Trápí vás množství mravenců na zahradě? Pokud vás příliš obtěžují na terase, v záhonech či květináčích, můžete je odsud vypudit. Způsobů existuje mnoho. Lze zakoupit speciální, k tomuto účelu určené prostředky, ale mnohdy vystačíte i s obyčejnými kuchyňskými surovinami.
Pokud mají mravenci své mraveniště přímo v záhonech, znepříjemňují zahradničení, zvláště pokud jde o druhy, jež umí způsobit pálivé štípance. Navíc často chovají mšice jako svá užitková zvířata – proto je brání proti slunéčkům, pečují o ně, a mšice se množí a prospívají. Mravenci je na výživné rostliny dokonce nosí. Na druhou stranu – vážné škody nezpůsobují, nebezpeční nejsou, proto je zbytečné sahat po radikálních řešeních. Stačí je odradit o návštěv míst, kde si je opravdu nepřejete, případně lokálně likvidovat prostředky, jež jsou ohleduplné vůči životnímu prostředí.
mravenciAutor: Archiv ireceptar.cz
Rozboření mraveniště nepomůže, rozmanité vůně ano
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Když mravenci své hnízdo opustí, jej třeba jej dezinfikovat a následně zlikvidovat, aby ho mravenci znovu neosídlili.
Rozmetením či rozkopáním mravenčího hnízda se mravenců na daném místě nezbavíte. Pilní obyvatelé si postaví jiné, větší a lépe schované. Lepší je odradit je od pobytu na daném místě například látkami, které je odpuzují. Vyzkoušet můžete například:
- skořici
- pálivou papriku
- aromatické bylinky (levanduli, majoránku, bazalku, tymián). Bylinky na potřebných místech můžete i pěstovat, nebo používat jejich sušené listy a květy.
- vysušenou sedlinu z kávy.
- sůl
- celer
- Kůru z citrusů
Tyto látky nastražte na mravenčí cestičky poblíž ohniska jejich výskytu, mraveniště
mravenciAutor: Archiv ireceptar.cz
Zalijte důkladně květiny i mravence
Mravence ze záhonů a především květináčů vypudíte i velmi jednoduše – důkladným opakovaným provlhčením zeminy. To je donutí dát se rychle na ústup – všimněte si, že i na zahradě vyhledávají zásadně suchá místa.
Nápomocný může být i výluh z kopřiv, který funguje zároveň jako kvalitní hnojivo.
Mraveniště lze i přemístit
Pokud na místě, kde se mravenci hojně vyskytují, umístíte hliněný květináč dnem vzhůru a utěsníte odtokový otvor ve dně (respektive střeše) mravenci takovým, komfortním základem pro hnízdo obvykle nepohrdnou. Až nádobu osídlí a vybudují si v ní mraveniště, můžete je v noci, večer či brzo ráno, kdy jsou pohromadě, nabrat na lopatu a odnést do volné přírody.
Spreje a návnady
Pokud se vám množství mravenců zdá neúnosné, můžete použít i některé z ochranných prostředků proti mravencům, na trhu jsou naštěstí již k dostání i takové, které neohrožují životní prostředí a ostatní zvířata a hmyz na zahradě.
- Existují preparáty, které na mravence, konkrétně jejich matku, hormonálně působí tak, že ta přestane klást vajíčka a kolonie zanikne.
- Insekticidy je vhodné aplikovat pouze ve formě „pastiček na mravence“ – malých krabiček, kde je látka mravence přitahující a zároveň i hubící. Jiní tvorové tak zůstávají mimo nebezpečí.
- K dostání jsou také dózy i spreje s přírodním insekticidem, který na mravence účinkuje velmi dobře, a to pyrethrinem získaným z květů kopretiny růžové.
mravenecAutor: Archiv ireceptar.cz
I mravenci mají právo na živobytí…
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Mravenci sice chovají mšice, ale na druhou stranu také likvidují spoustu na zahradě škodlivého hmyzu.
Snažit se vyhubit všechny mravence na zahradě, třeba jen kvůli tomu, že se někteří usídlili v trávníku, je nerozumné – lepší je naučit se s nimi žít. A třeba si je i zblízka prohlédnout, něco se o nich dovědět… společenství a způsob života mravenců je totiž více než udivující. Mravenci vymysleli státy, zemědělství i otrokářství dříve, než byly na Zemi lidé. A stále ještě nebyly rozřešeny všechny záhady, které je obestírají…