Zabydlete se na zahradě: dřevěné terasy, mola, chodníčky…

Dřevěné plochy jsou na zahradě praktické, příjemné, oku lahodící. Hodí se pro pohodlný přechod mezi domem a zahradou. Uplatní se i na střešní zahradě, jako molo u jezírka, pro vyrovnání terénu…

Dřevěná plošina je lehká, snadno se udržuje a vydrží po mnoho let. Lze ji snadno přizpůsobit konkrétním potřebám a místu. Rovný povrch je ideálním místem pro posezení i skupiny nádob.

Kde všude lze dřevěnou terasu využít?

Dřevěné „ostrůvky“ (mola) se často stavějí v blízkosti zahradních jezírek nebo mokřiny, aby zde vznikla suchá plocha k obývání, odolná k povětrnostním vlivům.

Dřevěné chodníky (lávky) jsou vynikajícími cestičkami, kde se po prknech chodí nad nerovným terénem. Staví se snadněji a jsou levnější než plochy z jiných materiálů; zároveň vyžadují méně kopání.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Krycí plošiny se obvykle stavějí nejlépe, protože je pokládáme už na zhruba srovnanou plochu. Takovou plošinou zvýšenou jen minimálně nad terén můžeme zakrýt starou betonovou terasu nebo ji můžeme položit na střechu domu, kde si chceme udělat střešní zahradu.

Stupňovité plošiny se hodí do prudkých svahů, kde můžeme vytvořit celou řadu terasovitých stupňů o různých výškách. Pokud takové „schody“ postavíme dobře a vhodně je mezi sebou propojíme, ušetříme čas na výkopových pracech.

Zvýšená dřevěná plošina je vynikající způsob, jak vytvořit vodorovný povrch ve svažitém terénu. Také nejrůznější hrboly a jámy v zemi můžeme vyrovnat tím, že nosné sloupky nařežeme na různou požadovanou délku.

 

 

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Jaké dřevo vybrat?

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Prkna s drážkami na povrchu, či alespoň zdrsněný povrch, snižují nebezpečí uklouznutí po dešti.

Pro venkovní použití by měly mít podlahové fošny tloušťku alespoň 5 cm, aby se nekroutily a neprohýbaly následkem neustále se měnících teplot a vlhkosti, způsobenýchstřídáním dešťů a slunečního svitu.

Měkké dřevo je nejlevnější, ale musí být tlakově ošetřeno konzervačním činidlem. Chemické látky proniknou hluboko do dřeva a zajistí tak jeho dlouhodobou ochranu před hnilobou a rozkladem. Abychom prodloužili životnost dřevěné podlahy, natíráme ji konzervačním činidlem každé dva až tři roky.

Tvrdé dřevo (z domácích buk a dub, z exotických třeba teak) nebo dřevo odolné proti hnilobě vydrží mnoho let, je však
drahé. Podmínkou je použít dřevo od spolehlivého
dodavatele. I tvrdé dřevo potřebuje odpovídající, kvalitní ošetření.

Trouchnivění a napadení houbami je hlavním nepřítelem všech venkovních dřevěných staveb. Toto nebezpečí se týká hlavně dřevěných plošin položených na zemi nebo nízko nad zemí. Podlaha postavená z neošetřeného měkkého dřeva nevydrží déle než zhruba pět let.

 Podle Knihy Ilustrovaný průvodce zahrádkáře Léto, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Laisser un commentaire