Skvrnatička řepná napadá řepu i mangold

Na starších listech červené řepy i vytrvalého mangoldu se občas objevují světlejší skvrny s fialovým lemem. Proti této chorobě, která rostliny oslabuje až decimuje, se zahrádkáři mohou bránit především řadou preventivních opatření.

Velmi nápadné onemocnění listů červené řepy a mangoldu způsobuje skvrnatička řepná (Cercospora beticola). Především na nejstarších listech vznikají okrouhlé, šedobílé, 2–3 mm velké skvrny s červenofialovým okrajem. Mnohdy vnitřek skvrn vypadává a list bývá až dírkovaný.

 

Skvrnatičce svědčí teplo a vlhko

První výskyt můžeme pozorovat v ohniscích. Choroba je značně rozšířena především v oblastech s teplým a vlhkým podnebím.

Patogen se přenáší osivem nebo z napadených zbytků rostlin. V létě se šíří výtrusy.

napadené listy skvrnatičkou řepnounapadené listy skvrnatičkou řepnouAutor: Archiv ireceptar.cz

Ochrana spočívá pouze v prevenci

Protože chemická ochrana proti tomuto onemocnění se v zahrádkářské praxi neprovádí, je nutné dodržet několik základních preventivních opatření:

  • Především je nutné důsledně střídat pozemky pro pěstování červené řepy.
  • Vyplatí se i důkladné jednocení porostu, především při výsevu do klubíček. U jednoklíčkového osiva je praktický řídký výsev, pak odpadá následné jednocení. Přehoustlé porosty totiž zvláště v deštivých létech brání rychlejšímu oschnutí listů a choroba je předčasně decimuje.
  • Při sklizni napadené listy likvidujeme a nenecháváme je na záhonu.
  • V oblastech s každoročním výskytem choroby volíme raději mořené osivo.

U mangoldu, jež se pěstuje jako vytrvalá zelenina pak nezbývá, nežli včas odstraňovat napadené listy a raději jej nepěstovat v blízkosti červené řepy. I mangold je lepší pěstovat v dostatečných rozestupech, aby mezi jednotlivými rostlinami proudil dostatek vzduchu.

Laisser un commentaire