Hortenzie patří mezi nejoblíbenější okrasné kvetoucí keře. Jejich nádherná květenství bílé, modré nebo růžové barvy zdobí stinná zákoutí zahrady od jara do podzimu. Na pěstování nejsou náročné, avšak aby nebeská modř květů nevybledla, potřebují speciální výživu.
Rod Hydrangea zahrnuje asi 70–75 druhů, které pocházejí z východní Asie (konkrétně z Číny, Koreje, Japonska, Indonésie a Himálají). Jejich domovinou je ale i Severní a Jižní Amerika. Hortenzie jsou dřeviny, které nejčastěji dorůstají výšky 1–3 metry. Zajímavým druhem je pak hortenzie řapíkatá (H. petiolaris), která popíná zdi nebo staré stromy a to až do výšky 30 metrů. Mohou být buď opadavé, nebo stálezelené – opadavých druhů je mnohem více.
Legendární květy hortenzií
Květy hortenzií, uspořádané v koncových chocholících, se objevují počátkem jara a kvetou až do pozdního podzimu – v průměru mohou mít i více než 20 centimetrů. Květenství je charakteristické tím, že se skládá ze dvou druhů květů: drobné fertilní (plodné) kvítky jsou uprostřed a velké sterilní neboli krycí v kroužku kolem okraje. Některé druhy však mají pouze fertilní květy stejné velikosti.
modrá hortenzieAutor: Archiv ireceptar.cz
U většiny druhů jsou květy bílé, ale u některých druhů (zejména H. macrophylla) mohou být i modré, červené, růžové, světle fialové nebo tmavě fialové. Ale pozor, toto zbarvení květů je často ovlivněno pH – kyselostí půdy:
- V kyselých půdách keře produkují modré květy.
- V neutrální půdě jsou kvítky bledě krémové či narůžovělé.
- V alkalické půdě mají barvu růžovou nebo fialovou.
Pěstování
Mezi druhy, které u nás vídáme na zahrádkách, je nejrozšířenější hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). Její pěstování není složité a nabídka trhu je opravdu bohatá.
- Nové rostliny sázíme nejlépe na jaře, ale ani podzimní termín není nevhodný.
- Stanoviště volíme polostinné, hortenziím nevyhovuje ani úplný stín, ani sluneční úpal.
- Půda by měla být hluboká a živná, suché písčité půdy nejsou nejvhodnější. Pokud kvalita zeminy nevyhovuje, musíme ji před výsadbou vylepšit.
- Vykopeme raději větší jámu (v případě těžší půdy vysypeme dno štěrkovou drenáží) a vybranou zeminu smísíme s rašelinou a uleženým kompostem v poměru 1:1:1.
- Hortenzie nenecháme po výsadbě nikdy přeschnout a pravidelně je zaléváme.
Jarní řez keře omladí
Velmi důležitý je také řez, který provádíme zásadně na jaře.
U hortenzie velkolisté řezem odstraňujeme především suché a překrývající se větve, dále pak větve slabé a odkvetlé. Pro vytvoření silných květních pupenů řežeme keře od května do poloviny června nad 3. až 4. očkem (pupenem). Výhony ukončené květním pupenem nesmíme na jaře odstraňovat, protože květní pupeny se zakládají již v předcházejícím roce.