Na listech naší azalky se loni vyskytnul povlak, který vypadá, jako by listy někdo posypal moukou. Ráda bych azalku ošetřila. Existuje nějaký postřik, který by rostlině neublížil? Ptá se paní Hartmannová ze Sokolova.
Vaše azalky byly napadeny padlím rododendronů, které způsobuje houbová choroba Erysiphe azaleae (U. Braun), dříve zahrnována do Microsphaera azaleae U. Braun. Termínem padlí jsou nazývány houby parazitující na povrchu hostitele (ektoparazitické houby), které při optimálních podmínkách mohou bílými až bělošedými povlaky mycelia na listech, mladých výhonech i na plodech negativně ovlivňovat nejen vzhled dřevin, ale poškozují i jejich růst a kvetení. Kromě toho padlím oslabená pletiva jsou velmi citlivá na vymrznutí a rostliny hůře přezimují.
Padlí se u nás stále šíří
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Pravděpodobnost napadení rovněž zvyšuje nevhodná výživa rostlin, především nadbytek dusíku a současný nedostatek draslíku.
Rozšíření a škodlivost padlí se v posledních letech zvyšuje. Výskyt Erysiphe azaleae byl v České republice poprvé potvrzen v roce 2003. V současné době je již padlí běžně rozšířeno v parkových výsadbách a také na nabízených mladých rostlinách. Na intenzitu výskytu má rozhodující vliv počasí: padlí vyhovuje mírný pohyb vzduchu v porostu, rosa, mlhy, časté a mírné dešťové přeháňky za příznivých teplot – tedy 20 °C a více. Padlí se naopak špatně šíří při dlouhotrvajícím suchém a teplém počasí, nepřejí mu ani dlouhotrvající deště a silný pohyb vzduchu (větrná poloha).
padlíAutor: Archiv ireceptar.cz
Prevence
Nejvýrazněji se příznaky infekce projevují na podzim, kdy se na rostlinách, zejména na horní straně listů, objevují nápadné bělavě moučnaté až šedostříbrné povlaky. Ovšem některé druhy rododendronů a azalek jsou padlím napadány již v teplém a suchém jaru. Choroba většinou přezimuje na napadených opadaných listech.
Jako prevence se kromě vyrovnaného hnojení, zachování vzdušnosti porostu a výběru rezistentních druhů a kultivarů doporučuje na podzim shrabat a zlikvidovat (kvalitně zkompostovat nebo spálit) opadané listí.
padlíAutor: Archiv ireceptar.cz
Fungicidy se aplikují zjara
Chemická ochrana je doporučena tam, kde se padlí vyskytuje každoročně.
- Doporučené fungicidy aplikujeme při prvních příznacích infekce (květen – červen).
- Na lokalitách s pravidelným silným výskytem postřik provedeme preventivně již začátkem jara na rozvíjející se pupeny.
- Poté postřik opakujeme v týdenních až desetidenních intervalech.
Mezi doporučené prostředky patří: Bioblatt – Mehltaumittel, Sulikol K, Kumulus WG, Discus, Ortiva, Zato 50 WG.
Hloubkově působící Talent a systémově působící azoly – Falcon 460 EC, Horizon 250 EW, Score 250 EC – můžeme aplikovat i později.
postřik provádíme z jaraAutor: Archiv ireceptar.cz
Účinek postřiku zvýšíme přidáním smáčedla (např. Silwet star). Aby bylo chemické ošetření účinné, postřik musí dokonale smočit asimilační plochy a musí být proveden v optimálním termínu. Je doporučeno střídat kontaktní přípravky s přípravky hloubkově a systémově působícími.