Chuť čerstvých třešní je báječná. Tyto oblíbené ovocné stromy lze pěstovat na rozmanitých typech podnoží s rozdílnou výškou a tvarem. Kde je vysazovat a jak se o ně starat?
Třešně patří mezi první čerstvé ovoce a jsou hodnotnou surovinou pro zpracovatelský průmysl na výrobu kompotů, marmelád, džemů, šťáv, kandovaného ovoce, pro mražení a podobně. Budoucnost pěstování třešní je možná v malých tvarech stromků, nenáročných na řez a především na sklizeň, s brzkým nástupem do plodnosti. Zakrslé tvary třešní ovšem v minulosti byly a dosud částečně jsou problémem, který se snaží vyřešit již několik generací šlechtitelů. V principu je možné říci, že základem řešení k získání nízkých tvarů třešní je roubování na slabě vzrůstné podnože.
Třešně jsou prvním ovocem sezónyAutor: Archiv ireceptar.cz
Podmínky pro pěstování
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Ve vyšších polohách je třešně vhodné vysazovat na chráněná místa.
Třešeň je citlivá na mráz ve dřevě, pupenech a zejména v době květu. Nesnáší dobře mrazové kotliny a polohy vystavené mrazivým větrům od severu. Nejvhodnější jsou pro ni polohy v nadmořské výšce do 350 m, s průměrnou roční teplotou nad 8 °C, s úhrnem ročních srážek 450–650 mm a s půdou hlinitou až hlinitopísčitou, propustnou, s dostatkem vápníku. Ovšem záleží i na odrůdě, mnohé dobře plodí i v horských oblastech.
- Na příliš suchých stanovištích stromy špatně rostou a tvoří drobné, nekvalitní ovoce.
- Příliš vlhké polohy a zvláště vysoká hladina podzemní vody zase způsobují tvorbu klejotoku a stromy v nich namrzají.
Sladké zdravé třešně chutnají dětem i dospělýmAutor: Archiv ireceptar.cz
Třešeň jako čtvrtkmen či ovocná stěna
Podnože u třešní hrají důležitou úlohu, protože ovlivňují budoucí velikost koruny vysazeného stromu. V současnosti se i u třešní prosazuje trend snižovat a zmenšovat koruny stromů, což umožňuje snazší ošetřování a sklizeň. Doporučené pěstitelské tvary jsou čtvrtkmen s korunou od výšky minimálně 80 cm a maximální výškou stromů 4–5 m a nízké tvary (typ stěna nebo vřetenovitý zákrsek) s korunou ve výšce minimálně 60 cm a maximální výškou stromů 2,5 m.
Řez třešní
U čtvrtkmenů a zákrsků tvarů se snažíme docílit vodorovné polohy větví vyvazováním letorostů. Velmi důležitý je letní řez, jímž odstraňujeme silně rostoucí výhony a větve.
Zmenšování korun třešní řezemAutor: Archiv ireceptar.cz
U typu stěna usměrňujeme růst vybraných větví tak, aby rostly na obě strany ve směru řady. Ve směru meziřadí ponecháváme jen menší větvičky a jejich růst regulujeme letním řezem. Výšku zakončujeme ohnutím terminálu ve směru řady.
U typu vřetenovitý zákrsek postupujeme obdobným způsobem s tím rozdílem, že pěstujeme kratší postranní větve prostorově rozmístěné po celém obvodu koruny.