Soutěž krásy v rozáriu: Jaké růže jsou dnes v módě?

Růže jsou v našich krajích symbolem krásy, ušlechtilosti a dokonalosti kulturních rostlin. Dnešní bohatou škálu barev, vůní, typů a tvarů květů i vzrůstu získaly dlouhým šlechtěním. Nové kultivary vznikají stále a bojují o přízeň pěstitelů a milovníků růží.

Odhaduje se, že počet vyšlechtěných růží přesahuje číslo 30 000 kultivarů. V záplavě nabídky dnešních růží by se mohlo zdát, že vývoj je na konci cesty, že již bylo na poli hledání nových odrůd učiněno vše, ale kupodivu –  není tomu tak. I dnes může dojít ve světě růží k „revolucím“, jak o tom svědčí např. tzv. anglické růže, uváděné postupně od 60. let minulého století anglickým šlechtitelem Davidem Austinem. Mít takovou růži je i dnes snem mnoha zanícených milovníků růží.

Vášeň pro růže

Zatímco po dlouhá staletí vznikaly nové růže především tak, že se vybíraly a uchovávaly náhodně vzniklé mutace se zajímavými vlastnostmi, přibližně od počátku 19. století začaly vznikat odrůdy na základě cílevědomého šlechtění.
Během této doby vznikly celé generace typů růží, od prvních historických borbonek, portlandek, noissetek přes čajové růže, remontantky, polyantky k pozdějším čajohybridům, polyantahybridům a floribundám až k moderním velkokvětým, mnohokvětým, miniaturním a dalším typům růží.

RůžeRůžeAutor: Archiv ireceptar.cz

Rozária, zahrady plné vůně a krásy

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Hradecké rozárium není běžně veřejně přístupné, ale v každém roce je vyhrazen jeden víkend, kdy své brány otevírá.

Rozária nejsou jen přehlídkou růžové krásy, ale také místem, kde se představují nově vyšlechtěné růže. Ověřují se zde jejich vlastnosti a kvalita, rozhoduje se, zda mají právo na zařazení mezi proslulé a uznávané kultivary. Důležité je například ověřit, zda růže snáší rozdílné klima. Není například vůbec jisté, zda kráska vyšlechtěná v teplém přímořském podnebí francouzské Provence bude prospívat i v chladnějších a vlhčích podmínkách severněji položených zemí.

Existence soutěžního rozária svědčí o vyspělosti a úrovni pěstitelství a šlechtitelství růží v dané zemi. Jedno z nich najdeme i u nás, v Hradci Králové. Bylo založeno v roce 1972 a jeho duchovním otcem byl hradecký pěstitel růží Jaroslav Havlů. 

Jak soutěží růže?

Kultivary do soutěže přihlašují a zasílají sami šlechtitelé. V hradeckém rozáriu patří mezi pravidelné účastníky i šlechtitelé z Německa, Francie, Belgie a Dánska, firmy, které mají na poli hledání nových odrůd stoletou tradici.

  • Jednotlivé kultivary se sledují po delší dobu od jejich vysazení, u většiny kategorií jsou to tři roky.
  • V rozáriu působí stálá odborná komise, jejíž členové růže pravidelně sledují a hodnotí.
  • Pro zajištění naprosté objektivity se přísně dbá na zachování anonymity hodnocených růží – žádný z hodnotitelů nezná šlechtitele ani název kultivaru.
  • Hodnocení je založeno na systematickém oceňování růží podle celé řady předem stanovených kritérií. Nejde jen o očekávané estetické parametry, jako jsou barva či vůně, ale velká pozornost se věnuje např. olistění a odolnosti růží proti houbovým chorobám.
  • Růže, která získá nejvíce bodů, získává titul Zlatá růže města Hradce Králové.
  • Vyhlašují se i nejlepší růže v jednotlivých soutěžních kategoriích růží – velkokvětých, mnohokvětých, pnoucích, pokryvných, miniaturních a sadových.

Probíhají i soutěže o nejvoňavější růži, kterou vybírá dámská komise, a soutěž o nejkrásnější velkokvětou růži, kterou vyhlašují studentky hradecké floristické školy.

RůžeRůžeAutor: Archiv ireceptar.cz

Kam se ubírá růžová móda

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Chvályhodným trendem je zvyšování odolnost růží, především proti černé skvrnitosti a padlí růžovému.

V posledních desetiletích se objevuje nostalgický příklon k minulosti. Zvýšená pozornost je věnována pěstování tzv. starých, historických růží, což jsou zjednodušeně řečeno růže vyšlechtěné do poloviny 19. století, do nástupu čajohybridů. Jejich pěstování je však, přes jejich nesporný půvab a krásu, vyhrazeno spíše vášnivým milovníkům růží. Tyto růže jsou málo odolné vůči chorobám, obvykle neopakují kvetení a mají malou barevnou škálu, což mnoho zájemců odradí.

Již zmiňovaný David Austin ovšem přišel s růžemi, které spojují krásu starých růží s pozitivními vlastnostmi růží moderních a v jeho stopách se pak vydali i další šlechtitelé. A tak se i v rozáriu začaly objevovat růže, které se obecně označují jako romantické či nostalgické (termín anglická růže by měl být zachován výhradně pro růže Davida Austina – i když se růžím jeho typu mezi pěstiteli říká také « austinovky »).

Laisser un commentaire