Jak a čím odstranit mech ze střechy

Mech se rád zabydlí na zastíněné střeše natočené k severu, svědčí mu vlhko, prach. Rychleji se uchytí na porézním povrchu, ale osídlí i velmi hladké tašky, plech či sklo. Pod mechem se drží vlhkost a krytina ztrácí kvalitu. Co s tím? Radí čtenáři Receptáře.

Skalice

Mech jsme odstranili roztokem modré skalice s vodou. Mech úplně zmizel a již po dva roky se nový neobjevil. Střechu jsme postříkali za suchého počasí stříkací pistolí na barvy. Koncentrát jsme vodou rozředili podle návodu výrobce modré skalice – roztok byl světle modrozelený.

Marie Filipová, Častolovice

Kartáč a postřik

Mech jsem odstraňoval ve dvou fázích:

1. Tašky jsem mechanicky očistil špachtlí, opotřebenou rýžovou metlou a ocelovým kartáčem. Některé jsem přeložil, ale povětšinou jsem tašky jenom přizvedl a vyčistil hlavně dvojité drážky, kde bylo nejvíc usazenin. Trpěly při tom ruce, proto mi pomohl jednoduchý dřevěný pákový přípravek na přizvednutí tašek.

2. Střechu jsem postříkal Kuprikolem (v 0,5% koncentraci), a to v souvislých dvoumetrových pásech. I po deseti letech je střecha čistá.

Josef Nečas, Letovice

mech na střešemech na střešeAutor: Archiv ireceptar.cz

Vápenné mléko

Betonové ­střešní tašky v květnu postříkáme vyhašeným vápenným mlékem stejně hustým, jaké používáme pro bílení. Vápno procedíme sítem, aby se neucpávala tryska postřikovače. Přes léto vápno mech zničí.

Jiří Maliník, Aš

Chemie z drogerie

Suchou střechu pokropíme (třeba zalévací konví) roztokem síranu měďnatého v poměru 500 g na 10 l vody.

Ihned poté ji znovu pokropíme, tentokrát však uhličitanem sodným, což je soda na praní. Vše je k dostání v drogerii. Mám s tím velice dobré zkušenosti.

Jan Štopl, Olomouc

mech na střešemech na střešeAutor: Archiv ireceptar.cz

Postřik síranem

Máme střechu pokrytou eternitovými šablonami, které čas pokryl mechem. Asi v roce 1998 jsem střechu postříkal síranem měďnatým, během půlroku mech zmizel a dokonce se objevila původní barva krytiny.

Ve dvanácti litrech vody jsem rozpustil 1 kg síranu měďnatého, použil jsem postřikovač na stromky s větší tryskou a stříkal jsem za úplného bezvětří a po dešti, aby byl mech dostatečně vlhký.

František Peterka, Veselí nad Lužnicí

Proužek plechu

V horní části střechy jsem po celé její délce umístil pruh měděného plechu širokého 4 cm. Plech oxiduje a uvolňuje měděnku, která při dešti stéká po střešní krytině a likviduje mech. Páska se sice po mnoha a mnoha letech rozpadne, ale vždycky se dá nahradit novou.

Jaroslav Polcar, Kryry

Laisser un commentaire