Pokud má mít trávník vzhled hebkého zeleného koberce, vyžaduje specifické pěstování. Je třeba jej nejen pravidelně a vhodně sekat, ale i mechanicky ošetřovat, například provzdušňovat, aby byly trávy v té nejlepší kondici.
O nutnosti sečení u okrasného trávníku nikdo nepochybuje. Ale i u této dobře známé údržby vyvstává mnoho otázek – jak často jak nízko síci, aby byl trávník krásný, ale i trvale zdravý? A jakou vybrat sekačku? Zrovna tak je třeba dodržovat osvědčená pravidla při zavlažování. Sečením a zavlažováním však péče o zelený koberec nekončí. Velmi mu prospívá i vertikutace, v určitých podmínkách také provzdušňování či pískování.
Jak často a nízko síci?
Platí obecné pravidlo, že sečením by měla být odstraněna nejvýše jedna třetina výšky porostu.
- Okrasné trávníky obvykle sečeme na výšku 15–22 mm.
- Časně zjara, na podzim a v suchých a horkých obdobích roku, kdy trávníky nerostou tak intenzivně, je třeba ponechat vyšší strniště, aby se porost nevysiloval.
Frekvenci sečí přizpůsobujeme nárůstu rostlinné hmoty v různých fázích vegetačního období. Po pomalejším „rozjezdu“ v březnu a v dubnu roste trávník nejintenzivněji v květnu a v červnu. V horkých a v suchých letních měsících se růst zpomaluje a oživení nastává až v chladnějším a vlhčím září. Do časného léta tedy sečeme nejméně jednou týdně, později jednou za čtrnáct dní.
okrasný trávníkAutor: Archiv ireceptar.cz
Jak vybírat sekačku?
K sečení okrasných trávníků se většinou používají rotační sekačky s horizontálně rychle rotujícím nožem, který listy a stébla strávy nestříhá, ale spíše utíná – kvalita sečení závisí na obvodové rychlosti a naostření nože. U těchto sekaček lze nastavit výšku sečení od 15 do 70 mm i výše.
Na principu rotujícího žacího ústrojí pracují i strunové travní vyžínače hodící se k sečení míst, které velkou sekačkou neposečeme (okraje trávníků u zdi, kolem stromů apod.
Vřetenové sekačky slouží k sečení velmi kvalitních okrasných trávníků. Stébla krátí velmi čistě – odstřihávají je mezi spirálovým ostřím vřetene a protiostřím spodního nože. Velmi dobře kopírují terén a umožňují velmi nízké sečení na výšku 5 až 7 mm. Trávník musíme těmito sekačkami sekat velmi často, přerostlý porost zvládají obtížně. Nevýhodou je vyšší cena těchto sekaček a náročná údržba žacího ústrojí.
sekání trávníkuAutor: Archiv ireceptar.cz
Vertikutace trávník ozdraví
Jde o vertikální prořezání travního drnu do hloubky 3 cm, jímž se travní koberec provzdušňuje a zbavuje plsti, která omezuje cirkulaci vody a vzduchu a vytváří vhodné prostředí pro rozvoj různých chorob. Řez rovněž ničí dvouděložné plevele a podpoří odnožování trav a trávník se pak celkově zmladí.
Na menší plochy postačí vertikutační hrábě.
Na větší trávníky jsou určeny motorové vertikutátory.
- Trávník provzdušňujeme nejlépe na jaře, kdy již nehrozí přízemní mráz, nebo v pozdním létě.
- Před zásahem trávník nízko posečeme a materiál vynesený vertikutací musíme odstranit.
- Po zásahu porost přihnojíme, zavlažíme a případně dosejeme.
Hrabání a čištění
Na jaře a na podzim vyhrabáváme především spadané listí. Ve vegetačním období pak hráběmi odstraňujeme posečenou nesebranoutravní hmotu, vyhrabujeme stařinu, mech po vertikutaci a podobně.
Provzdušňování čili aerifikace
Provzdušnění prospívá především silně zatěžovaným trávníků.
aerofikační sandályAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Provzdušňování můžeme provádět po celé vegetační období, především však na jaře a v pozdním létě, pokud je půda přiměřeně vlhká.
Do trávníku se provádějí vpichy, alespoň 400 na m2, speciálními nástroji (speciální rýč nebo rycí vidle) či stroji, které z trávníku vynášejí 5 až 8 cm dlouhé válečky porostu. Vynesený materiál se obvykle nesbírá, zátky se během následných operací (pískování, smykování) rozmělní a spolu s pískem nebo kompostem zaplní vyhloubené otvory.
- Levně a jednoduše lze částečné provzdušnění provést i s obyčejnými vidlemi, které se zabodneme a mírně s nimi zakýváme.
- Existují dokonce i nástavce na boty s připevněnými bodci, kterými se lze po trávníku procházet a tím jej provzdušňovat.
Pískování
Trávník je vhodné pískovat obzvláště na těžkých půdách, kde výrazně zlepšuje strukturu travního drnu.
Obvykle se používá vymývaný říční písek o zrnitosti do 2 mm s nízkým obsahem vápna.
Pískování se provádí jednou ročně – dávku 4 až 7 l/m2 na plochu rozprostřeme nejlépe rozmetacím vozíkem a písek pak do porostu zapracujeme například smykováním sítí připevněnou na prkně (podobně se upravují antukové kurty).