Pavučinky nebo plíseň? Tak vypadá napadení rostlin sviluškami

Loni afrikány napadla plíseň, která vytvořila šedavou „záclonu“ na všech květinách v truhlíku. Můžete poradit, co je příčinou a jak proti chorobě bojovat? Ptá se Jana Kamilníková

Ačkoliv se může zdát, že máte na afrikánech plíseň, není to tak. Jemnou pavučinku vytvářejí škůdci, svilušky.

Svilušky (Tetranychidae) jsou velmi drobní, asi 0,5 mm velcí, světle žlutí, zelenaví nebo i červení ovální roztoči. Patří mezi pavoukovce, kteří sají na rostlinách, především na spodní straně listů, kde si vytvářejí jemné pavučinky. Napadají velmi široké spektrum nejrůznějších rostlin.

sviluška zblízkasviluška zblízkaAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Z okrasných rostlin jsou to především lilkovité, azalky, kaktusy, kaly, karafiáty, fíkusy, gerbery, saintpaulie, palmy aj.
  • Sviluška ovocná pak napadá hlavně jabloně a růže.
  • Sviluška chmelová i ovocná se u nás vyskytuje ve volné přírodě.
  • V bytech a ve sklenících škodí skleníková forma svilušky chmelové. Tato skleníková forma neupadá do vegetačního klidu jako forma venkovní. Ve sklenících nebo v bytech je vývoj často nepřetržitý.

Svilušky mohou rostlinu oslabit i zahubit

Vlivem sání vznikají na listech tečkovité světlé skvrny, které se postupně slévají a napadené listy časem žloutnou a zasychají. Postupně je celá rostlina opředena pavučinkami, po kterých se svilušky pohybují. Při silném napadení rostlina ztratí listy a uhyne.

rostliny napadené svliluškamirostliny napadené svliluškamiAutor: Archiv ireceptar.cz

Prevence

Svilušky se přemnoží zejména v zimním období, kdy jsou rostliny oslabeny nedostatkem světla a příliš suchým vzduchem (především v bytech s ústředním topením). Ve venkovním prostředí svilušky přečkávají nepříznivé klimatické podmínky v nejrůznějších úkrytech, včetně půdy. Zdravé a dobře přihnojované rostliny, pěstované v optimální vzdušné vlhkosti, jsou odolnější. Sviluška preferuje teplo, sucho a rostliny přehnojené dusíkem.

svilušky jsou pouhým okem sotva rozeznatelnésvilušky jsou pouhým okem sotva rozeznatelnéAutor: Archiv ireceptar.cz

Léčba

S ochranou je třeba začít už při prvním výskytu svilušek nebo při prvních příznacích napadení. Na likvidaci je vhodné použít některý z akaricidů, což jsou právě přípravky likvidující svilušky. Přípravky zpravidla účinkují dotykově, proto musí být postříkaná celá rostlina. Vhodné je tedy použití smáčedla do postřiku. Postřik je nutno opakovat po 5–7 dnech, zpravidla stačí tři aplikace. Vyzoušet můžete i biologickou ochranu, nebo rostlinné přípravky na bázi olejů.

Laisser un commentaire