Okrasné máky na zahradě: jednoleté, vytrvalé a skalkové

Rozevláté máky obdivujeme na makových polích, kde se pěstují pro olejnatá semena nejen do buchet, i na okrajích obilí, kde jsou nejkrásnějším plevelem. Z máku setého i vlčího byly vyšlechtěny i okouzlující okrasné variety pro potěšení na zahradě.

Rod mák (Papaver) zahrnuje kolem stovky druhů a nespočet odrůd a to jak užitkových (potravinářství, farmacie), tak okrasných. U nás se maková semena bohatá na olejnaté látky používají jak k lisování oleje za studena, tak při přípravě potravin v pekařství a cukrářství.

Všechny druhy máků mají jeden společný znak – ve svém těle i v plodech obsahují mléčnice, které při poranění roní latex obsahující opiové alkaloidy (např. morfin, kodein, papaverin, narkotin a další – celkem asi 40 alkaloidů). Ty jsou hojně využívané v lékařství, ale i zneužívané pro výrobu nebezpečné drogy – opia.

mák alpskýmák alpskýAutor: Archiv ireceptar.cz

Pěstování

  • Všechny máky vyžadují slunné stanoviště a dobře propustné, vápenité až neutrální půdy.
  • Větší druhy (hlavně vytrvalé) mají rády zároveň dostatečně hluboké a výživné (nebo pravidelně přihnojované) půdy.
  • Máky jsou většinou poměrně odolné vůči suchu.
  • Množí se hlavně výsevem, vytrvalé druhy i dělením trsů nebo kořenovými řízky.

Jednoleté druhy

Asi nejznámější planou letničkou je mák vlčí (P. rhoeas) s krásnými, jednoduchými rudými květy. Původem je z Orientu, u nás však už natolik zdomácněl, že je považován za náš původní druh. Je to jedna z našich nejkrásnějších lučních květin, ale současně i hojně rozšířený a odolný polní plevel. Kombinace krásy a odolnosti vlčího máku hojně využívali (a doposud využívají) i šlechtitelé, a tak bylo z planého vlčího máku vyšlechtěno mnoho zajímavých zahradních odrůd.

vlčí mákvlčí mákAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Jednoleté kultivary jsou vysoké kolem 60–100 cm, mají květy jednoduché i plné, v barvách různých odstínů červené, růžové až oranžové či bílé, u některých s různě barevným lemem.
  • Kvetou v červnu až červenci.

Jednoletým okrasným druhem je i mák setý (P. somniferum) a jeho odrůdy. Je to nejrozšířenější druh máku využívaný v zemědělství k produkci semen i opiových alkaloidů, člověkem byl pěstován už ve starověku. Užitkové odrůdy mají květy většinou v různých odstínech bílé a fialové a jejich kombinaci.

  • Pro zahrady bylo vyšlechtěno mnoho odrůd s velkými květy (kolem 10–15 cm) v barvách bílé, růžové, červené či fialové. Květy jsou plné i jednoduché, s třapatými a rozeklanými i hladkými zvlněnými okraji.
  • Rozkvétají v červnu až červenci a květy vydrží na rostlině asi 14 dnů.

Vytrvalé druhy

Stále populárnější jsou vytrvalé okrasné druhy máků, zvláště ty vzrůstné s velkými, nápadnými, barevnými květy. Nejčastěji pěstovanými druhy jsou mák východní (P. orientale) a mák zahradní (P. pseudo–orientale), což je kříženec P. orientale a P. bracteum) a jejich četné odrůdy.

mák východnímák východníAutor: Archiv ireceptar.cz

Mák východní je původem z Malé Asie. Je vysoký kolem 100 cm, květy má velké (asi 15 cm), oranžové až červené uprostřed s černou skvrnou.

Mák zahradní bývá vysoký přes 100 cm a má velice variabilní květy, nejčastěji červenooranžové s černou skvrnou uprostřed. Někdy je však skvrna světlejší nebo zcela chybí a květy mohou být zbarvené i dorůžova či dohněda.

Máky na skalce

Poněkud nezvyklou skupinou máků jsou skalkové druhy. Jsou to rostliny převážně vytrvalé, menšího vzrůstu (kolem 10–40 cm), nejsou náročné na výživu, a protože jsou odolné k suchu, můžeme je vysadit na slunné kamenité skalky či svahy i na zelené střechy. Z této skupiny máků patří k nejhezčím Papaver alpinum, 8–12 cm vysoký druh se žlutými, oranžovými či bílými květy, nebo Papaver atlanticum, 10–40 cm vysoká rostlina s oranžovočervenými květy, který pochází z horských oblastí Maroka.  

mák alpskýmák alpskýAutor: Archiv ireceptar.cz

Laisser un commentaire