Nakupujeme vyžínače a křovinořezy

Tyto zahradní stroje jsou šikovným doplňkem zahradní sekačky, ale nahradit ji nemohou. Jejich vlastnosti oceníte na členitých a svažitých pozemcích, při úpravě okrajů trávníku a podobně. Na rovné, pečlivě udržované plochy se příliš nehodí.

Trh nabízí desítky modelů strunových sekaček, vyžínačů a motorových kos, tzv. křovinořezů a každou sezonu výrobci přicházejí s novinkami. Základním kritériem výběru je zamýšlené využití stroje.

Strunové sekačky

Sestávají z rukojeti a nosné tyče, na jejímž konci je žací hlava, která rotuje ve vysokých otáčkách (kolem 10 000 ot./min), ze které po obvodu vyčnívá jedna nebo dvě struny. Ty trávu odsekávají.

Používají se struny o kruhovém průřezu, ale i struny s větším množstvím řezných hran, které lépe sečou, či speciální struny se zataveným hliníkovým drátem (kov zvyšuje pevnost struny a zlepšuje odvod tepla).

vyžínačvyžínačAutor: Archiv ireceptar.cz

Výhody Nevýhody
Strunové sekačky mají výhradně elektrický motor napájený kabelem ze sítě nebo přímo z akumulátoru. Nejsou náročné na údržbu a jejich provoz je levný. Výhodou elektrického pohonu je i jeho nízká hlučnost a také to, že neprodukuje exhalace. Sekačky jsou však závislé na připojení k elektrické síti, kabel často překáží při práci, hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem při eventuálním přeseknutí kabelu. Toto nebezpečí nehrozí u akumulátorových sekaček, které však mají nízký výkon a jejich pracovní doba je omezena kapacitou akumulátoru.

Cena podle konstrukce

Strunové sekačky mají motor umístěný na spodním konci stroje. Držák strunové hlavy bývá namontován přímo na osu motoru. Strunová hlava je zpravidla v držáku umístěna bajonetovým uzávěrem.

Levné strunovky mají nižší příkon kolem 250 W a šíři záběru okolo 20 cm. Jsou lehké, obratné i v malých prostorech. Nemají tepelnou ochranu a pracovat se s nimi dá pouze omezenou dobu, po které je třeba nechat vychladnout motor. Hodí se tedy pouze k sečení malých ploch. Kvalita levných neznačkových sekaček bývá dost nízká.

vyžínačvyžínačAutor: Archiv ireceptar.cz

Dražší a kvalitnější značkové modely mají šíři záběru okolo 30 cm s poloautomatickým nastavením struny, dvoustrunný sekací systém a motor o příkonu do asi 600 W.

Lze u nich nastavit výšku rukojeti i polohu přídavného držadla a přizpůsobit je tak výšce pracovníka. U některých typů je možné nastavit sklon žací hlavy až o 180° a přizpůsobit práci členitému terénu.

Nastavení délky struny

Ruční – struna se v klidu povysune z hlavy a na správnou pracovní délku se po rozběhu samočinně zkrátí o ostrou kovovou hranu v ochranném krytu.

Poloautomatické – po rozběhu sekačky se struna samočinně povysune poklepem strunové hlavy sekačky o zem a zkrátí se o ostrou kovovou hranu v ochranného krytu (nejběžnější systém).

Automatické – struna se samočinně povysune při každém zapnutí Sekačky.

Vyžínače

vyžínač Solo 104Lvyžínač Solo 104LAutor: Archiv ireceptar.cz

Tělo stroje tvoří hliníková trubka s nastavitelnými přídavnými držadly. Nahoře bývá umístěn elektrický nebo benzinový motor. Elektromotory mají příkon 600 až 1000 W a jsou vybaveny tepelnou ochranou proti přetížení. Příkon benzinových motorů bývá obvykle 800 W.

Trubka je ve spodní části zahnutá a prochází jí bowden, který pohání dole umístěnou žací hlavu. Vyžínače jsou ideálními pomocníky k dosekávání různých zákoutí mezi záhony, pod větvemi, kolem stromů, keřů nebo chodníků.

U některých výkonnějších modelů lze místo strunové hlavy namontovat plastový kotouč se zpravidla třemi volně upevněnými plastovými noži (stejný princip jako u klasické bubnové sekačky). Toto žací ústrojí již zvládne sekat i silné kopřivy či tenké náletové dřeviny.

Elektrické vyžínače jsou výkonnější než strunové sekačky a mají všechny výhody i nevýhody síťových strunovek.

Ovšem mnohem více se dnes uplatňují vyžínače s benzinovým pohonem – mají vysoký řezný výkon, umožňují kvalitně sekat vyšší a hustší porost i na větších plochách, jsou nezávislé na zdroji elektrického proudu. Na druhé straně produkují exhalace, jsou hlučné a jejich údržba je složitější.

Křovinořezy (motorové kosy)

Tělo křovinořezů tvoří rovná trubka, ve které točivý moment motoru přenáší tyč otáčející se v ložiscích. Uprostřed těla mají typy vyšší kategorie spojovací segment, který umožňuje stroj rozložit a snáze převážet. Výrobci nabízejí křovinořezy ve třech kategoriích

  • hobby pro občasné použití
  • farmářské pro větší zátěž
  • profesionální pro každodenní několikahodinovou zátěž

křovinořezkřovinořezAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Modely hobby jsou lehké kompaktní stroje, ideální pro údržbu větších a členitých zahrad. Snadno se ovládají, mají nízkou hmotnost a jsou poháněny převážně benzinovými motory s výkonem kolem 900 W.

Usnadnění a urychlení startu motoru zajišťují nastřikovače paliva a poloautomatické sytiče. Žacím ústrojím je strunová hlava nebo ocelový vyžínací kotouč v některém z následujících provedení:

  • se třemi nebo čtyřmi zuby pro sečení trávy a mlází
  • s osmi zuby pro kosení staré suché trávy, křovin nebo rákosu
  • s 22 zuby pro odřezávání slabých kmenů a k prořezávání stromů

Motorové kosy jsou univerzálními pomocníky chatařů a chalupářů a vyrovnají se i bubnovým nebo lištovým sekačkám. Ovládání vyžínačů a křovinořezů usnadňují popruhy vedené přes jedno či dvě ramena a závěs u pasu.

Jaký typ stroje vybrat

Při výběru především zvažujeme:

  • Jaký typ porostu a jak svažitý terén budeme sekat.
  • Jak často a jak velký pozemek budeme sekat.
  • Zda nebudeme při práci rušit sousedy a zda máme k dispozici zdroj elektřiny.
  • Kdo bude sekat. Muž, žena nebo senior?

Pro Receptář Pavel Kmoch, foto Gardena, Jan Malý, Solo

Laisser un commentaire