Na ošetření menší plochy si vystačíme s mechanickým postřikovačem s ruční pumpičkou a popruhem přes rameno. Mnohem dražší motorové postřikovače šetří čas při ochraně velkých sadů a polí.
Pro ochranu pokojových rostlin i do sadu
Úplně nejmenší variantu představují ruční postřikovače s nádobou o objemu do 1,5 l zhruba za 200 Kč. Jsou vhodné pro ošetřování pokojových rostlin a venkovních kultur s malým vzrůstem, které nepotřebují velkou dávku ochranných nebo léčebných postřiků.
Větší postřikovače s válcovým tělesem mají běžně objem od 5 do 10 l, popruh pro zavěšení přes rameno, větší tlakovací pumpičku, přetlakový ventil a poměrně mohutnou stavbu. Za takové provedení běžně zaplatíme 500 Kč i více. Největší válcové nádoby mohou disponovat objemem až 12 l.
Válcový postřikovač s popruhem přes ramenoAutor: Archiv ireceptar.cz
V nejvyšší kategorii s objemy 12—18 l najdeme postřikovače s obdélníkovou nádobou, které vyjdou až na 1000 Kč. Výhodou je, že nemusíme postřikovač sundavat ze zad, tlak zvýšíme ruční pákou, kterou máme v dosahu.
- Základem každého postřikovače je těleso z termoplastického materiálu. Zmlžovací směs se tvoří uvnitř nádoby, která je natlakovaná pumpičkou. Vzniklá směs proudí do trysky plastovou hadičkou v nádobě, hadicí a teleskopickou trubicí s kanálkem.
- Překročíme–li maximální přípustný tlak vzduchu v nádobě, otevře se pojistný přetlakový ventil a přebytečný tlak unikne ven.
ruční postřikovačeAutor: Archiv ireceptar.cz
Když chceme komfort
Velmi zajímavou variantu představují postřikovače s obdélníkovou nádobou a elektrickým čerpadlem, jež je poháněno bateriemi. V Česku jsou takové postřikovače dostupné za cenu kolem 2000 Kč, přičemž nabízejí při práci až nebývalý komfort: Mají vysoký výkon, na jedno nabití zvládnou až 120 l kapaliny a hlavně nejsou hlučné.
Pro nejnáročnější
Špičku v oblasti postřikovačů představují rosiče poháněné spalovacím motorem. Princip činnosti takového přístroje je poměrně jednoduchý: Malé čerpadlo žene namíchaný postřik do trysky před ústím trubice, která nese i sdružený ovladač celého stroje. Ventilátor hnaný motorem vytváří proud vzduchu, do něhož je následně vstřikována kapalina. Výsledkem je mlha dopadající na rostliny.
Motorový rosič Stihl Autor: Archiv ireceptar.cz
Stroj je robustní, lze jej využít na rozlehlých plochách, jako jsou například sady nebo vinice, má vysokou účinnost a hmotnost kolem 12 kg. Nevýhodou je mírně vyšší hlučnost daná využitím spalovacího motoru. Používají se motory dvoudobé, které pracují s vyššími otáčkami. Čtyřtaktní motory do těchto zařízení stále ještě nepronikly.
Například firma Stihl nabízí rosič SB 430 za necelých 13 000 Kč, přičemž váží 11,6 kg, disponuje velkou nádrží na 14 l postřiku, silným motorem o objemu 63 cm³ s odlehčeným startem a pokročilým antivibračním systémem.
Foto Mountfield a Stihl