Jak pěstovat brokolici? Sklízet můžete v létě i na podzim.

Před dvaceti lety u nás byla brokolice téměř neznámá, dnes mají její zelená poupátka v kuchyních čestné místo. Je velmi zdravá a chutná. Vypěstovat si ji můžete i na zahrádce, jedna rostlina poskytne dokonce vícenásobnou úrodu.

Stejně jako pro ostatní druhy zeleniny je i pro výsev a výsadbu brokolice nejběžnějším termínem časné jaro, sklízí se poté v květnu a v červnu. Ale vzhledem ke krátké vegetační době brokolice (70–90 dní) je možné ji v našich podmínkách pěstovat i pro podzimní sklizně, pro které je právě teď (zhruba do poloviny července) čas na výsev semen. Sazenice pak vysazujeme na záhony do začátku srpna. Ani podzimních mrazíku se bát nemusíme, otužené rostliny brokolice totiž snesou na podzim mráz až do –5 °C, takže růžice můžeme sklízet často ještě i v listopadu.

Pěstování

  • Brokolice je na pěstování méně náročná než květák, protože má pevnější růžici a lépe snáší vyšší teploty v létě a chladnější období na podzim. Nejlépe se jí daří při teplotě od 10 do 25 °C, letní vedra způsobují předčasný vývoj květních poupat a rostlina rychleji vykvétá.
  • Z hlediska nároků na výživu a hnojení je brokolice velký „jedlík“. V průběhu růstu rostlinu přihnojujeme komplexním hnojivem.
  • Vyžaduje propustné hlinitopísčité půdy s dostatkem vápníku a pH v optimu od 6 do 7,2.

květáková brokolicekvětáková brokoliceAutor: Archiv ireceptar.cz

Opakovaná sklizeň

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

I listy brokolice jsou jedlé a lze je připravit podobně jako kapustu. Sbíráme pouze mladé a jemné listy, staré jsou tuhé a vláknité.

Brokolici sklízíme v době, kdy je růžice plně vyvinutá a jemně se začíná rozvolňovat. Nesmíme čekat zbytečně dlouho, květní poupátka jsou vlastně konzumní částí této plodiny, pokud se sklizní otálíme, může se stát, že se otevřou a vykvetou.

Po sklizni vrcholové růžice se u většiny odrůd vyvinou z pupenů v paždí listů růžice postranní. Jsou menší, ale stejně křehké a chutné jako růžice hlavní.

Dvě základní formy brokolice

Květáková brokolice tvoří velkou středovou růžici.

  • Do této skupiny patří například odrůdy Lucie F1 – poloraná hybridní odrůda pro jarní a raně letní až podzimní sklizně. Rostlina je středně vysoká, s pevnou kompaktní růžicí, jejíž povrch je jemně zrnitý, středně zelené barvy s namodralým ojíněním. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 75 dní.
  • Fellow F1 je osvědčený a odolný hybrid vhodný pro celoroční pěstování. Pokud jej pěstujeme z rané výsadby, doporučuji sazenice překrýt fólií. Po sklizni hlavních růžic dorůstají i růžičky z bočních výhonů, které jsou menší, ale dostatečně pevné. Vegetační doba je 85–90 dní od výsadby. Lord F1 je hybridní odrůda vhodná pro celoroční pěstování, vegetační doba je asi 80–90 dní. Poskytuje velmi kvalitní, pevnou a kompaktní růžici.

výhonková brokolicevýhonková brokoliceAutor: Archiv ireceptar.cz

Výhonková brokolice má středovou růžici je menší, ale rostlina je větvená a tvoří množství drobných postranních růžiček.

  • Vitamina je remontující (obrůstající) odrůda stonkového typu pro postupnou sklizeň růžic. Rostlina je v dospělosti bohatě větvená, středové růžice mají průměr 8–10 cm, boční – vyrůstající z paždí listů – jsou drobnější. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 80–120 dní.
  • Calabrese je italská odrůda brokolice s dobře větvenou rostlinou a postupným vývojem růžiček. Má dlouhou dobu sklizně a výborně obrůstá.

Květáková brokolice je dnes asi oblíbenější, ale hospodyňky určitě ocení dlouhé sklizňové období brokolice výhonkové, jejíž růžičky jsou výborné do polévek, zeleninových směsí či do rizota. Výběr je dokonce i v barvách, kromě zelené brokolice můžete pěstovat i sytě fialovou!

Laisser un commentaire