Podzimní příroda nabízí mnoho darů. Hloh je jedním z našich nejkrásnějších keřů, z jara bíle kvete, na podzim nese jedlé a zdravé plody. Na zahradě můžete pěstovat dokonce ještě dekorativnější kultivary, nežli jsou druhy původní.
Mezi dva naše domácí druhy patří hloh jednosemenný (Crataegus monogyna) a hloh obecný (Crataegus laevigata). Jejich zastoupení v přírodě je skoro stejné, dobrým rozpoznávacím znakem je počet listových laloků a jejich hloubka – hloh jednosemenný jich má 3–7 a jsou hluboké, u hlohu obecného jsou mělčí a je jich 3–5. Pokud strom zrovna plodí, stačí rozloupnout malvičku, hloh jednosemenný má uvnitř jedno semeno, obecný pak dvě. Působnost a použití obou druhů jsou shodné.
Hloh pro krásu i užitek
Stromy jsou vysoké okolo deseti metrů, mohou mít ale i podobu velmi rozložitých keřů. Protože kromě pěkných plodů i nádherně kvetou, můžeme se v zahradním prostředí setkat s kultivary prošlechtěnými právě na velikost a atraktivitu květenství. Mezi nejznámější patří například C. laevigata ´Paul´s Scarlet´ či ´Roseo Plena´.
plody hlohu jsou krásné i jedléAutor: Archiv ireceptar.cz
Bílé květy a červené hložinky
Vzhled stromků může být po odkvětu narušen černí, která ulpívá na listech potřísněných medovicí mšic a puklic. Právě tito škůdci hlohy často napadají, proto je vhodné mladší stromky zavčas ošetřit postřikem (přírodní přípravky na bázi olejů jsou zdravotně nezávadné a i po ošetření můžete klidně sbírat květy. Nálev ze sušených květů má velmi příjemnou chuť a vůni, především ale posiluje srdce a uklidňuje.
Na sběr drobných malviček hlohů, neboli hložinek, je čas v době plné zralosti, tedy dříve, než se plody začnou scvrkávat, nebo poté, co přejdou mrazem. Jsou chutné a dobře stravitelné a navíc obsahují třísloviny, glykosidy, flavonoidy, pektiny, karoteny, vitamin C a B a cukry.
okrasné kultivary hlohu kvetou i růžověAutor: Archiv ireceptar.cz
Výborná hlohová marmeláda
- Na kilo hložinek použijeme 0,5 kg cukru nebo medu a 0,5 l vody.
- Vše vaříme na mírném ohni do změknutí.
- Potom hmotu prolisujme přes síto, ještě ji podle chuti dosladíme a opět vaříme na mírném ohni, dokud nezrosolovatí.
- Plníme do nahřátých sklenic, zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při teplotě 90 °C.