Až pomine letní záplava květů, oceníte rostliny s ozdobnými plody. Pokud jim v létě dopřejete odpovídající péči, na podzim a v zimě zkrášlí příbytky zářivými bobulemi či papričkami na dekorativním podkladu sytě zelených listů. A to na dlouho, neboť na rostlinách vytrvávají po značnou dobu.
Okrasná paprička hýří barvami
Tato půvabná odrůda čili papriky se pěstuje nikoli pro užitek, ale pro zářivě barevné plody.
Bílé pěticípé květy se objevují v létě a počátkem podzimu. Plody – drobné papričky – rostou vzpřímeně a mění barvu od zelené přes žlutou a oranžovou až po ostře červenou. Existují i odrůdy s nachovou barvou plodů a také takové, které mají plody kulaté.
Plody jsou silně pálivé, ale na rozdíl od jedlých chilli paprik se ke konzumaci se nehodí. Vydrží však na rostlině velmi dlouho a plní svou okrasnou funkci dokonale.
Papričky dozrávají na podzim a v zimě, což jim na severní polokouli vyneslo jméno vánoční paprika. Ovšem bohatou násadu plodů si musíte zajistit již v létě. V době, kdy rostlina kvete, ji umístěte ven, abyste zajistili dobré opylení.
okrasná paprikaAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Rostliny držte mimo dosah dětí. Šťáva z plodů může způsobit bolestivé podráždění kolem očí a úst, i když k polknutí kousku plodu by těžko došlo.
Pěstování
- Paprička vyžaduje velmi světlé a slunečné stanoviště. Při letnění ji však raději umístěte na chráněné a chladnější místo. Horký a suchý vzduch způsobuje krabacení a opadávání listů.
- Zeminu udržujte neustále vlhkou, zvláště v období květu.
- Pokud mají listy papírový vzhled a objeví se na nich jemná pavučinka, přesvědčte se, zda rostlina není napadená sviluškami. V takovém případě rostlinu umístěte na mokrý štěrk, abyste zvýšili vlhkost vzduchu, což v boji s těmito škůdci pomáhá. Pokud toto opatření nestačí, můžete rostlinu ošetřit insekticidem, nebo ještě lépe přípravkem na bázi oleje a lecitinu, který je zdravotně nezávadný a účinkuje také.
Lilek ozdobnýAutor: Archiv ireceptar.cz
Lilek ozdobný, keřík pro potěchu oka
Malé ale pohledné, hvězdicovité, bílé květy lilku se zakládají v létě a mění se v kulaté bobule o průměru kolem 13 mm. Ty jsou nejdříve zelené, mění se v bledozelené, pak přecházejí v bílou a před dozráním jsou oranžové až červené. Na rostlině zůstávají po celou zimu. I lilek je vhodné umístit ven, aby byla zajištěna bohatá násada plodů.
Pro okrasné plody se pěstují dva druhy lilku, které jsou si velmi podobné a často se zaměňují. Oba pocházejí z Brazílie.
- Solanum capsicastrum vytváří hustě rozvětvený keřík s tmavě zelenými, jemně chlupatými kopinatými listy, na okrajích lehce zvlněnými.
- Solanum pseudocapsicum je o něco vyšší a má větší a jasněji zbarvené bobule.
Pěstování
- Ozdobným lilkům se daří na světlém místě na přímém slunci.
- Chcete-li, aby plody vydržely co nejdéle, pěstujte rostlinu v čase jejich dozrávání při teplotě do 16 °C. Přílišné horko a sucho způsobí, že se plody scvrknou a opadají.
- Až plody svraskají, snižte zálivku a stonky seřízněte asi na polovinu.
- Rostlinu přesaďte a až pominou mrazy, rostlinu umístěte na chráněné polostinné místo venku. Před prvními podzimní mrazy ji opět přeneste do interiéru. Rostliny při tomto postupu mohou plodit i další rok.
- V době, kdy rostlina tvoří plody, ji zalévejte jednou za dva týdny plným tekutým hnojivem.
nertera andskáAutor: Archiv ireceptar.cz
Nertera, korálková rostlina
Okouzlující nertera andská pochází z hor Jižní Ameriky. Je to plazivá rostlina s drobnými, dužnatými, překrývajícími se listy na poměrně dlouhých stoncích, které vytvářejí hustý polštářek.
nertera andskáAutor: Archiv ireceptar.cz
Počátkem léta se v paždí listů objevují malé, zelenobílé květy, které dozrají v červenooranžové bobule o průměru asi 6 mm. Bývá jich tolik, že někdy zcela zakryjí listy a proto se nerteře také někdy říká korálkový mech.
Pěstování
- Rostlina koření mělce, proto je nejlepší pěstovat ji v misce nebo nízkém kořenáči, v nichž se navíc polštářky s bobulemi hezky vyjímají.
- Nerteru umístěte na vzdušné místo, protože špatné větrání může tvorbu bobulí brzdit.
- Pokud je to možné, dopřejte rostlině od jara letnění na chráněném a zčásti osluněném stanovišti. Když se začnou tvořit bobule, vezměte rostlinu dovnitř.
- Na podzim jí v interiéru svědčí spíše chladnější prostředí s maximální teplotou do 17 °C, v příliš teplé místnosti vytváří místo bobulí listy.
- Zalévejte ji hodně, ale před každým dalším zalitím nechte rostlinu vyschnout. Rostlina ocení, pokud květináč postavíte na misku s vlhkými oblázky, a pro zvýšení vzdušné vlhkosti rostlinu navíc od vzniku květů až po vytvoření bobulí také denně postřikujte.
- V době, kdy se vytvoří bobule, přidávejte jednou za měsíc tekuté hnojivo.
Podle publikace nakladatelství RDV Rostliny v bytě