplo, minerální výživu. Pocházejí z centrálních částí Severní Ameriky a Mexika.
EchinocactusAutor: Archiv ireceptar.cz
Notocactus
Opět méně náročné druhy. Snesou méně sluníčka a vzdálenější polohy od jižního okna nebo parapet východního okna. Také snesou bohatší zálivku. Substrát musí mít ale mírně kyselou půdní reakci.
Mammillaria
Patří mezi tzv. chlupaté kaktusy. Má nejen trny, ale také bohatství trichomů. Je nenáročný, miluje slunce. Kvete drobnými kvítky ve věnci na vrcholu stonku.
MammillariaAutor: Archiv ireceptar.cz
Druhy nejvhodnější pro začátečníky
Gymnocalycium
Na fotografii ovšem není původní druh, ale atraktivní mutant, který je roubovaný na podnož jiného druhu. Je méně náročný na světlo a snese i pobyt dále od okna. Dobře kvete. Nejznámější je Gymnocalycium baldianum.
GymnocalyciumAutor: Archiv ireceptar.cz
Lobivia
Další méně náročný druh. Miluje ale hodně sluníčka. Má bohaté trny a při dobré péči spolehlivě kvete.
Rebutia
Půvabné drobné kaktusy, které bohatě odnožují. Spolehlivě kvetou. V období letních veder se ale nesmějí zalévat.
RebutiaAutor: Archiv ireceptar.cz