Krásné, statné, barevně kvetoucí lupiny mnoholisté jsou silně jedovaté, čerstvé i sušené. Pro děti jsou nebezpečné především zralé lusky. Na rozdíl od ní mohou pivoňky a petrklíče uškodit pouze za jistých okolností. Seznamte se s jejich tajemstvím…
Nebezpečné lusky lupinosu
Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus), takzvaný lupinos, je statná okrasná rostlina dorůstající výšky 80–150 cm. Nad růžicí řapíkatých dlanitě dělených listů vyrůstá válcovitý hrozen jedno nebo dvoubarevných květů. Květy mohou být v celé barevné škále, nejčastěji ale bývají modré a růžové. Po odkvětu se na rostlině tvoří obrvené lusky, které obsahují poměrně velká kulovitá semena. Právě těmi se lupiny výborně množí.
-
Potíže může vyvolat již dávka kolem 3–5 g lupiny na kilogram živé hmotnosti.
Celá rostlina (ale především semena) obsahuje jedovaté alkaloidy a glykosidy a jejich jedovatost se nesníží ani sušením či silážováním.
- Akutní otravy lupinou se projevují ztrátou chuti, poruchami dýchání a chronickým poškozením jater.
- Velmi často způsobují úhyn zvířat (zejména lesní zvěře), která se na lupině napasou.
U lidí jsou zaznamenány otravy především u dětí, které si lusky lupiny spletly s hrachovými.
lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus)Autor: Archiv ireceptar.cz
Nápoj lásky z pivoňky
Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis) je tradiční okrasou zahrad i zahrádek. Otravy způsobené glykosidy, které rostliny obsahují, se vyskytují pouze ojediněle. Dříve se rostlina dokonce využívala jako léčivka při záduše, epilepsii, křečích a ledvinových poruchách. Bývala nezbytnou součástí nápojů lásky a právě tehdy mohlo při nadměrném popíjení připraveného nápoje dojít i k nevolnosti.
Dnes pivoňky pouze zdobí naše zahrady a kdo by snad chtěl přece jen nápoj lásky připravit, nechť pamatuje na doporučení ze starých knih, které praví: popíjet jen po troškách.
pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)Autor: Archiv ireceptar.cz
Petrklíč pouze na čaj
Prvosenka jarní (Primula veris) patří mezi první jarní květy lesů, luk ale i zahrádek. Je krásná, léčivá, ale i záludná. Zjara, v době květu, sbíráme na zahradě květ i s kouskem stonku. Tato zapomenutá bylinka totiž léčí chřipku, nachlazení, astma a suchý kašel. Uklidňující účinky prvosenky se využívají i při nespavosti a migréně. Pro léčebné využití používáme odvar z květu prvosenky.
prvosenka jarní (Primula veris)Autor: Archiv ireceptar.cz
Ale pozor: celá rostlina primulky obsahuje také saponiny a glykosidy a pokud bychom ji konzumovali syrovou, saponiny podráždí zažívací ústrojí a ve větších dávkách mohou vyvolat i nevolnost a zvracení.