Kouzlení s popínavými rostlinami: promění dům, plot, pergolu

Domy obrostlé popínavými rostlinami mají jedinečnou atmosféru. Branky a loubí promění liány na romantická, půvabná místa. Sebekrásnější pergola bez nich bude smutná. Zakryjí cokoli si přejeme, drátěný plot obživne a zazelená se, stěny rozkvetou a mohou i plodit.

Jsou mezi nimi dřeviny i byliny, trvalky i letničky. Nezabírají téměř žádné místo, což oceníme i na stísněné městské zahrádce či dvorku – zkrášlí ji a přitom nezmenší. Ve městě mají ještě další výhody – místa pro zeleň zde bývá málo. Rostliny přitom nejlépe léčí zdejší neduhy, jako ohromné množství prachu v příliš suchém vzduchu, nadměrnou akumulaci tepla a především zamoření výfukovými plyny. Každý list je prospěšný a kdyby byly všechny fasády zelené.

Zelený kabátek pro dům

Celistvou omítku přísavné kořínky nemohou narušit. Hustý závoj listů stěnu naopak chrání, vytváří izolační vrstvu vyplněnou vzduchem.

Na obrostlé fasády jsou nejvhodnější druhy, které se umí přichytit přímo zdi. Přísavné destičky k ní přilnou bez další opory, což je velmi výhodné. Povrch však  musí být dostatečně nerovný – hrubá omítka, kamenné nebo cihlové zdivo.

Zelená fasáda může navíc hostit mnoho pro zahradu užitečných druhů hmyzu, dokonce v ní mohou zahnízdit ptáci.

Chladný sever

  • Na severní, vlhčí a chladnější stěny se dokonale hodí stálezelený břečťan. K ozeleňování atrií tuto odolnou dřevinu používali již zahradníci starého Řecka. Stěnu bude chránit i v zimě, což může znamenat znatelnou úsporu tepla. Šplhá rychle a rozprostírá se do velké šířky. Pěstuje se řada poddruhů a odrůd mírně odlišného vzhledu i nároků.
  • Další houževnatou rostlinou snášející stín je podražec, který pokrývá stěny téměř neproniknutelně.

Ranní slunce

  • Na východně orientovaných stěnách se daří přísavníku. Přísavník trojcípý a přísavník pěticípý dovedou obrůst celou stěnu i dům. Na podzim se jejich listy zbarvují do zářivě červené a vínové barvy. Oba druhy jsou vděčné a nenáročné. Přísavník trojcípý se na stěně uchycuje sám pomocí přísavných destiček.
  • Přísavník pěticípý potřebuje, alespoň zpočátku, oporu.
  • Nejrychleji rostoucí popínavou rostlinou pro toto stanoviště je svlačcovec opletka. Na stěně urazí až pět metrů za rok a bujně roste i do šířky.

Rozkvetlé zdi

Na jižní stěnu domu se hodí spíše jednoleté popínavé rostliny, které ji pokryjí jen řídce a zčásti, aby mohla stále akumulovat teplo. Použít můžeme i ozdobné opadavé trvalky, které nerostou bujně do všech stran. Efektní jsou především druhy nápadně kvetoucí. Ozdobí vchod, loubí i altánek.

Listy vistárie a fialové květy plaménkuListy vistárie a fialové květy plaménkuAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Pro krásné květy jsou velmi oblíbené plaménky (Clematis). Daří se jim na jihovýchodně orientovaných místech.  Pěstovat můžeme mnoho druhů – původní botanické plamenky mají mnoho menších květů a jejich výhodou je odolnost. Šlechtěné hybridy se chlubí květy velkými či plnými, ale mohou být náročnější na pěstování.
  • Pokladem mezi kvetoucími popínavými dřevinami je vistárie. Díky dlouhým, bohatým  modrofialovým hroznům květů se jí říká modrý déšť. Vistárie čínská má květenství až 30 cm dlouhá, vistárie mnohokvětá dokonce 50cm. Oběma se daří na polostinných místech, chráněných a teplých, s propustnou půdou.
  • Popínavé růže jsou půvabné u venkovských stavení i ve městech. Všem vyhovuje hluboká výživná půda a slunné, chráněné ale zároveň vzdušné místo.
  • Na chráněných stanovištích můžeme vysadit i voňavý jasmín nahokvětý. Žluté květy se objevují již předjaří či ještě v zimě.
  • Mezi další vděčné kvetoucí liány patří rozmanité druhy zimolezu, trubač či hortenzie řapíkatá.

Krásně kvetou i popínavé letničky, které jsou lehké a mohou se pnout kolem proutěných konstrukcí, bambusových tyček, plotů. Pro vonné a výrazné květy jsou oblíbené okrasné hrachory. Zářivě kvete i lichořeřišnice větší, která je navíc léčivou rostlinou proti infekcím močových cest – mladé listy můžeme použít na salát. Mezi další patří povíjník, lagenárie, vilec, posed či thunbergie.

Krása i užitek

Slunné chráněné kouty, pergoly i jižní zdi nabízejí prostor pro velmi dekorativní i nadmíru užitečnou rostlinu – vinnou révu.

Na pergole může dozrát i kiwi, plod popínavé rostliny aktinidie čínské. Podobně jako vinná réva je ideální pro pergoly, svědčí jí teplé a chráněné stanoviště v polostínu.

Vysazování a oporyVysazování a oporyAutor: Archiv ireceptar.cz

Vysazování a oporyVysazování a oporyAutor: Archiv ireceptar.cz

Vysazování a oporyVysazování a oporyAutor: Archiv ireceptar.cz

Vysazování a opory

  • Sazenice zakořeněné v kontejnerech lze vysazovat celoročně, ale nejlepším obdobím je jaro.
  • Potřebují prostornou jamku s drenáží na dně a kvalitní zeminu obohacenou kompostem.
  • Při vysazování u paty domu je vždy nutný určitý odstup – rostliny ke zdi navedeme pomocí opory. Pozor také na místa se srážkovým stínem, kde by rostliny trpěly suchem.
  • Vytrvalé popínavé rostliny, zvláště dřeviny, vyžadují velmi stabilní a trvanlivé konstrukce – treláže.

Laisser un commentaire