Trochu jiné ploty: stavebnice, gabiony, štípaný beton, kov i dřevo

„Ukaž mi svůj plot, a já ti řeknu, kdo jsi,“ mohla by znít varianta známého rčení. Při pohledu na dům se zahradou je totiž jasné, že máloco vypovídá o jejich majiteli tolik, jako právě plot.

Ať už je to snaha opevnit se na svém pozemku, nebo naopak záměr ukázat svůj dům v dobře padnoucím rámu. Zatím se totiž v našich končinách ještě neujal zvyk, který obdivujeme na anglickém nebo francouzském venkově — ohraničit svůj pozemek víceméně symbolicky, například ozdobnou nízkou zídkou nebo živým plotem. Je tomu spíš naopak: Stále více se snažíme od okolí izolovat.

Ovšem i bytelný, pevný plot může mít zajímavější tvary než podobu odstrašující „vězeňské“ zdi. Vedle klasických materiálů můžeme použít gabiony, štípaný beton nebo stavebnicové systémy. Dobrá zpráva je, že většina materiálů umožňuje svépomocný způsob výstavby.

Ploty vypadají různě - podle vkusu majitelePloty vypadají různě – podle vkusu majiteleAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Na plot není vidět jen zvenčí, ale i zevnitř a budou to uživatelé domu, kteří se na něj budou dívat mnoho let. Takže se hodí dobře promyslet materiál, stavbu a také styl. Ten by měl ladit s domem a úpravou zahrady použitým materiálem a vzájemnými proporcemi.

Který materiál je nejlepší?

Vzhledem k tomu, že plot je součástí obytného celku, je dobré zvolit pro jeho stavbu materiál, který se hodí ke stylu domu, zahrady, případně k okolí. Jinak máme volnou ruku a můžeme vybírat z široké nabídky. Dnes není problém koupit jakékoliv dřevo, kámen, kovové nebo plastové prvky, betonové tvarovky i panely.

Renesanci prožívají i drátěné ploty v podobě gabionových košů naplněných podle vkusu majitele prakticky čímkoliv: od barevné kůry přes kameny až po květiny.

originální plotyoriginální plotyAutor: Archiv ireceptar.cz

Výrobci stále přicházejí s novými systémy, které usnadňují práci a nabízejí velmi efektní výsledek. Tady jsou některé z nich.

Chytrá stavebnice

Zajímavý plot lze postavit i bez malty, lepidel, tmelů a dokonce i bez vyzděných základů. Umožňuje to stavebnicový systém Stavoblock. Bloky ze štípaného betonu, které jsou v mání ve čtyřech různých velikostech, libovolně skládáme na sebe a spojujeme patentovaným perem a drážkou. S těmito bloky lze vytvořit bytelné zděné ploty i nízké opěrné zídky, podezdívky k plotům, vyvýšené terasy, schodiště a podobně.

Není nutné vylévat základy betonem, postačí suchý zhutněný základ (štěrkopísek) do hloubky zhruba 20 cm. Pod tuto vrstvu položíme drenážní trubku pro odvod vody. První zakládací blok pak pokládáme asi 10 cm hluboko do terénu. Celková hloubka základu je zhruba 30—35 cm.

Jednotlivé moduly jsou horizontálně a vertikálně provázány spojovacími prvky, vlastní těleso opěrné zdi je pak armováno prostorovými táhly. Další z možností je kombinace suché montáže s mokrým procesem, kdy můžeme sloupky v dutině probetonovat.

Stavobloky - chytrá stavebniceStavobloky – chytrá stavebniceAutor: Archiv ireceptar.cz

Výhody

  • Na rozdíl od jiných tento systém umožňuje vytvářet kromě pravoúhlých tvarů i různé zaoblené linie a křivky.
  • Štípaný beton už umí strukturou i barevností slušně napodobit přírodní kámen, proto výsledný efekt není fádní.
  • Nemusíme kopat základy plotu do nezámrzné hloubky.

Gabiony, středověký nápad v moderním kabátu

Drátěné konstrukce vyplněné kamením známe většinou jako zpevnění svahů u dálnic i novostaveb ve svažitém terénu. Využití drátěných košů s rozličným materiálem se ovšem stále častěji ujímá i jako originální oplocení pozemků. Nápad, naplnit koše něčím těžkým a postavit je na sebe, není zas tak nový — ve středověku se proutěné koše plnily zeminou a používaly jako polní opevnění.

Do 21. století vstoupily gabiony v množství pestrých a leckdy zábavných variant. Jsou plněny lomovým kamenem, barevnými oblázky, kůrou, smrkovými šiškami nebo zeminou, do které jsou pak vsazovány různé popínavé i kvetoucí rostliny, případně je ponechán prostor v gabionu prázdný a slouží jen jako podpora pro popínavky.

Často je využívána kombinace všech možností dohromady, do mezer v kamenném gabionu můžeme umístit váčky se zeminou a do nich nasázet třeba skalničky.

Základem gabionu je konstrukce z pozinkované sítě. Pevnost sítě zajišťují spojovací prvky: Speciální háčky vyztužují síť a brání vyboulení přední stěny.

Gabiony skládáme vedle sebe, spojujeme je montážními spirálami a pak je postupně plníme zvoleným materiálem.

Velmi důležité je pevné zafixování klecí do země. Toho je možné docílit vsazením sloupků po 2—3 metrech, ke kterým klece vyvážeme drátem, nebo podbetonování každého druhého gabionu.

gabionygabionyAutor: Archiv ireceptar.cz

Výhody

  • Jelikož se jedná o suchý proces, můžeme plot z gabionů stavět v kterémkoliv ročním období.
  • Zdi tvořené gabiony jsou vodopropustné, vizuálně blízké přírodě a prakticky bezúdržbové.
  • Hezký gabionový plot můžeme pořídit poměrně levně, záleží na podílu naší práce.
  • Je to rychlé řešení pro nosné i nenosné oplocení.

Kamenný plot z betonu

Beton už dávno není nudný a ponurý materiál, moderní technologie z něj umí udělat i zdařilou napodobeninu kamene nebo cihel. Hitem poslední doby jsou betonové ploty, které se skládají z plochých desek.

Princip betonového plotu je jednoduchý: Vždy mezi dva průběžné sloupky vsuneme betonové desky (o velikosti zhruba 200×50 cm, míry se mohou lišit podle jednotlivých výrobců), plot uzavřeme koncovými sloupky. Boční hrany desek jsou tvarovány tak, aby zapadly do drážek ve sloupku.

Průběžný sloupek má dvě drážky na bocích, koncový sloupek jednu drážku.
Výšku plotu určuje množství použitých desek. Nejčastější jsou čtyři základní výšky: 1 m (dvě desky na sobě), 1,5 m (tři desky), 2 m nebo 2,5 m.

Pro sloupek přidáváme ještě několik centimetrů podle toho, jak hluboko bude zapuštěn v zemi. Například pro plot výšky 1 m doporučují odborníci sloupek vysoký asi 165 cm, pro dvoumetrový plot 275 cm.

Deska i sloupek jsou odlité z odolného betonu a jsou ještě zpevněné armováním. Přední strana desky může být hladká nebo se vzorem kamene, cihel a podobně, zadní strana bývá hladká.

Ani levnější varianta „kamenného“ betonového plotu z hladkých betonových desek nemusí vypadat fádně. Barvami na beton můžeme jednotlivé desky vybarvit v různých kombinacích, dosáhneme tak výrazného efektu. Další možností je nechat zeď „zazelenit“ popínavými rostlinami. A pokud bychom chtěli zpříjemnit pohled na svůj betonový plot i kolemjdoucím, můžeme se inspirovat na francouzském venkově a z vnější strany plotu vysadit kvetoucí keře nebo trvalky.

betonový plotbetonový plotAutor: Archiv ireceptar.cz

Výhody

  • Betonový plot je bytelný a bezúdržbový. Lze jej snadno sestavit i rozebrat.
  • Plot funguje i jako protihluková bariéra. 
  • Z panelů lze postavit i kryté stání pro vozidlo, výběh pro zvířata, můžeme jimi také ohraničit kompost.

Elegantní a nadčasový

Ručně kovaný plot vždy byl a dodnes je znamením luxusu a elegance, tomu ovšem odpovídá i nemalá cena. Podobného efektu můžeme dosáhnout mnohem levnějšími plotovými dílci z kovových profilů. Jejich sestavení zvládne každý šikovný kutil.

Standardní rozměry plotových dílců se pohybují od 200×100 cm do 250×150 cm. Vyráběny jsou z průmyslově tvarovaných ocelových profilů, které se stříhají, svařují, brousí a povrchově upravují. Na trhu je nepřeberné množství tvarových variant kovových polí — od rustikálních s oblými i rovnými tvary zakončenými špičkou, až po tzv. liniové, které se hodí k moderním vilám.

Dnes už se nemusíme obávat ani složitější údržby. Kvalitní výrobky mají tzv. dvouvrstvou ochranu. První vrstvu vytvoří žárové pozinkování, které vznikne ponořením do roztaveného zinku za teploty 450 °C. Druhou vrstvu zajistí práškové lakování (komaxitování), kdy je na povrch aplikována polyesterová pryskyřice a následně jsou vypáleny při teplotě 200 °C.

Před zabetonováním ocelového sloupku nezapomeneme jeho povrch zbavit rzi, ale nenatíráme ho, protože pak k němu beton hůř přilne. Místo kovových sloupků můžeme použít i plastové sloupky, vyztužené ocelovými dráty. Sloupky u vrátek zakládáme hlouběji kvůli mrazu.

obrázek z archivu ireceptar.czkovaný plotAutor: Archiv ireceptar.cz

Výhody

  • Plot z kovových profilů má ušlechtilý vzhled, velmi podobný ručně kovaným plotům.
  • Jeho cena je oproti kovanému plotu několikanásobně nižší.
  • Dílce mají nižší váhu, jednodušeji se s nimi proto manipuluje, snazší je i montáž a doprava.

Klasický, krásný a univerzální

Dřevěný plot nikdy nevyjde z módy, je to příjemný přírodní materiál, který sluší každé zahradě. Tvarové možnosti dřevěných plotů jsou nevyčerpatelné a cena se dá přizpůsobit každé peněžence. Na druhé straně vyžaduje i pravidelnou údržbu.

Podobně jako u kovových plotových dílců i u těch dřevěných dnes pamatují výrobci na pohodlí spotřebitelů a nabízejí plotová pole z planěk, prken i proutí jako polotovar, který jen připevníme k základním sloupkům. Zde můžeme naplno uplatnit svou fantazii a kombinovat dřevěný plot s dřevěnými sloupky, ocelovými i zděnými, s podezdívkou i bez ní.

Výplň plotového pole mohou tvořit svislé latě (tradičnější způsob) v jedné nebo dvou řadách. Méně časté je vodorovné uložení prken, které ale při kvalitním provedení působí velmi elegantně. Šířka prken se většinou pohybuje od 15 do 20 cm.

dřevěný plotdřevěný plotAutor: Archiv ireceptar.cz

Výhody

  • Dřevo je ekologický materiál, příjemný pro oko i na dotyk.
  • Plot lze snadno sestavit i snadno opravit.
  • Pokud si dáme trochu práce, pořídíme plot levně.

Na co pamatovat při stavbě plotu

Dobrá příprava ušetří polovinu práce. Patří do ní precizní změření pozemku, výpočty a rozkreslení podrobného plánu s vyznačením sloupků, vrátek, terénních změn a podobně.

Základní nosné prvky (sloupky, zděné konstrukce) u tradičího typu plotu by měly stát na základech uložených v nezámrzné hloubce (asi 80 cm), jinak by mrznoucí voda mohla plot nadzdvihovat.

V případě plotu sdíleného se sousedy nezapomeňme se s nimi předem domluvit. Dobré sousedské vztahy jsou k nezaplacení.

Foto autorka, Jiljí Záruba a Shutterstock 

Laisser un commentaire