Mnohonohé mnohonožky na jahodách: mohou způsobit škody?

Na jahodách se mi letos objevily malinké stonožky, většinou se vyskytovaly na velkých plodech u země. Máme se tohoto škůdce obávat, nenamnoží se třeba více do příštího roku? Ptá se Jana Trnavová, Vranov nad Dyjí

Mnohonožky jsou považovány za úklidovou četu ve svrchních vrstvách půdy. Likvidují nejrůznější zbytky rostlin a s trusem do půdy vracejí živiny (narozdíl od skutečných stonožek, které jsou rychlé, dravé a mají zploštělé tělo). Většina mnohonožek žije v lesní hrabance a v listí. Pracují ale i na stinných a dřevinami porostlých částech zahrady. Pomalu se pohybují pod listím, v půdě, pod kameny a dřevem, pod kůrou a v mechu. Jsou dlouhé a tenké, některé měří pouhé milimetry, u nás žijící druhy dosahují nejvýše tří centimetrů. V tropech ale žijí mnohonožky i třiceticentimetrové.

Mnoho tenkých nožek

Povrch těla mají tito křehcí tvorové zpevněný uhličitanem vápenatým, nebo je chlupatý. Tělo je článkované a na každém článku vyrůstají dva páry nohou. Nožky jsou tenké a krátké a mnohonožky se na nich pohybují velmi pomalu, v případě ohrožení se svinou do klubíčka. Některé umějí „vyrábět“ i páchnoucí nebo jedovaté látky. Dýchací otvory mají mnohonožky na spodní straně těla, aby nasávaly vlhčí vzduch od země a bránily tak nadbytečným ztrátám vody.

Některé mnohonožky se umí svinout do klubíčkaNěkteré mnohonožky se umí svinout do klubíčkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Podivuhodný život pod drobnohledem

V půdě se pohybují po celý život a kladou do ní i vajíčka. Ukládají je do komůrek, některé druhy po jednom, jiné po skupinkách, třeba až sto najednou. Některé mnohonožky snůšku překryjí speciálním ochranným výměškem, jiné je dokonce ovinou a chrání vlastním tělem. Malé mnohonožky, které se z vajíček vylíhnou, jsou podobné dospělcům, ale jsou menší a mají méně tělních článků, které postupně dorůstají. Vývin larev může trvat i několik let. Některé mnohonožky mají podivuhodné zvyky. Například samečci chlupule podkorní vytvoří malou pavučinku a na ni rozvěsí kapky, v nichž je mnoho samčích pohlavních buněk. Samičky pak připravené kapky z pavučinek nasávají do pohlavního otvoru. Také mnohonožky hrbule umí příst pavučinky. Tyto mnohonožky se dokonce vzájemně hledají jemnými vlákny.

mnohonožky jahodám neškodímnohonožky jahodám neškodíAutor: Archiv ireceptar.cz

Řada zahrádkářů mnohonožky považuje za škůdce, především pak dozrávajících jahod. Pravda ale je, že poškozují jen plody ležící na zemi, proto je zbytečné jakkoliv zasahovat.

Laisser un commentaire