Tulipán je květina nesčetného množství tváří. Víte, odkud tulipány pocházejí a že lze pěstovat i původní, v přírodě se vyskytující druhy, jež jsou na péči velmi nenáročné a hodí se i do skalek?
Tulipány pocházejí hlavně z podhorských a stepních oblastí Střední Asie a Turecka a je známo přes 100 druhů rodu Tulipa. Z praktického hlediska rozlišujeme dvě základní skupiny – tulipány botanické a tulipány zahradní. Botanické tulipány jsou skromnější co do výrazných tvarů, barev a výšky, ale na určité partie se hodí tím spíše a především jsou na pěstování velmi nenáročné.
Původní druhy tulipánů
Mimo opravdu původních, v přírodě stále divoce rostoucích druhů dnes do této skupiny zařazujeme velké množství zahradních kříženců. Původní druhy často vzhledem tulipány ani nepřipomínají, jsou to rostliny vysoké jen asi 20 cm a květy mají též malé. Hodí se především do zahradních skalek nebo do různých nádob, v nichž dobře přezimují. Nejčastěji pěstovanými druhy jsou Tulipa pulchella, T. tarda, T. turkestanica, T. urumiensis, T. violacea.
Tulipa tardaAutor: Archiv ireceptar.cz
Všechny botanické tulipány mají otevřené květy, pouze pokud svítí slunce. Nehodí se tedy k řezu do vázy a ani pro rychlení. Pěstiteli však nabízejí i četné výhody:
- Mohou být na stejném místě vysazeny několik let, aniž by bylo nutné je každý rok počátkem léta sklízet.
- Takřka netrpí virovými chorobami.
- Jsou nenáročné i na hnojení.
Tulipa fosterianaAutor: Archiv ireceptar.cz
Zajímavé hybridy
Mezi hybridními botanickými tulipány dále rozlišujeme tři početné skupiny odvozené od třech původních druhů.
První nakvétají již koncem dubna – sem patří subtilnější Kaufmanniana hybridy. Takřka současně vykvétají Fosteriana hybridy s velkými, často červenými květy a také Greigii hybridy, které poznáme podle různě fialově pruhovaných listů. Tyto hybridní botanické tulipány se vzhledem již hodně blíží normálním zahradním tulipánům. Pro použití na skalky tedy přicházejí v úvahu jen ty nejnižší z nich.