Pochází z Mexika a Guatemaly a do našich končin přináší pohodovou atmosféru. Až jeden a půl metru vysoká rostlina s dekorativními listy a štíhlým kmínkem je působivým solitérem v hale i obývacím pokoji.
Chamaedorea elegans je vysoká pokojová rostlina podobná palmě. Někdy se jí u nás proto říká horská palma. Správné české jméno je však oštěpuška nádherná, které se ale většinou nepoužívá, v květinářství ji spíše objevíte pod zajímavě znějícím jménem chamaedora.
Rostlina vytváří jeden stonek asi 2 cm silný a může dorůst až přes 1,5 m výšky. Listy jsou zpeřené, obloukovitě prohnuté a jednotlivé lístky jsou až 20 cm dlouhé. Od kmínku vyrůstá řídká lata, na které jsou drobné žluté kvítky. Chamaedora často kvete témšř celoročně a dozrávají na ní i drobné černé plody.
Pěstování
-
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Stonek chamaedory je poměrně měkký, takže je dobré podepřít jej opěrnou tyčí.
Chmaedora pěkně roste v humózním substrátu s pH 5–6.
- Vyžaduje pravidelnou zálivku, nejlépe dešťovou vodou.
- Teplota jí vyhovuje v rozmezí 15 až 25 °C, v zimě může být trochu nižší.
- Nejlépe se jí daří v polostínu, pokud má dostatek vláhy, snese i víc slunce, ale hrozí žloutnutí listů. Na druhé straně snese i plné zastínění, proto je oblíbenou pokojovou rostlinou.
- Příliš suchý vzduch způsobuje zasychání konců lístků. Rostlině v suchých bytech proto prospěje rosení, umístění odpařovačů do jej blízkosti a podobně.
chamaedoreaAutor: Archiv ireceptar.cz
Ze škůdců se na chamaedoře mohou objevovat puklice, svilušky a třásněnky. V příliš mokrém substrátu se také mohou rozmnožit smutnice, jejichž larvičky ožírají kořeny. Jinak chorobami netrpí.
Semena můžete vysít
Dozrálé plody mají černou barvu a můžeme je použít k výsevu. Klíčivost si uchovávají skoro rok a ve vlhkém substrátu ochotně klíčí.