Jak uchovat rychlený hyacint pro další jaro?

Málokdo odolá krásným a omamně vonícím hyacintům, které se zjara objeví v prodejnách květin. Poté, co odkvetou, byla by škoda je vyhodit. Na zahradě mohou kvést po mnoho dalších jar!

Hyacinty jsou snad nejkrásnější cibuloviny používané k rychlení. Jejich květenství jsou složená až z několika desítek drobnějších zvonkovitých květů s širokým spektrem nádherných živých barev od bílé, smetanové, přes růžovou, žlutou, oranžovou, až po červenou, fialovou a modrou. Voní tak výrazně, že provoní doslova celý byt.

Jak dlouho doma pokvetou?

V přírodě hyacinty vykvétají většinou během dubna až začátku května, rychlené rostliny se prodávají už od prosince. Na vytrvalost jejich květů má významný vliv teplota; v rozmezí teplot 15–20 °C vydrží květenství svěží zhruba tři týdny, při běžných pokojových teplotách 20–25 °C pokvetou asi 1–2 týdny. Po odkvětu začínají rostliny zatahovat – postupně jim sesychají a odumírají nadzemní části a zasychají kořeny.

Hyacinty lze pěstovat i hydroponickyHyacinty lze pěstovat i hydroponickyAutor: Archiv ireceptar.cz

Usychající nať nestříhejte

V době, kdy se rostlin začínají zatahovat, ukončíme zálivku a necháme rostlinu usychat. Nadzemní části neodstřiháváme, dokud zcela neseschnou – pohled na usychající hyacinty není sice příliš estetický, rostlina si však z odumírajících částí stahuje živiny do cibulky a tím si vytváří zásobní látky pro kvetení a růst v příští sezoně.

Jak uskladnit a vysazovat cibulky?

Hyacinty procházejí po odkvětu obdobím klidu. Odpočívající cibulky špatně snášejí jak příliš vysoké letní teploty, tak chladné a deštivé léto. Oba extrémy je mohou poškodit, dokonce i zahubit. Rostliny pěstované na záhonech je proto vhodné začátkem léta vyjmout ze země a přechovávat je do podzimu na suchém místě s teplotami 20–25 °C. Ze stejného důvodu není vhodné sázet rychlené hyacinty na zahradu hned zjara, tedy po odkvětu, ale sázíme je až na podzim (v září, říjnu) na slunné až polostinné stanoviště.

Rychlené hyacinty je po odkvětu škoda vyhoditRychlené hyacinty je po odkvětu škoda vyhoditAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Substrát musí být vzdušný, propustný a výživný (např. směs kompostu, písku a rašeliny v poměru 2:2:1).
  • Cibulky vysazujeme do hloubky 10–15 cm, pokud je podloží špatně propustné, měla by být pod záhonem ještě asi deseticentimetrová vrstva drenáže.
  • Substrát udržujeme stále mírně vlhký.

Cibulky se ujmou asi během jednoho měsíce. Vymrznutí se obávat nemusíme, hyacinty jsou vůči nízkým teplotám odolné. Ohrozit by je mohla pouze zima, kdy by se často střídaly větší mrazy s výrazným oteplením – v takovém počasí mohou cibule hyacintů, ale i dalších cibulovin, uhnívat.

Hyacinty provoní celou zahraduHyacinty provoní celou zahraduAutor: Archiv ireceptar.cz

Opakovaná výsadba do nádob

Pokud nemáme zahradu a chceme hyacinty pěstovat v nádobách, přezimujeme je na chladném a suchém místě a zasadíme je až příští rok na začátku jara do stejného substrátu jako pro pěstování v záhonech. Pokud bychom rostliny vysadili na podzim, bylo by nutné zajistit jim chladnější zimování s teplotou 5–15 °C ve světlých prostorách a poté, co vyraší listy, zvýšit teplotu na 15–20 °C, což iniciuje zakládání květenství. Pokud bychom je pěstovali celou zimu v teplém bytě, v lepším případě by nevykvetly, v horším by se cibule natolik vysílily, že by odumřely. Jednou rychlené hyacinty se však k opětovnému rychlení již příliš nehodí, nemají totiž možnost si během krátké vegetace vytvořit dostatek živin pro další kvetení. jen do jisté míry pomůže kvalitní hnojení.

Laisser un commentaire