Předpěstování sadby ve skleníku a fóliovníku: rajčata, papriky, okurky…

Sazeničky zeleniny a okrasných květin se v předjaří na okenní parapety často ani nemohou vejít. Sadbu lze předpěstovat i ve skleníku či fóliovníku, který může stát na zahradě i na balkóně.

Pro předpěstování těch druhů zeleniny, které i po vyklíčení potřebují vysokou teplotu (papriky, rajčata), je velmi vhodný vytápěný sadbovač s termostatem nebo skutečně teplý okenní parapet. Ovšem přesazené rostlinky lze v závislosti na počasí (a na choulostivosti konkrétního druhu) již v březnu přesouvat do skleníků, které jim zajistí dostatek světla. Teplo, ale nedostatek světla má na svědomí vytáhlou a nekvalitní sadbu. Pozor však na noční mrazy, které nesvědčí ani otužilejším salátům či brokolici. Ve vytápěných sklenících samozřejmě můžeme sadbu pěstovat již od semínka.

předpěstování sadbypředpěstování sadbyAutor: Archiv ireceptar.cz

Skleník i fóliovník je důležité umístit na jižní nezastíněnou stranu zahrady, čímž zajistíme rostlinám teplo i světlo. Pokud hodláme pěstovat pouze zeleninu a nevadí nám esteticky, stačí pouze fóliovník, který je mnohem levnější. Skleník se vyplatí vybavit automatickým otvíračem oken, který pracuje na principu roztažnosti látek a zajistí dostatečné větrání. Na balkony, terasy i lodžie můžete umístit malý přenosný fóliovník, nebo miniskleník z pevného plastu.

Rajčata, papriky, petúnie

Pokud se rozhodneme pro předpěstování ve skleníku, je nutné vědět, že různé rostliny potřebují pro vzklíčení různou teplotu.

rajčatarajčataAutor: Archiv ireceptar.cz

  • obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

    Nejen vhodná teplota, ale i dostatek světla po celou dobu předpěstování je klíčem k úspěchu.

    Například petúnie potřebují ke klíčení 20–22 °C.

  • Shodné požadavky mají i rajčata. Dostatek světla a větrání je podmínkou, aby rajčata narostla silná, nízká a s násadou prvního květenství ještě před výsadbou na stanoviště.
  • Papriky vyžadují pro výsev teploty kolem 30 °C, pak vyklíčí do deseti dnů. Sazenice poté přesadíme do květníků po jednom nebo dvou kusech (v případě pozdější venkovní výsadby) a udržujeme je v teplotě kolem 27 °C ve dne a 18 °C v noci.

Klíčení můžeme urychlit také máčením semínek.

Teplomilné okurky

Nejvyšší teplotu vyžadují okurky salátovky (až 35 °C), pak vyklíčí během tří až pěti dnů. Při teplotách nižších vyklíčí také, ale za delší dobu.

okurkyokurkyAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Semena okurek je nejlépe vysévat naplocho přímo do květníků.
  • Sazenice okurek jsou náročné i na půdní teplotu, ta by měla být při výsadbě na záhony shodná s teplotou vzduchu nebo i vyšší.
  • K růstu potřebují také dostatek světla, jinak jsou vytáhlé a bledé.

Žádané vyšší teploty můžeme dosáhnout přitápěcími rohožemi, které umístíme do skleníku pod sadbu.

Laisser un commentaire