Skleník dá pěstitelům zeleniny i okrasných květin zcela nové možnosti. Pokud se zahrádkaření věnujete více, prosklený domek pro rostliny si rozhodně zasloužíte a užijete. Ovšem není skleník jako skleník: z jakého materiálu zvolit jeho konstrukci, čím jej zasklít, kam umístit? Možností je mnoho
Skleník může být dokonale praktický, ale zároveň i ozdobou zahrady. Výrobci nabízejí různá barevná i tvarová provedení. Buďte nároční! Skleník je investice, která se vám v podobě radosti i užitku vrátí, ovšem není zanedbatelná. Proto je před koupí třeba dobře vybírat a zrovna tak důkladně zvažovat umístění.
skleníkAutor: Archiv ireceptar.cz
Konstrukce
Můžete se rozhodnout pro ocelovou, plechovou, hliníkovou, dřevěnou nebo plastovou konstrukci.
- Kovové profily jsou cenově dostupné a trvanlivé.
- Dřevo působí velmi příjemně a přirozeně, ale bývá dražší a náročné na údržbu.
- Skleníky z plastových profilů představují cenový kompomis.
Zasklení
-
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Ani plexisklo či polykarbonát nejsou nerozbitné – ostrým předmětem je lze snadno prorazit.
Sklo výborně propouští světlo, také teplo, takže není vhodné pro vytápěné skleníky.
- Alternativou může být plexisklo, které je odolné proti nárazu, má nízkou hmotnost. Nevýhodou je vyšší cena než u skla.
- V současné době se na zasklívání skleníků často používají pružné a nerozbitné polykarbonátové desky. Tyto speciální plastové materiály jsou vhodné i pro zasklívání vytápěných skleníků, mají poměrně dobré izolační vlastnosti. Jejich nevýhodou je nižší propustnost světla oproti sklu, kratší životnost a vyšší cena.
skleníkAutor: Archiv ireceptar.cz
Stabilní základy
Pokud má skleník těžkou ocelovou konstrukci, je vhodné umístit ho na podezdívku založenou do hloubky 60 až 100 cm. Je sice pravda, že betonový základ stojí další peníze, ale investice se vám vyplatí, protože skleník bude mít větší stabilitu a trvanlivost. A hraboši se do něj jen tak neprohrabou.
Skleníky lehčí hliníkové konstrukce lze upevnit na ocelových nebo betonových pilotech.
Skleník si snadno sestavíte
Trh nabízí řadu různých skleníků v cenách od 10 000 Kč do 50 000 Kč i dražších. Většinou jde o jednoduché stavebnice, které se montují pomocí šroubů, takže je třeba vyřešit jen jejich sestavení a ukotvení, respektive stavbu podezdívky.
skleníkAutor: Archiv ireceptar.cz
Vytápět, či nevytápět?
Vytápění je ekonomicky nákladné a vhodné jen v případě, že jste zapálení do pěstování vyloženě teplomilných rostlin. Nicméně elektrickou přípojku můžete do skleníku naplánovat, i když s topidlem zatím nepočítáte. Přitápění můžete využít i jen po omezenou dobu, například při předpěstovávání sazeniček, na které doma již nebude místo. .
Nezapomeňte na souhlas stavebního úřadu
Podle nového Stavebního zákona není pro stavbu skleníku do velikosti 40 m2 třeba stavební povolení ani ohlášení stavby. Musíte si však na základě oznámení o záměru vyžádat tzv. územní souhlas. Jak má oznámení vypadat, co je nutné k němu přiložit a jak vysoký poplatek zaplatíte, vám řeknou na příslušném stavebním úřadě. Tam se také dozvíte případné omezení dané místními předpisy.
skleníkAutor: Archiv ireceptar.cz
foto Shutterstock